31. ledna 2011

Brandon Sanderson

Elantris
 Elantris
Anotace:
Elantris bývalo výstavním městem s nádhernými paláci, jejichž vysoké věže zářily do daleka. Obyvateli tohoto města bývaly bytosti, o nichž se v sousedních městech věřilo, že jsou bohy. Krom fascinujícího vzhledu to byly i jejich magické schopnosti, pro něž je vyhledávali lidé z blízkého i dalekého okolí Arelonu. Vše bylo nádherné až do chvíle, kdy město zasáhl Reod,kleba, která zničila všechnu nádheru i kouzlo, pokryla město páchnoucím slizem a z jeho obyvatel udělala bytosti, ani mrtvé ani živé... Čtenář je udržován v napětí až do samého závěru a teprve až v poslední kapitole dojde k očekávanému odkrytí tajemství proklatého města. Elantris je nádhernou fantasy plnou napětí, záhad, duchovních hodnot a lásky.


Elantris je příběh plný politiky a kouzel. Příběhem nás provází princ Raoden, následník aerolenského trůnu, princezna Sarene, která přijíždí do Arelonu, aby uzavřela politický sňatek s Raodenem. Třetí ústřední postavou je derethský kněz, který přijíždí do Arelonu, aby přesvědčil lidi, zatím mírovou cestou k přestupu na derethskou víru.
Své vyprávění začíná Raoden. Ten se ráno probudí a zjistí, že ho postihl shaod a je vojáky svého otce zavřen do Elantris k ostatním obyvatelům tohoto města. Raoden se ale nedá zlomit elantrijskou kletbou a s pomocí věčně pesimistického duly Galladona se snaží dát Elantris dohromady. Vytvoří Novou  Elantris, kde má každý obyvatel své místo a práci, a kde nemusí myslet na všudy přítomný hlad a bolest. Elantriané nemusí jíst, aby udrželi svou tělesnou schránku, ale hlad rozhodně cítí a někteří ani neví, že nemusí jíst a napadají ostatní.
Sarene se hned po příjezdu dozvěděla, že Raoden nedávno zemřel na těžkou nemoc, která přišla velmi nečekaně a tím pádem se hned po vystoupení stává vdovou, a to se se svým manželem ani nikdy nesetkala. Sarene se vrhá do politika a podkopává vládu nynějšího krále Iadona, otce Raodena. Načapá krále při náboženských rituálech, pří kterých Iadon obětovával své služebné. Z viny poté král spáchal sebevraždu.
Derethský kněz se snaží co může, aby lidi převedl na svou víru, a dokonce použije takové lsti, že vymyslí látku, po jejímž užití bude vypadat jako elantrian. Stráže ho odvedou do Elantris. Kněz se hned za bránou posadí a zhruba pět dní v kuse se modlí. Poté se postaví a je zase "zdráv". Stráže ho musí pustit z města a na jeho víru přechází čím dál tím víc lidí.
Sarene se rozhodla uzavřít další sňatek. Tentokrát s urozeným šlechticem, který má velké šance stát se králem, a proto Sarene souhlasila se svatbou. V momentě, kdy vchází do místnosti, kde se koná svatba, ji postihne shaod a ona je odvezena do Elantris. Tam se ji ujme Raoden pod jménem Spirit a ukazuje ji Novou Elantris. Sarene se v Elantris docela líbí, a když se záhadně "uzdraví," jako kněz, je Raodenovi/Spiritovi jasné, že na ně ten kněz ušil boudu, aby získal spojenectví se Sareniným otcem. Raoden však po odchodu Sarene z Elantris nalézá chybu v elantrijských kouzlech a může tedy znovu používat magii. Zjistí ale, že na samotné elantriany zatím nefungují, protože jim chybí poslední díl skládačky. S vyčarovanou maskou a s Galladonem opouští Elantris, aby pomohli Sarene. Ve městě se však strhne útok. Nový král je mrtev a Sarenin "skoro manžel" šlechtic také. Město je vzhůru nohama, protože přijeli derethští mniši, aby všechny povraždili a očistili tak zem od všeho zlého. Unesli Sarene, za ní se vydává Raoden a Galladon, aby ji zachránili. Nakonec jim pomůže osoba, od které by to čekali nejméně a s velkými ztrátami na životech se vracejí zpět. Elantris opět září svou krásou a kouzly a Raoden se stává právoplatným krále po boku se Sarene.


Obrázek+ anotace: http://www.cbdb.cz

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři