11. března 2011

Dočista mrtví - Charlaine Harris (Pravá krev 5)

Dočista mrtví
Anotace: 
Odvážné servírce Sookii Stackhouseové tentokrát dělá starost její bratr. Jak se znenadání začínají jeho oči měnit, uvědomuje si, že se Jason poprvé převtěluje v pantera. To samo by v kamarádce upírů velké obavy nevzbudilo, ale v okolí začne neznámý odstřelovač nebezpečně ohrožovat sousedy a zdá se, že s tím má Jason cosi společného. A tak Sookii nezbývá, než do příštího úplňku zjistit, kdo je za tyto útoky zodpovědný. Pokud si ji ovšem střelec nenajde dříve.


Není pro nás žádné překvapení, že se Jason proměnil, ale je překvapující, že někdo střílí měňavce. V Bon Temps jsou známé tři případy. Dívka, která na zranění zemřela, Calvin Norris, a Sam, majitel baru. Většina měňavců je přesvědčena, že střelcem je Jason, který se jim mstí za svou proměnu, ale Sookie ví, že to její bratr není.  A tak se snaží zjistit, kdo je pachatel.
Toto ale nejsou jediné události ze Sookiina života, které zde najdeme. Vůdce sheverportské smečky, plukovník Flood, zemřel, a tak se také musí uskutečnit volba nového vůdce, na kterou Sookie přijme pozvání jako přítel smečky od Alcida, jehož otec je jeden ze dvou kandidátů. Ale bohužel neuspěje a je v souboji zabit.
Tara má ale také problémy. Předtím chodila s Franklinem, ale ten jí dal dalšímu upírovi, který jí využíval. Když se to Sookie dozvěděla, rozhodla se samozřejmě Taře pomoct a zavolala Ericovi. Ten jí sice pomohl, ale na oplátku chtěl službičku. Chtěl se dozvědět, co všechno se stalo, když ztratil paměť a bydlel u Sokie, která mu to řekla.
Sookie samozřejmě přišla na to, kdo je záhadný střelec, ale až když šel střelec po ní a podruhé ji ohrožoval na životě. Střelec skončil mrtvý, ale musím říct, že to nebylo rukou žádné nadpřirozené bytosti, ale Andym Bellefeurem. (Ale třeba se z Andyho něco ještě vyklube,... možná to myslím doslovně.)
Kniha skončila překrásným rozhovorem mezi Sookie a Ericem a zde máte poslední věty:

„Podle toho, co jsi mi řekla, jsem ti tvrdil, že jsi ta nejlepší žena, jakou jsem kdy měl,“ řekl. „Odpověděla jsi mi na to podobně?“
„To radši nechtěj vědět,“ odpověděla jsem a vrátila se do práce.

Série mě asi nepřestane překvapovat. Nejenže má takovou dějovou křivku, že jsem se od čtení skoro neodtrhla, má i dobře umístěné napřirozeno.
Nejvíce se mi líbily tyto pasáže: 
Sookie je nucena pozvat do domu Tařina nového upíra, který jí usiluje o život a chce ji znásilnit. Sookie je strašně vyděšená a ve chvíli, kdy si ten upír sundavá kalhoty jí napadne zrušit její pozvání, a tak se upír odporoučí s kalhotami u kolen. 
Po vniknutí tohoto zákeřného upíra zůstalo v domě rozbité sklo a Sookie vrazila Ericovi do ruky koště a lopatku a nechala ho to uklidit. Představte si Erica, jak zametá střepy...
Na Sookie nějak vše dolehlo a když k ní po vniknutí toho upíra zašel ještě Bill a u ní byl stále Eric, pořád se chichotala a chichotala chichotala, poté vyhnala kluky pryč a padla na postel. 

Celkově na mě udělala kniha velmi dobrý dojem a nevím, jestli vydržím čekání na další díly. 
HBO již začala s natáčením čtvrté řady seriálu a nedávno se objevilo kraťounké video, ve kterém vystupuje Eric již po ztrátě paměti. Video zde.

Více o seriálu na www.edna.cz/true-blood/, kde také najdete pár dílu komiksu.
Zdroj: Baronet

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři