28. června 2011

Recenze - Bezpochyby mrtví
Autor: Charlaine Harris

Série: Pravá krev
Díl: šestý
Počet stran: 328
NakladatelstvíBaronet
Překlad: Ludmila a Tomáš Havlíkovi
Datum vydání: listopad 2010
Originální název: Definitely Dead (Sookie Stackhouse #6)
NakladatelstvíAce Books
Datum vydání: 28. dubna 2006
Anotace:
Protože má Sookie Stackouseová tak málo příbuzných, vůbec se jí nelíbí, že přišla o další - o svou sestřenici Hadley, družku královny luisianských upírů. Hadley zanechala Sookie všechen svůj majetek, když před pár týdny nečekaně skonala, i když vlastně byla již dlouho neživá. Ale vymáhat dědictví se zdá být značně riskantní. Jsou totiž tací, kteří by neradi viděli, kdyby se Sookie seznámila s Hadleyinou minulostí, a i s jejím majetkem, příliš důkladně. A jsou připraveni použít všech dostupných prostředků, aby jí v tom zabránili. A ať je to kdokoli, jsou určitě nebezpeční, a Sookin život je opět v ohrožení. 

První věta: Opírala jsem se o jednoho z nekrásnějších mužů, které jsem kdy viděla, a cítila na sobě jeho upřený pohled.

Existuje mnoho knižních světů plných nadpřirozených pravidel a nestvůr. Každý se něčím odlišuje, vymyká se.
Ve světě Sookie Stackouseová je normální, když v baru potkáte upíra, který si zrovna objednává láhev Pravé krve, což je syntetická směs vyrobená Japonci právě pro upíry. 
Majitel baru může být měňavec, který upřednostňuje kolie, vaše nová kamarádka může být čarodějnice, zamilovali jste se do upíra, chodili jste s vlkodlakem a měli románek s dalším upírem. Vcelku normální svět.

Hadley, Sookiina sestřenice, tentokrát již doopravdy zemřela a odkázala Sookie svůj veškerý majetek. Sookie se musela vydat na cestu, aby mohla její majetek převzít. V Hadleyině bytě na ní ale čekalo malé překvapení. Místní čarodějnice měla za úkol pomocí kouzla uzavřít byt. To se jí povedlo, doslova. Když ale Sookie toto kouzlo narušila, vyřítil se na ní ze skříně mladý upír. Naštěstí se nic velkého nestalo. Sookie se rozhodla zjistit, odkud se tam vzal. Tím se ale dostala do politiky upírů, plánování takového malého mocenského politického převratu a … U Sookie nic nového.

Sookie není žádná lovkyně nadpřirozeného „života“ z povolání, ale obyčejná barmanka se schopností čtení myšlenek. Vždycky se do toho šrumce připlete vlastně náhodou.
Popravdě, Sookie jako hrdinku moc ráda nemám. Na můj vkus jí moc záleží na tom, co si o ní lidé myslí (opravdu tím myslím lidi) a strašně často uklízí. Je sice pravda, že má dům věčně zaneřáděný nadpřirozeným svinčíkem, ale i v momentech, kdy by vlastně nemusela, jde něco poklidit. Ono je to tak trochu náplní jejího života. Když nepracuje v baru, pracuje jako telepat, a když ne, uklízí.
Bill hrál docela zásadní roli. Moc často zde sice nevystupoval, ale i přesto stihl Sookie zlomit srdce.
Eric se v této knize jenom trochu mihl. Tak trochu Sookie zachránil, ale jinak nic moc. Což je podle mě škoda, protože Eric je fakt kus a podle mě by se měl objevovat častěji, ale snad se dočkám.
Další postava, která měla se Sookie velmi blízký vztah je Quinn. Mohla bych ho zařadit k dalším ze Sooikiiných úlovků, protože jich za těch šest dílů série vystřídala docela dost. Naštěstí je mohu spočítat na prstech jedné ruky, ale stejně fandím Erikovi.

Moje hodnocení:
Z celé této série mám takový zvláštní pocit. Asi to nedokážu popsat, je to velice zvláštní, ale rozhodně je to v dobré slova smyslu.
Tyto knihy patří k mým nejoblíbenější. Jsou opravdu jiné. Najdu tam vše, co na podobných knihách miluju. Dobrou zápletku, povětšinou sympatické hrdiny, nadpřirozeno, akci a romantiku, několik záhad, které je třeba vyřešit a postavy, do kterých se můžu zbláznit.
Když ale srovnám tento díl a díly předchozí, popsala bych ho spíše jako takovou přestávku – oddechovku, takže doufám, že autorka nepolevila na delší dobu a v následujících dílech mě čeká další jízda.
Z tohoto důvodu uděluji knize hodnocení 4/5.


Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách Baronetu.

-obrázek i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství

2 komentáře:

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři