25. června 2011

Recenze - Víš, s mužskýma je kříž

Autor: Alena Hrachovcová
Počet stran: 160
Nakladatelství:  Eroika
Datum vydání: 2010
Anotace:
Majdaléna žije s manželem Hubertem, z kterého se stal po letech nesnesitelný starý bručoun, který ženu pouze shazuje a kritizuje. Má nesmyslné požadavky, vytahuje staré hříchy a bez ustání vyčítá. Majdaléna má dospělou dceru u filmu, která ji občas  vytáhne někam na večírek, což Hubert opravdu nerad vidí. Mimo to má Majdaléna „virtuální kamarádku", jakési alter ego Zoru, která se jí občas zjevuje a našeptává jí, co dělat. Majdaléna pracuje na úřadě, je z toho vyčerpaná a unavená. Pokouší se dostát všemu, co po ní požaduje manžel, pokouší se přestat kouřit, poslední zbytky sama sebe vkládá do básní, které tajně píše, a často vzpomíná na toho Huberta, kterého si před lety brala. Mezitím na radu Zory si občas „zalumpačí" - odjede do lázní, nakupuje, jde do salonu krásy... Jenže vše je stále stejné, než se Majdaléna konečně rozhodne udělat radikální řez...
První věta: Byla teplá červnová noc.

Víš, s mužskýma je kříž je úplně jiná knížka, než na jaké jsem zvyklá.
Příběh je vyprávěn z dvojí časové linie. Jedna představuje Majdin život za svobodna, kdy už s Hubertem randila a jejich počáteční partnerský život. Hlavně kniha ale sleduje Majdin současný život. Její utrpení z manželství a opovrhování manželem. Jeho stálé ošklivé výrazy, nevděčnost, nespokojenost. Majdaléna je z tohoto života unavená, ale jiný nezná a vlastně ani jiný nechce. Ale její kamarádka Zara chce pro ni jen to nejlepší, a tak jí radí, jak si svůj dosavadní život zlepšit tak, aby toho musela měnit co nejméně.  Přesvědčí ji, aby přestala kouřit. No, jo. Ale ono to není opravdu tak lehké. A zvlášť když máte za manžela takového…Huberta! Zara také pomůže Majdě trochu se s manželem vypořádat. Sice jsem si celou dobu myslela, že se Majda sebere a opustí ho, ale i tak byl výsledek uspokojivý. Majda začala vzdorovat a nenechávat si všechno líbit. Dobře ona!
Tato kniha je tak moc odlišná od všech, které jsem doposud četla. A to v dobrém slova smyslu. Není to vůbec žádná fantasy, ale opravdový příběh ze života. Na jednu stranu docela drsný, ale hezky podaný čtenáři. S tím souvisí samotný styl vyprávění. Je jedinečný. Posuďte sami:

Ráno odnesla psa k léčiteli. Potvrdil její obavy týkající se artrózy a doporučil usnadňovat mu chůzi tím, že mu nohy budou nadlehčovány. Doporučil také jednoduché cvičení a na tlapky čínské masáže. Odpoledne seděla v horkém stínu pod borovicí, kouřila osmou cigaretu a poslouchala Huberta, který prohlašoval (od rána už po osmé), že za zdravotní stav psa může ona. Večer vlezla pod borovici a zvýšila počet cigaret na jedenáct. Koukala, zda nespadne hvězda, aby si něco mohla přát. Hvězda nespadl, ale do oka jí spadlo semínko z borovice.

Čeština je tak krásný jazyk. Někdy sice trochu složitý, ale opravdu krásný.
Celá kniha je zaměřená hlavně na vývoj postav. Nejde ani tolik o to, co se děje okolo, ale co si postava myslí. Jak uvažuje a jak se chová. Postavy jsou propracované a dostanou se pod kůži. Opravdu jsem Majdě držela palce ohledně toho kouření a doufala jsem, v kladný výsledek. Vždyť jde přece o její zdraví!

Kniha se mi opravdu velmi líbila. Bylo to zase něco nového, něco velmi originálního.
Příběh byl čtivý, napínavý (ty to dokážeš, Majdi!) a velmi humorný. Opravdu jsem se dost nasmála a taky jsem dost nadávala, protože takového Huberta, jste ještě nepotkali.
Možná to tak nevypadá, ale je to skvělá knížka. Vřele doporučuji!

Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat nakladatelství Eroika za poskytnutí recenzního výtisku.

-obrázek i anotace byly použity ze stránek nakladatelství

2 komentáře:

  1. Ježíšku, ta obálka je krásná :)

    OdpovědětVymazat
  2. Nakladatelství Eroika posílá recenzní výtisky pouze na půjčení, že jo? Pak to musíš poslat dál... také jsem jim psala a mají velký zájem a málo knih.. no, nešla jsem do toho. Ty knihy pro mě totiž nejsou tolik lákavé.. I když tahle mohla být dobrá. :)

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři