26. června 2011

Recenze - Vrány

Autor: Blanka Götzová
Počet stran: 166
Nakladatelství:  Eroika
Datum vydání: 2009
Anotace:
Lukáš a Liliana jsou přátelé z nejvěrnějších. Zatímco Liliana žije velmi aktivním životem, Lukáš tráví čas povětšinou zavřený v pokoji a přemýšlí nad stavem světa a svého nitra.
Jde o rozdílnost náhledů a povah, o jejich protiklad a současně doplňování se. Zatímco Liliana řeší v celku běžnou lásku, Lukáš se svou samotou a odtržením se od světa vyrovnává s faktem, že je homosexuál. I on se snaží pomalinku vykukovat z ulity, potíž je, že objekt jeho zájmu je stejný s Lilianiným. A ještě horší je, když Lili, ta vlídná utěšitelka náhle není… Dokáže poté Lukáš nabrat trochu sil a žít dál s tím, co mu anděl v podobě Lili, předal?

Lukáš si žije vcelku poklidným životem. Ale na povrch vyplouvají jisté otázky. Co vlastně budu na tomto světě dělat? Má to vůbec cenu? Vždyť mě nikdo nemá rád. Tedy, snad kromě Lili! A ta má svůj život a nemůže být donekonečna se mnou.
V jednu chvíli ho už život opravdu nebaví a on uvažuje nad tím, že by to skončil. Opravdu skončil. Ale Lili, ta věrná Lili, která vždycky při něm stála, ho nemohla nechat jít. A tak zůstal, aby se s ní potloukal životem. Ale Lili náhle odešla, on to ví, a nikdy už se nevrátí. Co má tedy dělat teď, je opravdu těžké rozhodnutí. 

Tuto knihy řadím mezi neobyčejné. Kvůli samotnému příběhu, ale hlavně kvůli vyprávěcímu jazyku. Takovéto knihy nám odkazují, jak je čeština krásný jazyk, se kterým se dá dělat skoro cokoliv. Stačí jen trochu pozměnit slovosled věty a na světě je nádhera. A ještě ke všemu má autorka velmi osobitý styl psaní. Velmi poetický, který pohladí po dušičce.

„…Všímá si, jak jsou ostatní lidé tak odlišní a neví, co je pravda a co blouznění. Cítí se sám; a cítí se sám rád, protože by nesnesl pocit, kdyby někdo o něm věděl jeho tajemství. Proto nenávidí svou samotu-je pro něho spása i utrpení jako celý jeho život, který se neustále posouvá a hledá pevné základy…“

Celý příběh je založen na Lukášově životě. Na jeho myšlenkách, tužbách a hlavně na rozhodování. Jiné události jsou tak trochu vedlejší.
Lili s Lukášem mají obdivuhodný vztah. Je to opravdu hluboké přátelství, které se často nevidí a nezažije. Najít takového přítele je velmi těžké, možná ještě těžší, než najít pravou lásku.

Moje hodnocení:
Příběh je velice zajímavý a neobyčejný a rozhodně stojí za přečtení. Po jeho přečtení se budete cítit trochu lépe, protože si uvědomíte, že na tom nejste tak špatně a dostane novou chuť do života. Kniha na mě udělala opravdu hodně dobrý dojem a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat nakladatelství Eroika za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách Eroiky.

-obrázek byl použit ze stránek nakladatelství
-zdroj anotace - přebal knihy

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři