25. června 2011

Seznámení s autorem #1


Joanne Rowling
Rowlingová se narodila 31. července 1965 v Yate ve Velké Británii. A snad nemusím říkat, co napsala. A kdo to neví, je banán! 
Navštěvovala Wyedeanskou střední školu, kde často svým přátelům vyprávěla příběhy.
Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Na cílové zastávce měla již vymyšlenou většinu postav a základní děj prvního dílu série – Harry Potter a Kámen mudrců. 
Nezaměstnaná Rowlingová dokončila práce na prvním dílu, přičemž některé části psala po edinburských kavárnách. Koluje pověst o tom, že v kavárnách psala, aby se vyhnula svému nevytápěnému bytu. 
Začala s příběhem obcházet vydavatele. Dvanáct jich knihu odmítlo. Štěstí se na ni usmálo až na třináctý pokus v malém londýnském nakladatelství Bloomsbury, jehož šéf dal první kapitolu přečíst své osmileté dceři, která se hned dychtivě dožadovala pokračování.
Úřední jméno spisovatelky je Joanne Rowling nikoliv Joanne Kathleen Rowling, jak se často uvádí. Vydavatelství Bloomsbury totiž při vydání prvního dílu Harryho Pottera chtělo, aby se křestní jméno autorky na obálkách objevilo jen jako dvě iniciály. Obávalo se totiž menšího prodeje úvodního dílu, pokud by bylo zřejmé, že jeho autorem je žena. Joanne se zkrátilo na J., a protože Rowlingová nemá žádné prostřední jméno, použila jako druhou iniciálu jméno po své babičce Kathleen. Na obálkách se tak objevilo J. K. Rowling. Sama si vždy křestním jménem nechávala říkat „Jo“.

Na konci 90. let začala Nancy Stoufferová veřejně prohlašovat, že série o Harrym Potterovi je postavena na jejích knihách z 80. let, například The Legend of Rah and the Muggles a Larry Potter and His Best Friend Lilly. V lednu 2004 soud sdělil, že odmítl odvolání Stroufferové, neboť v žádném případě není možné dojít k závěru, že by mohlo dojít záměně konkrétních znaků obou děl.

Rowlingová se znovu vdala v roce 2001 za Dr. Neila Murraye. O dva roky později se jim narodil syn David Gordon Rowling Murray a v roce 2005 dcera Mackenzie Jean Rowling Murray.

postava Hermiony je do jisté míry jejím autoportrétem
- stala se velkou čtenářkou Jane Austenové
- je považována za třetí nejbohatší ženu ve Velké Británii

Předčítání Relikvií smrti


Spisovatelka s posledním, sedmým dílem série o Harrym Potterovi.  As punishment for being good, Rowling must forever pose with a broom in any picture taken of her. Joanne Rowlingová s představiteli trojice hlavních hrdinů na premiéře filmu Harry Potter a princ dvojí krve.


http://www.cesky-jazyk.cz

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři