18. července 2011

Recenze - Ještě než umřu


Autor: Jenny Downhamová 
Počet stran: 244
NakladatelstvíEroika
Překlad: Kateřina Lipenská
Rok vydání: 2010
Anotace:
Šestnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stádiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění.
Before I Die
 
První věta: Chtěla bych mít kluka.


Tessa již čtyři roky bojuje se zrádnou nemocí, před kterou není úniku. Nemoc jí již připravila o skvělá léta dospívání a Tessa ví, že už tu moc dlouho nebude. Ještě je ale taková spousta věcí, které nestihla a které chce zažít, a proto si sestavila seznam, který obsahuje věci jako sex, být slavná, zkusit drogy, láska, celý den odpovídat ano, aby se její rodiče zase dali dohromady a mnoho dalších.
Se splněním tohoto seznamu jí pomáhá její jediná kamarádka Zoey, která to v životě taky nemá zrovna lehké. 
Before I Die
Láska. To se lehko řekne, najít lásku, ale Tesse se to opravdu povede. Adam bydlí hned ve vedlejším domě a Tessa ho často pozorovala z okna, jak pracuje na zahradě. Nakonec si uvědomí, že se milují a Adam s ní zůstane až do úplného konce.

Before I Die
Celou tu dobu je jasné, že Tessa umře, ale já jsem tomu do posledního okamžiku opravdu nevěřila. Říkala jsem si, že není možné, aby jí autorka opravdu nechala umřít a při tom to bylo docela jasné, ale já jí pořád držela palce.
Tessa Scottová… ani nevím, jak ji mám popsat, protože jak o někom něco říct, když vy víte co, umírá. V tu chvíli není moc podstatné, jaká ta osoba je, ale jde o to, udržet ji při životě a nechat ji žít a užívat si, dokud to jde.
V tomto hodně pomáhala kamarádka Zoey, která měla za úkol donutit ji splnit ten seznam, což se jí opravdu povedlo. A i když byla v některých momentech Tessa nepříjemná a troufám si říct, až strašná, Zoey jí vždycky řekla pravdu a byla s ní.

Bevor ich sterbe
Kniha také představuje, jak to vypadá v rodině s podobným problémem. Velmi jsem si oblíbila Tessina mladšího bratra Cal pro jeho upřímnost a přímočarost. Cal byl schopen za Tessou přijít a zeptat se jí, kdy už umře, a celkově jednal opravdu přímo. Já bych nebyla schopná takhle mluvit s někým v Tessině situaci, opravdu ne. Ale co, Cal je teprve malý kluk.
Innan jag dör
Dále se setkáváme s jejím otcem, který se vzdal práce, aby se o ni mohl starat. Její tatínek s ní byl na každém vyšetření, pokaždé s ní navštívil nemocnici a držel ji za ruku.
Tessina matka s nimi totiž nežije, protože ještě před Tessinou nemocí je opustila a odstěhovala se. Tessa jí nutí, aby se vrátila, aby s ní šla do nemocnice a pro změnu to byla ona, kdo ji bude držet za ruku. Chce, aby matka znala názvy všech vyšetření a všelijakých přístrojů, které doktoři použili, chce, aby jí byla nablízku.
A pak se v jejím životě objeví Adam a Tessa si více než jindy přeje ještě nějaký čas.
Ennen kuin kuolen
Ten jí ale opravdu nezbyde a ona nemoci podlehne.

Neexistuje jedno slovo, kterým lze tuto knihu popsat. Je úžasná, ale hrozná, nádherná, ale strašlivá, skutečná, opravdická. Je to příběh, který něčím v našem srdci pohne a my pravděpodobně už nikdy nebude jako před tím. Uvědomíme si, že některé věci jsou méně důležité a jiné více, že nezáleží na tom, jestli ten jeden pramínek vlasů je o milimetřík v jiném sklonu než ty ostatní a začneme se zajímat o trochu jiné věci, věci blíž našemu srdci.
Pro tuto knihu je neobyčejnost slabé slovo.

Moje hodnocení: 5/5
  
Tímto bych chtěla opět poděkovat nakladatelství Eroika za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách nakladatelství.

- obrázek je použit ze stránek nakladatelství
- anotace je z obalu knihy
- další obálky jsou použity ze stránky GoodReads

1 komentář:

  1. http://www.uloz.to/12580654/downham-jenny-jeste-nez-umru-doc?wrongfilepwd=true .... nevíte někdo heslo? :( podle tvé recenze to vypadá zajímavě :)

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři