25. července 2011

Recenze - Morová rána

Největší obrázek výrobku Sága prokletých – Morová rána
Autor: Margit Sandemo

Série: Sága prokletých
Díl: první
Počet stran: 320
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Olga Zumrová
Rok vydání: 2008
Anotace:
Světově proslulá sága Prokletých! Příběh plný tajemství, napětí a lásky.
Silje je mladá dívka, která při morové epidemii přijde o všechny své blízké i domov. Je ponechána svému osudu. Když už se všechno zdá být beznadějné, život jí zcela změní náhodné setkání s tajemným cizincem…
V té době ještě netuší, že se zanedlouho ocitne v blízkosti strašidelných hor a pozná pravdu o záhadných obyvatelích a jejich prokletí. Nechte se pohltit silným příběhem, který oběhl celý svět.

První věta: Jednou večer na konci podzimu roku 1581, kdy se mrazivá mlha mísila s krvavě rudým odrazem ohně na nebi nad Trondheimem, šly právě po ulicích města dvě mladé ženy, které o sobě neměly tušení.

Mor je strašlivá věc. V Norsku se objevil v roce 1581 a odmítal udělit jakékoli milosti.
Trollbundet (Sagaen om Isfolket, #1)
Z celé rodiny kováře zůstala Silje sama a byla vyhnána ze svého domova, kde už jí nikdo nezbyl. Cestovala velmi dlouho, přežívala o zbytcích, které jí občas někdo hodil.
Jednou našla plačící holčičku u těla matky, která podlehla moru. Šestnáctiletá Silje neměla tu sílu tam děvčátko nechat, a tak ho vzala sebou. V lese pak Silje našla novorozeně, které tam před malou chvílí odložila jeho utrápená matka. A tak se stalo, že se Silje najednou musela postarat o dvě malé děti. Naštěstí na to nebyla sama, protože v lese potkala muže, který jí nabídl pomoc, když ona pomůže jemu. Díky Tengelově pomoci se Silje i s dětmi nakonec ocitli na statku mistra Benedikta, který neměl nic proti tomu, aby tam zůstali. Netrvalo ale dlouho a Silje s dětmi museli statek opustit, protože jinak by se také mohlo stát, že by Silje byla obviněna z čarodějnictví, neboť byla viděna s Prokletým a to lidé velmi neradi vidí.
Spellbound (Legend of the Ice People, #1)
 
Na dnešním knižním trhu představuje tato kniha něco odlišného. Už proto, že se odehrává v minulosti, konkrétně v šestnáctém století, což se u většiny dnešních knih moc často nestává a jak tak pozoruji, jsou čtenáři za to docela i vděční, protože historii nemají rádi. A to já jako milovník všeho, co s historií nějak souvisí, opravdu nechápu. Vždyť je tak krásné dozvědět se z popisů autora, jak lidé tenkrát žili, jakým stylem mluvili, jak se oblékali a čemu věřili.
Zauroczenie (Saga o Ludziach Lodu, #1)
A je trochu možné, že bychom se dozvěděli i nějakou informaci o historii Norska, která by se nám někdy mohla opravdu hodit.
Tím, že do norského venkova zasadila autorka pověru o Tengelovi Prokletém, který před několika stovkami let uzavřel smlouvu s ďáblem a teď, někteří z jeho potomků získávají nadpřirozené schopnosti, vytvořila zcela neobyčejný příběh, který je místy založen na strachu obyčejných lidí z Prokletých, ve kterém nalezneme opravdový příběh ze života spojený se zamilovaným příběhem a propletený fantasy prvky, které dodávají celé knize ten správný říz.

Troldbunden (Sagaen om Isfolket, #1)
Autorka se především soustředí na vývoj a rozvoj postav a jejich cestu životem. Na začátku je Silje obyčejná dívka, která ztratila celou rodinu a která se nemá kam vrtnout, ale jak se probírá příběhem, zůstává sice obyčejnou dívkou, která se ale stává velice neobyčejnou. Vždyť na pouhých tři sta stranách se musela postavit na nohy, postarat se o dvě děti, které ani nebyly její a to jí bylo teprve šestnáct, a jak to hezky zvládla!

Když si uvědomím, že tato kniha byla poprvé vydána v roce 1982, je neuvěřitelné, jak docela starý příběh dokáže být svěží, pro čtenáře zcela nový a velice okouzlující a neokoukaný i o třicet let později.

Moje hodnocení: 4/5

Tímto bych chtěla opět poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách nakladatelství.

- Obrázek a anotace jsou použity ze stránek nakladatelství
- Další obálky jsou použity z Goodreads

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři