17. července 2011

Recenze - Pijou mi krev aneb upírkou na vlastní nebezpečí

Pijou mi krev aneb upírkou na vlastní nebezpečí
Autor: Kimberly Pauley
SériePravdivá zpověď Miny Smithové, mladé upírky
Díl: první
Počet stran: 216
Nakladatelství: Alpress
Překlad: Eva Konečná
Datum vydání: 26. 11. 2010
Anotace:
Mina vyrůstá ve zdánlivě normální rodině. Její rodiče chodí do práce, na nákupy, platí účty a sledují televizní zprávy jako jiní. Ale přece je na nich něco zvláštního - přejí si, aby byla Mina mrtvá, tedy spíš neživá. Rodiče jsou totiž upíři a Mina dostane měsíc na rozmyšlenou, jestli chce opustit kamarádky z nudné střední školy a přejít na upírskou akademii.

První věta: Rodiče se mi pokoušejí zničit život.

Jaké by to bylo, kdybyste věděli, že vaši rodiče jsou upíři? Určitě hrozné, protože když vaši rodiče nespí a mají opravdu hodně dobrý sluch, těžko se chodí domů, aby si vás nevšimli. Ještě hůř by šlo vyplížit se z domu na rande s nějakým krásným a milým klukem.
Ser yo es un asco: Las verdaderas confesiones de Mina Hamilton, (posible) vampiro adolescenteMininy rodiče a rada upírů jí nedali zrovna moc dlouho na rozhodnutí, zda se stát upírem a umřít pro své smrtelné přátele, nebo zůstat člověkem a už nikdy nevidět svoje rodiče. Takovéto rozhodnutí je těžké, zvlášť když jste teenager a na jediném rozhodnutí závisí váš život nebo smrt.  

A aby to rozhodování neměla nijak lehké, vykouzlila jí autorka ještě trable s klukama. Konečně si jí začal všímat její spolužák, Mina už si představuje jejich společnou budoucnost, ale potom zjistí, že on má slabost pro její nejlepší kamarádku Serenu, které taky není lhostejný. Takže jeden kluk z ringu. Dále tu máme Aubreyho, kterého Mina potká na kurzu „Upíří snadno a rychle“, který ji má pomoci v rozhodování. Potom ale zjistí, že Aubreymu jde jenom o jedno, a to jsou informace a zkušenosti z upířího prostředí. Takže nám tu zbývá už jen jeden kandidát. Georg, kterého taky pozná na kurzu, s ním je to ale úplně jiné. Hlavně díky němu a svým nejbližším Mina neváhá se svým rozhodnutím. 

Pijou mi krev aneb upírkou na vlastní nebezpečí je opravdu hodně dlouhý název, kniha už tak dlouhá není. Což je docela dobře, protože se dozvídáme jen to nejdůležitější a nic není zbytečné. Kniha sleduje dvě dějové, ale spíš bych měla říct problémové, linie. Hlavní je samozřejmě to velké rozhodování, ale aby to nebyla holka jako hlavní hrdinka, má Mina taky trable s láskou, které se nakonec vyřeší díky rozhodnutí. Takže opravdu jednoduché.

Mina mluví přímo ke čtenářům, takže vám připadá, jako byste nějak její chování mohli ovlivnit, kdybyste měli tu odvahu říct jí, že by se mohla chovat trochu jinak.
Na začátku každé kapitoly se nachází nějaký mýtus a pravdivá odpověď, která ve většině případ ten mýtus popírá.

Sucks to Be Me: The All-True Confessions of Mina Hamilton, Teen Vampire (maybe)
Mýtus:  Upíři jsou tak silní, že zvednou autobus.
Skutečnost: Jistě, ale kdy jste si naposledy přáli zvednout nějaký autobus?

Příběh neobsahuje pouze obyčejné rozhovory a popisy, ale setkáme se zde i s emaily, Mininými zápisky a chatem. Přezdívky Love&Hug, MinaMonster a SerenaOne jsou opravdu na pravém místě.
Hlavní hrdinka Mina Smithová byla sympatická, jako ostatní postavy a strávit s nimi nějaký ten čas bylo příjemné.

„Neměl by ponětí (nebo by mu to bylo fuk), kdo je Stephenie Meyerová, i kdyby k němu přistoupila a kousla ho.“

Příběh patří mezi ty lehčí a takovéto oddechové čtení nabité humorem a velmi povedenými scénkami, nebylo ale opravdu nic, co by mi nějak vadilo a jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla.
Musím taky říct, že se mi opravdu líbí naše obálka, která je o moc povedenější než originál.

Hodnocení: 3/5

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách nakladatelství.

- obálka i anotace je použit ze stránek nakladatelství

- další obálky jsou z GoodReads

2 komentáře:

  1. kdy to stíháš číst a recenzovat.. ?! :D jinak moc pěkná recenze.. ;))
    knížku jsem viděla v knihkupectví, ale nijak mě nezaujala. nejspíše si počkám, až jí budou mít u nás v knihovně.. :))

    OdpovědětVymazat
  2. Čas na čtení si najdu vždycky! :) S recenzemi je potom trochu problém... :( Na stolku mi právě leží pět knížek na recenzi a nevím, kdy je napíšu. :D

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři