3. července 2011

Recenze - Případy Kjóko Karasumy

ZR936_KjokoKarasuma1.jpgScénář: Ódži Hiroi
Kresba: Júsuke Kozaki
Série: Případy Kjóko Karasumy
Díl: první
Počet stránek: 200
Nakladatelství: Zoner Press
Překlad: Petr Klička
Datum vydání: 2010
Originální název:  Karasuma Kyoko No Jikenbo
Nakladatelství: Toykopop
Datum vydání: duben 2007
Anotace:
Úspěšná manga nabitá akcí, s prvky nadpřirozena a postavami z japonských mýtů a legend. Moderní způsob kresby skvěle koresponduje s příběhem, který vás nenechá vydechnout až do poslední stránky.
Kjóko Karasuma je geniální 16letá dívka – a detektiv speciálního policejního oddělení Asakusy, dokonale ovládající bojové umění i obrovitou pistoli. Její poněkud nezvyklé případy se týkají postav známých běžnému Japonci jen z mýtů a legend.
Existence „odlišných“ je v Tokiu roku 2050 nežádoucí, a proto je také v politickém zájmu ji utajit. Příběh plný akce i detektivních záhad.

Démoni existují, ale ti ze shora se rozhodli, že neexistují.
Jak mají ale neexistovat, když se objevují oni sami a i jejich oběti?
Kjóko Karasuma se vyrovnává s tím, že legendy, která znala odmalička a ve kterých se vyskytuje velké množství nadpřirozených bytostí, jsou pravdivé. Jako šestnáctiletá pracuje již nějaký ten pátek jako detektiv speciálního policejního oddělení a bojuje se zločinem.
Mrtvola v řece Sumidě, zmizení, zabití chlápka, který nabízí práci, to je jen pár případů, které musí Kjóko se svým kolegou Raymondem vyřešit. Do rukou se jim také dostane legendární kouzelný meč Onikirimaru. Když ho dostanou ze spárů vraha, přijde si ho na oddělení vyzvednout mladíček, který položí Kjóko velmi důležitou otázku.
Co ona je vlastně zač? Nikde se nedovídáme její minulost a i ona sama přiznává, že toho o sobě nic moc neví.
V tomto svazku je nám představen takový začátek a prapočátek tohoto boje policejního oddělení s nařízením ze shora. Ale démoni opravdu existují! A proto je tu Kjóko se svým úžasným parťákem, aby jim zatrhli tipec.

Kjóko je inteligentní dívka, která přeskočila několik stupňů základního vzdělání, aby se mohla stát co nejdříve detektivem. Na oddělení si z ní kvůli tomu trochu utahují, ale rozhodně z ní mají strach, protože Kjóko je schopná nakopat jim ten jejich přesezený zadek. Od začátku se potýká s existencí démonů, ona ale věří, že existují, nebo možná spíše chce věřit, že existují, protože jinak by se tamty události nemohly stát.
V některých momentech dokáže vypadat docela něžně a zranitelně, ale to je jenom maska. Ve skutečnosti je to tvrdá, odvážná a docela i sympatická osoba, která je ohromně záhadná.
Nejvíce přátelský vztah má Kjóko se svým parťákem Rayem. Ray je v podstatě taková starší a méně trpělivá verze Kjóko. Raymond sice nepřeskočil žádnou školu, ale s Kjóko si bezvadně rozumí a vždycky si navzájem hlídají záda. A ještě k tomu, je to docela fešák!
Zelenáčem na oddělení je Šioči Ise, který právě dostudoval vysokou školu. Hrne se do všelijaké práce, ale prozatím pouze vaří čaj a občas, když má štěstí, vyřizuje nějaké papíry! V příběhu není v podstatě vůbec důležitý, ale je takovým roztomilým osvěžením celé mangy. Snad se mu v nadcházejících dílech dostane více prostoru.

Moje hodnocení:
Jsem převelice ráda, že tohle je manga tak, jak má být a to v tom smyslu, že se čte normálně. Tím myslím, zprava doleva. Neříkám, že s tím nemám občas trochu problémy, ale přidává mi to na dobrém pocitu z knihy, protože jsem to přečetla tak, jak se to přečíst má.  
Příběh představuje náměty, které v poslední době čtu docela často, a proto jsem z této mangy patřičně nadšená. A jsem ráda, že se můžu na ten boj s démony i podívat a ne pouze o něm číst. A že to tedy je podívaná!
Nevím, jak bych obrázkům měla říkat, ale ilustrace nebo jednoduše kresby, jsou opravdu nádherné. Každá manga má svůj styl a tento svazek má v podstatě kresby velmi jednoduché, obyčejné a tím se pro mě stávají neobyčejnými, protože obdivuju každého, kdo je schopný něco takového vytvořit. Je sice pravda, že třeba s mangou Dveře chaosu, které byly vytvořeny ještě více v tom pravém japonském stylu, Případy Kjóko Karasumy srovnávat nemohu, protože jsou vytvořeny opravdu jednoduše, ale je to balzám pro moje oči.
Knize uděluji hodnocení 4/5.


Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat nakladatelství ZonerPress za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách nakladatelství.

-obrázek i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři