27. července 2011

Recenze - Temný gryf

ZR933_TemnyGryf.jpgAutor: Katie J. Taylor
Série: The Fallen Moon
Díl: první
Počet stran: 320
Nakladatelství: Zoner Press
Překlad: Eva Chmurová
Ilustrace: Roman Kýbus
Rok vydání: 2011
Anotace:
Mocní gryfové se spojili s lidmi a společně žijí v zemích Cymrie. Ale ne všichni gryfové jsou mírumilovní a ne všichni lidé jsou ochotní gryfy respektovat…
Arren Cardockson to nemá v životě právě lehké. Pochází ze severu, z oblasti, jejíž obyvatelé byli kdysi podrobeni a zotročeni. Šťastnou náhodou se z něj stane gryfmistr, když si jej jeden gryf vybere za svého společníka. To Arrenovi sice přinese určité společenské postavení a váženost, ale přesto jím stále někteří opovrhují a chtějí se ho zbavit.
Mladý hrdina dostane nabídku chytit divokého gryfa, agresivního a zlého, který ohrožuje své okolí. Arren si potřebuje vydělat peníze, a proto se rozhodne úkol zvládnout sám, jen s pomocí své gryfí společnice Eluny. Ta je ale divokým gryfem zabita a Arrenovi se hroutí svět…
Ve své velmi zdařilé prvotině se Katie Taylor rozhodla vrátit zašlou slávu gryfům – dnes již trochu pozapomenutým fantasy tvorům. Povedlo se jí napsat zajímavý a napínavý příběh, v němž tragédie nečekaně spojila dva protivníky. Společně se vydávají na cesty a poznávají, že rozhodně ne vždy dobro vítězí nad zlem.

První věta: Všechno to začalo líhnutím temného gryfa.
The Dark Griffin (The Fallen Moon, #1) 

Když byl Arren ještě velmi malý, měl to obrovské štěstí, že si ho Eluna vybrala. Eluna ale není jen tak někdo. Je to přenádherný gryf a gryfové si neberou jen tak někoho. To že si ho vybrala, bylo docela neobvyklé, protože Arren je seveřan, černý a hned se omlouvám za tuto opravdu ošklivou nadávku, kteří ještě před nedávnem byli otroci. A i když je Arren gryfmistr, občas se najde někdo, kdo s jeho postavením nesouhlasí.
A jelikož je Arren zadlužený, přijme nabídku na chycení černého gryfa v Měděných vrších. Černý gryf se ale lehce nevzdá a v boji se mu Elunu podaří zabít. Arren se přes to nepřenese a i když ví, že je to hlavně jeho vina, rozhodne se pomstít člověku, který ho tam poslal. Tím se ale Arren objeví ve velmi zlé politice města Orlína, a lidé, kteří v Orlíně vládnou, nemají lidí jako je on v lásce.

The Dark Griffin (The Fallen Moon, #1)Gryfové! O gryfech jsem už opravdu hodně dlouho nečetla, a pokud si správně vzpomínám, tak se vždy v příběhu jen mihli, nikdy nebyli mezi hlavními hrdiny. Ale Katie J. Taylor pořádně oprášila příběhy o gryfech a stvořila něco opravdu nového a nevídaného
Když zhodnotím pouze linii příběhu, tak je to velmi dobře sestavený příběh, který odhalí plnou nálož zvratů a dějových vyvrcholení, které jsou opravdu hodně neočekávané.
K tomu ještě přidám postavy s velmi složitými a zapeklitými charaktery, které se člověku nepodaří odhadnout ani na úplném konci. Ty samé postavy se člověku pořádně dostanou pod kůži a čtenář je nucen neustále o nich přemýšlet, o jejich činech a rozhodnutích. A na světě hodně dobrý příběh.
Ještě bych ale neměla zapomenout na styl vyprávění, který má autorka opravdu hodně zvláštní. Nepoužívá příliš dlouhá souvětí. Stačí jí jedna krátká věta na to, aby prozradila napnutému čtenáři, který dychtí po dalších novinkách, mnoho informací. Potom stačí krátká věta z úst nějaké postavy a čtenář z použitých slov okamžitě pochopí, co se za těmi slovy skrývá, přes vyznání lásky až po výhružku smrti. V jejích slovech se skrývá jednoduchost spojená se surovostí, až jsem měla v některých chvílích pořádnou husí kůži.
A z toho všeho vzniknul opravdu skvělý příběh, který by čtenář nadšený pro takové ty „správné“ fantasy příběhy neměl rozhodně nechat povalovat v knihkupectví.

Moje hodnocení: 4/5

Tímto bych chtěla opět poděkovat nakladatelství Zoner Press za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách nakladatelství.

- Obrázek a anotace jsou použity ze stránek nakladatelství
- Další obálky jsou z GoodReads

3 komentáře:

 1. Souhlasím, příběh mě taky pohltil.

  OdpovědětVymazat
 2. Často se sám sebe ptám, proč mají úspěch občas opravdu brakové knížky pro náctileté holky. Už to chápu, když průměrnou tuctovku plnou až po strop klišé s příběhem, které nepřekvapí nikoho kdo už dostal občanku jsou schopní někteří "fans" vychválit jako "opravdu skvělý příběh" je něco špatně. Navíc, když ani neví, že recenze má být (snažit se být) objektivní a ne subjektivní blábol, který nemá naprosto žádnou vypovídající hodnotu a zhodnocení než to "jo, moooocinky se mi to líbilo", to je pak těžké...

  OdpovědětVymazat
 3. Co je to Potan ? Vypadá to jako kretén.
  Temný gryf je dobrá fantasy, není tuctová a má spád. Není jen pro náctileté, ale i pro sátileté. Často se ptáš koho ? Co je braková knížka ? Myslím, že si každý může číst co chce, na co má náladu. Nesnáším dechovku, ale tak si ji nepouštím, jsem proto špatná?

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři