21. července 2011

Recenze - Trápení


Autor: Richelle Mead
Série: Sukuba
Díl: první
Počet stran: 320
Nakladatelství: Domino
Překlad: Katrin Chýlová
Datum vydání: 13. června 2011
Anotace:

Sukuba je nadpřirozená bytost, která smí po libosti měnit podobu a jediným jejím úkolem je svádět. Zní to tak lákavě! Dívka může být, kým chce, její šatník je nevyčerpatelný a smrtelní muži by udělali cokoli pro její pouhý dotek. No, vlastně za to platí svou duší, ale proč zacházet do přílišných podrobností?
Avšak život Georginy Kincaidové, sukuby ze Seattlu, není ani zdaleka tak exotický. Pracuje v knihkupectví a její šéf je poměrně nesnesitelný uťáplý chlap. Nesmrtelní přátelé si z ní nepřestávají dělat legraci kvůli jedné její dávné proměně. A nejhorší ze všeho je to, že si nemůže vyjít na rande, aniž by z dotyčného muže nevysála život. Ona by přitom dala všechno na světě za to, kdyby se směla dotknout slavného a neodolatelně krásného spisovatele Setha Mortensena!
Snění o Sethovi však bude muset počkat, protože ve světě nadpřirozených bytostí se začíná dít cosi podivného… a velmi nebezpečného. Georgina se proti vlastní vůli stává aktérkou souboje mezi dobrem a zlem…
Succubus Blues (Georgina Kincaid, #1)
 
První věta: Podle statistik většina smrtelníků prodá svou duši kvůli jednomu z těchto pěti důvodů: sex, peníze, moc, pomsta a láska.

Georgina už je na světě nějaký ten pátek, pořád mladá, pořád krásná. To bude asi tím, že je sukuba! Sukuba je nadpřirozená bytost, která potřebuje k přežití životní energii mužů. Proto zná všechny pozemské i nadpozemské způsoby, jak získat jejich pozornost.
Jenže Georgina není se svým životem spokojená. Nejraději by se někam zahrabala a už nikdy nevylezla. K tomu se ale nedostane, protože v Seattlu někdo zabíjí a napadá její nesmrtelné známé a Georgina nemůže jen tak posedávat a čekat až to vyřeší někdo jiný.

Georgina vlastně nemá ani čas si na chvilku odpočinout, musí taky chodit do práce, do knihkupectví, kam má přijet Seth Mortensen, její oblíbený autor a ona si nechce nechat ujít příležitost získat podpis jeho poslední knihy.
A aby to nebyl příběh stvořen naší oblíbenou Richell Mead, mezi Sethem a Georginou přeskočí jiskra. Jak ale známe autorku, nic není tak jednoduché, jak se zdá…

Succubus Blues (Georgina Kincaid, #1)Když pohlédnete na knihu, na první pohled vás upoutá autorčino jméno, které je v tomto případě důležité, protože právě kvůli ní všichni, nebo alespoň většina z nás, knihu chce. Sexy dívka, která vypadá, jako že vám chce něco udělat, je už vedlejší, protože tohle je, dámy a dámy, další skvělá knížka z pera Richell Mead a to je to hlavní.

Kdyby vám někdo dal přečíst první kapitolu a vy byste předtím četli Vampýrskou akademii, určitě byste poznali, nebo byste měli alespoň tušení, že tohle je knížka z tvorby Richelle Mead. Už zpočátku jsem měla nápady, jak by se celá série mohla vyvíjet. Z toho by šlo říci, že je Richell trochu předvídatelná a že se jí možná trochu podobá Sukuba s VA. Ale Sukuba je její první knížka, takže bychom měli spíše hledat podobné znaky ve VA. Rose se trošičku podobá Georgině, ale jenom opravdu trochu.

Georgina je velice silná žena, která se o sebe dokáže dobře postarat sama a občas je schopná nakopat nejeden zadek. Je vtipná, krásná (aby taky ne, když může vypadat, jak chce) a má pořádně prořízlou pusu!
Z toho, jak se k ní chová Seth je zmatená, protože je zvyklá na to, že od ní muž chce jenom jednu věc a není vůbec zvyklá, když jí někdo pošle několika stránkový e-mail.
Seth pro mě představuje typického spisovatele. Věčně zamlklý, spíše komunikující psanou formou. Když se ale rozmluví a začne se uvolňovat, stane se z něj příjemný společník, od kterého bych pozvání na večeři opravdu neodmítla! Je to takový roztomilý šmudla.

Succubus Blues (Georgina Kincaid, #1)V celé knize nenajdete slovo upír. Toho jsem si všimla až úplně ke konci. Vždycky je použito slovo vampýr, které zní lehčeji a trochu lidštěji. Lovec vampýrů zní trochu uhlazeně, protože já si pod spojením lovec upírů vždycky představím Anitu Blake.

Oficiálně má být tato série pro dospělé. Já jenom říkám, že rozhodně není pro každého fanouška VA, protože je psaná drsnějším způsobem a je zaobalená Georgininým pohledem na svět, který dodává knize ten správný šmrnc.
Je mnohem otevřenější Georgininým sexuálním potřebám, pro které si Georgina jde velice přímo, což by se také nemuselo líbit úplně každému.
Pravdou je, že nějakou podobnost s VA bychom tam našli, ale Trápení je velice drzá a neodhadnutelná knížka, která představuje skvělý začátek nové série.

Moje hodnocení: 5/5

- Obrázek a anotace jsou použity z bux.cz
- Další obálky jsou z GoodReads

1 komentář:

  1. Souhlasím skoro se vším, ale kniha mě trochu (opravdu, opravdu) malinko zklamala. Absence slova 'upír' jsem si taky všimla, ale nějak mi to tam vůbec nechybělo... :D

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři