11. července 2011

Recenze - Milenec z temnot

Autor: J. R. Ward
Série: Bratrstvo černé dýky
Díl: první
Počet stran: 464
Nakladatelství: Baronet
Překlad: Jiřina Stárková
Datum vydání: 2010
Originální název: Dark Lover (Black Dagger Brotherhood #1)
Nakladatelství: Signet
Datum vydání: 6. září 2005
Anotace: Úvodní román slavného cyklu představuje tajné bratrstvo šesti upírských bojovníků, ochránců svého rodu. Ti ve skrytu noci vedou nekonečnou a neúprosnou válku se svými odvěkými nepřáteli o svá území v Caldwellu. Nejkrvežíznivějším z upírů je vůdce bratrstva, Wrath, který touží odplatit dávnou vraždu svých rodičů. Avšak když jeden z jeho nejstatečnějších bojovníků padne a zanechá po sobě polorodou dceru, musí za ni Wrath vzít zodpovědnost. Zavede ji do světa neživých, o němž dosud neměla tušení, do světa smyslnosti, o níž se jí nesnilo ani v nejdivočejších snech. 

První věta: Darius se rozhlédl po nočním klubu a lhostejně zaznamenal hemžení polonahých těl na tanečním parketu.

Milenec z temnot nás zavede do úplně jiného světa, který se našemu hodně podobá. V nevědomosti obyčejných lidí žijí, překvapivě, upíři. Na ně ale platí trošičku jiná pravidla, než na jaké jsme zvyklí my lidé. Většina autorů se shodne na tom, že aby se člověk stal upírem, musí být tímto tvorem alespoň pokousán. Upíři z této série se rodí, opravdu rodí, a že by se krmili na lidech, to je pouze lidská pověra. A jelikož se je skupina „bezduchých“ snaží už spoustu let vyhubit, musí mít také svoje bojovníky.
Za účelem ochrany rasy existuje Bratrstvo černé dýky, což je sedm a později šest bojovníků, kteří bojují s „bezduchými“. V čele Bratrstva je Wrath, zvaný slepý král.
Wrath se má po smrti svého „bratra“ Daria postarat o jeho dceru Beth, kterou čeká v nadcházejících dnech proměna, což by nebylo nijak těžké, ale její matka byla člověk, takže jí hrozí docela velké nebezpečí. Wrath se o ni postará vskutku ukázkově. Nejenže s ní při jejich prvním nočním setkání, kdy vtrhl do jejího bytu, aby jí vše řekl, stráví noc, ale zamilují se do sebe a po Bethině přeměně se vezmou podle všech zaběhnutých upířích rituálů.
To by byl moc hezký a velice jednoduchý příběh, nebýt „bezduchých“. Nejenže právě oni zabili Daria a spáchali několik dalších útoků na upírskou komunitu, oni zbrojí a vymýšlejí všemožné plány na její úplné zničení.

Milenec z temnot představuje zase něco úplně jiného.
Člověk by řekl, že se s Beth trochu více seznámíme a teprve potom se rozjede celý příběh, ale autorka nás okamžitě přivede k hlavnímu problému, který je potřeba vyřešit. Teprve potom se příběh soustřeďuje na Beth a její záležitosti. Když nad tím tak přemýšlím, je to dobře, protože jsem se ze začátku nenudila a neztrácela.
Beth tušila, že se s ní něco děje. Jen netušila něco takového. Celý její život se změnil a ona konečně získala rodinu, kterou nikdy neměla. Nemluvím tady jen o jejím manželství s Wrathem, ale i s bratry má přátelské vztahy.

Je asi jen jedna věc, která mi opravdu vadila a tou je, když se bratři oslovovali pouze počátečními písmeny jejich jmen. Takže něco jako „Nech si toho V.“ mi docela lezlo na nervy, protože jsem si chvílemi už opravdu myslela, že spíš koukám na nový díl Super drbny, než že čtu.

Celá kniha nás přivádí z jednoho vrcholu do druhého. Všichni milovníci podobného typu knih si najdou to, co mají rádi; zamilované…, detektivní, záhadné a vtipné momenty. Kniha byla dobrý spojením všeho dohromady, nikde nebylo ničeho moc a ani málo a proto udílím hodnocení 5/5, protože jsem z ní opravdu nadšená!

Tímto bych chtěla ještě jednou poděkovat nakladatelství Baronet za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si může objednat na stránkách Baronetu.

-obrázek i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství

1 komentář:

  1. Wardovej knihy sú naozaj super, ale keď prečítaš viac kníh tohto žánru trošku sa preješ predvídateľného deja a opakujúcich sa situácií.

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři