28. září 2011

Recenze - Bloodlines

Bloodlines (Bloodlines, #1)
Autor: Richelle Mead
Série: Bloodlines 

Díl: první
Počet stran: 421 
Nakladatelství: Razorbill
Datum vydání: 23. 8. 2011
Datum českého vydání: 28. listopadu 2011
Nakladatelství: Domino

Anotace: 

Mladá královna Lissa Dragomirová si netradiční politikou nadělala u morojského dvora spoustu nepřátel, kteří by ji rádi odstranili. Je ale velmi dobře střežena, a tak se spiklenci zaměří na její nevlastní sestru Jill. Vědí totiž, že kdyby Jill zabili, Lissa by musela odstoupit a přenechat trůn někomu, kdo má alespoň jednoho žijícího příbuzného.

Po brutálním útoku na Jill se Morojové a dhampýři rozhodnout uklidit Jill někam do bezpečí. Kam ale? Po dlouhém zvažování dojdou k závěru, že mladou vampýrku by jistě nikdo nehledal ve světě lidí.
Jill má doprovázet a strážit alchymistka Sydney Sageová. Obě dívky se zapíší na lidskou školu, kterou navštěvují i Adrian Ivaškov a Eddie Castile. Kamarádi zpočátku řeší běžné problémy spojené se studiem na lidské škole, ale brzy začnou zjišťovat, že na téhle škole nejsou jediní, kdo potřebuje k životu krev…

První věta: Nemohla jsem dýchat.
 
!Může obsahovat spoilery na poslední díly Vampýrské akademie!

Bloodlines u nás Pokrevní pouta je tak zvanou spin-off sérií Vampýrské akademie – pokračování.

Sydneyin život se díky Rose a jejím záchranným akcím opravdu zkomplikoval. Alchymisté ji nevěří a Sydney se bojí, že by jí co nejdříve mohli poslat na převýchovu. Když se tedy u ní objeví hned několik alchymistů, nemůžeme se jí divit, že vidí andělíčky. Převýchova se ale nekoná, zatím. Sydney dostává úkol. Chránit princeznu Jill, jedinou žijící příbuznou nové královny, Lissi Dragomirové. Kdyby se Jill něco stalo, Lisa by musela okamžitě z trůnu odstoupit, protože Jill je její jediná žijící příbuzná. Morojská pravidla, s tím my nic neuděláme…
A aby byla Jill co nejvíce v bezpečí, posílají je na místo, které by nečekala ani Sydney. Do zcela obyčejné, lidské střední školy.
Jak ale známe autorku, nic není tak jednoduché jak se může zdát. Nebezpečí holt kouká všude, a proto je opravdu důležité dávat na sebe pozor.

Hlavní hrdinkou se stává Sydney, kterou známe jako alchymistku, která porušila pravidla, aby pomohla Rose. Popravdě, měla jsem z toho nejdřív trochu strach. Sydney mi nějak extra k srdci nepřirostla, takže jsem se bála, že by se mi jako hlavní hrdinka vůbec nemusela líbit. Kdepak! Sydney je sice naprostý opak Rose, ale je to opravdu příjemná změna. Sydney nejdřív přemýšlí a několikrát se ujistí, že to co řekne, nebude nějaký nesmysl, kdežto Rose… je prostě Rose.
Richelle si pro nás připravila opravdu skvělý příběh, který má mnoho zadních vrátek na další rozvíjení. To dodává čtenáři jisté naděje, že takhle to přece být nemůže, to se musí změnit.
Příběh je vytvořen opravdu perfektně. I když by se mohlo zdát, že teď se v určité scéně nic moc neděje, je to právě předzvěst dalších událostí, které na nás netrpělivě čekají.

Ve VA zajišťovala vtipnou stránku knihy Rose se svými poznámkami. Ani zde nejsme o srandu ochuzeni. Sydney může vypadat trochu jako suchar, když se ale baví s Adrianem, smějete se na celé kolo. Vtipné a sarkastické řečičky létají od jednoho k druhému.
Určitě vás taky zajímá, jako zajímalo mě, zda se zde potkáme s Rose. Ano, potkáme. Dozvědět se, co si o Rose vlastně Sydney myslí, bylo opravdu skvělé, zároveň bylo velice zvláštní „dívat“ se takto na oblíbenou hrdinku očima někoho jiného a vidět ji tak, jak ji vidí ostatní.
Sydney je opravdu dobrá hlavní hrdinka. Plní úkoly, které ji dávají alchymisté i přesto, že se jí to moc nelíbí.  Ví totiž, že přímo s tím nic neudělá. Sydney se ale pokouší zlepšit si svoji reputaci, a tak se snaží přijít na kloub velice záhadné věci, čímž se vlastně vzpírá systému nastoleného alchymisty. Možná toho mají s Rose společného víc, než se na první pohled zdá.
Kdo jiný by mohl Sydney s tímto pomáhat, než Adrian! Musím říct, že ve VA jsem jeho velký fanouškem moc nebyla. Čtenář někdy pozná, že autor nechá dvě postavy spolu, i kdyby chtěl sebevíc, aby to bylo jinak. V Bloodlines ale Adrian dostává šanci, kterou doufám opravdu využije. Adrian je zde naprosto skvělý a neskonale roztomilý. Skoro až tak, že se začínají projevovat jisté nesympatie k Dimkovi.

Bloodlines nečekejte tolik akce jako ve VA. Spíše pozvolné odhalování nejrůznějších problémů a jejich následné řešení. Mohlo by se tedy zdát, že kniha bude více zaměřená na řešení milostných vztahů. No, dobře, jisté náznaky tam jsou, ale všechno je teprve ve hvězdách. A nejde pouze o milostné, ale především o přátelské vztahy, které se tu začínají budovat a vypadá to, že by mohly být opravdu pevné. I přes to, že se Sydney zatím nedokáže vyrovnat s tím, že se magie může odehrávat tak blízko ní.
Díky Sydney se díváme na svět, který dobře známe. Díky ní ale na něj získáváme úplně jiný pohled.
Bloodlines je opravdu skvělá knížka. Někomu by se sice nemusela líbit, protože tam není tolik akčním situací, ale Sydney není Rose. Od ní se neočekává, že bude zabíjet strigoje na potkání.
Na Bloodlines by se měl čtenář koukat jako na něco úplně nového, jiného, svěžího a hlavně opravdu skvělého, což opravdu je.

Hodnocení: 5/5

- Anotace je použita ze stránek českého nakladatelství Domino, které knihu vydává 28. listopadu 2011 pod názvem Pokrevní pouta

- Zdroj obálky: Goodreads

1 komentář:

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři