16. září 2011

Recenze - Hon na čarodějnice


Autor: Margit Sandemo
Série: Sága prokletých
Díl: druhý
Počet stran: 296
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Olga Zumrová
Rok vydání: 2008
Anotace:
Světově proslulá sága Prokletých! Druhá kniha této fascinující ságy líčí další osudy Silje a její rodiny stižené pradávnou kletbou. Zprvu poklidný život se náhle a dramaticky změní a všichni jsou opět na útěku. Hledání nového domova pro ty, kdo jsou stíháni světskými i církevními úřady, však vůbec není snadné. Ubrání se Silje a její rodina nástrahám inkvizice, pro kterou je i sebemenší jinakost záminkou pro mučení a zabíjení nevinných? Nechte se pohltit silným příběhem, který oběhl celý svět.


První věta: Žádné varování před pohromou nepřišlo.


Heksejakten (Sagaen om Isfolket, #2)
Znovu se setkáváme se Silje, Tengelem a jejich dětmi. Rodinka žije odříznuta od okolního světa v Údolí prokletých s Tengelovými příbuznými. Když je ale místo pobytu celé skupiny vyzrazeno vojákům, rodinka prchá z Údolí. Jenže nemají kam jít, a tak Silje využívá jediné možnosti, jak svou rodinu zachránit. Nalézt Dagovu pravou matku a požádat ji o pomoc. Když Charlotte Meiden slyší, že její syn je živ a zdráv a že o něj bylo dobře postaráno, rozhodne se okamžitě celé rodince pomoci. Díky ní se Tengel stane správcem sídla daleko od Údolí prokletých a jejich poklidný život může začít.
Nic ale netrvá věčně. Mít kouzelné schopnosti je v této době opravdu nebezpečné.
Když něčím vybočujete, vždycky je to špatně…

Witch-Hunt (The Legend of the Ice People, #2)
Hon na čarodějnice vás okamžitě přivítá v dalším dobrodružství. Na začátku jsou jednoduše zopakovány hlavní události minulého dílu formou Siljiných vzpomínek. Příběh ale nečeká a po několika stránkách se dozvídáme o nových problémech, které rodinu potkaly. A čím čtete více, tím více problémových situací nastane. A postupně se jeden problém za druhým vyřeší, takže když dočtete, uvědomíte si, čím vším si vlastně hrdinové prošli.
V této části se také více setkáváme s magií. V tomto století jde ale magie ruku v ruce s inkvizicí. Proto není divu, že se inkviziční soud začne zajímat i o Tengelovu rodinu. Vůbec ne kvůli spojitosti s Prokletými, ale pouze proto, že umí něco, co ostatní lidi děsí.
Vyšetřování dodalo příběhu pochmurnou náladu, která knize scházela, a zasela do čtenáře pochybnosti o dobrém konci některých postav, což čtenáře nutí ke čtení dalšího dílu.

Tím, že celá série popisuje příběhy členů rodiny, dostává každá postava svůj zasloužený prostor. Na nikoho není zapomenuto.
Silje už určitě není vyjukaná šestnáctka, která neví, co se životem. Stala se pravou matkou své rodiny, kterou vede správným směrem.
Heksejagten (Sagaen om Isfolket, #2)
Tengel se čtenáři ještě více otevřel a nic nebrání tomu, abychom ho poznali až do morku kostí.  
A děti jsou zatím jenom nevinné děti, které mají život před sebou. Až tedy na Sol, ta už tak nevinná není. Je jí sice teprve čtrnáct, ale rozhodla se, že chce poznat vše, co jí život nabízí. Její temné dědictví se v ní probouzí čím dál tím více. Ona ale není tak strašně zlá, jak by to mohlo vypadat. Miluje svou rodinu a je ochotna pro ni udělat opravdu cokoliv, jenže si neuvědomuje následky svého jednání.
Díky Sol se v knize nachází více kouzelných momentů než v prvním díle. Magie ale není hlavní náplní knihy. Příběh se spíše zaměřuje na rodinu a všechno kolem ní a čtenář odhaluje všechna pro a proti velké rodiny.

Pravděpodobně by vůbec nevadilo, kdyby si Hon na čarodějnice chtěl přečíst někdo, kdo nečetl první díl, protože všechno podstatné je řečeno znovu, ale v takové míře, že to znalému čtenáři vůbec nepřekáží. Je tedy asi nemožné, aby se čtenář do příběhu úplně zamotal. To nejdůležitější je zdůrazněno a o postavách se mluví opakovaně. Jsme ale teprve na začátku, kdo ví, jak to vypadá ve čtyřicátém sedmém díle!

Polowanie na czarownice (Saga o Ludziach Lodu, #2)
Hon na čarodějnice nelze zařadit mezi klasické fantasy romány, i když slovo klasické je velmi diskutabilní. Příběh je propleten pověrami o prokletých a magickými kousky malé Sol, což vytváří silný příběhový základ a rodinné trable spojují vše do velice dobrého celku.
Díky několika fantasy prvkům, které se v knize nacházely, sice minimálně, ale byly tam, je romantický příběh, dá se říct, upgradován na vyšší úroveň.
Tuto knihu si ale užije především čtenářka, která má ráda příběhy plné emocí.


 

Hodnocení: 4,5/5


- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
- Obrázek a anotace jsou použity ze stránek nakladatelství
- Obrázky dalších obálek jsou z Goodreads

3 komentáře:

  1. Tyhle knihy jsem před lety četla a...jako jo, měly svoje kouzlo :) Akorát mě mrzí, že není pokračování - toho už se asi určitě nedočkáme...ale kdo ví, třeba jednou někdo naváže.. ;) :)

    OdpovědětVymazat
  2. Ja sa stále do tejto série akosi nehrniem, ale nakoniec asi zmením názor keď ju všetci tak ospevujú :)

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři