9. září 2011

Recenze: Stefanovy deníky - ZrozeníAutor: L. J. Smith, Kevin Williamson&Julie Plec

Série: Stefanova deníky 
Díl: první
Počet stran: 240 
Nakladatelství: Fragment

Překlad: Milena Hordinová
Datum vydání: 18. 8. 2011 
Anotace: 

Propadli jste zcela Upířím deníkům? Zajímá vás, jaké události předcházely jejich ději? Pak si určitě nenechte ujít další napínavou upíří sérii, ve které vás opět čeká velká dávka napětí, tajemna a romantiky.
 

8. září 1864. Ona není tím, kým se zdá. Mělo by mě to překvapit? Vyděsit? Ranit? Jako kdyby nic z toho, co jsem znal, z toho, co jsem se naučil, z toho, čemu jsem celých sedmnáct let věřil, nebyla pravda. Ještě jsem cítil, jak mě líbala, jak mi svými prsty tiskla ruce. Pořád jsem po ní toužil, a přesto mi v uších zněl hlas rozumu: Nemůžeš milovat upíra! Kdybych měl jednu z jejích sedmikrásek, mohl bych otrhávat lístky a nechat kytku, aby rozhodla za mě. Mám ji rád... nemám ji rád... mám... Miloval jsem ji. Určitě. Na tom, co bude dál, mi nezáleželo. Mělo se moje srdce ubírat tímto směrem? Kéž bych měl mapu nebo kompas, aby mi ukázaly cestu. Ale ona má moje srdce a je mojí zářící hvězdou… a to by mělo stačit.

První věta: Té době po půlnoci, kdy všichni lidé spí, kdy noční tvorové naslouchají jejich dechu, větří jejich krev a sledují jejich sny, se říká hodina duchů.
Klikněte pro zobrazení původního obrázku

Píše se rok 1864, Stefan a Damon Salvatore se zajímají hlavně o sebe. Stefan se má v nejbližší době zasnoubit a převzít rodinné sídlo, a to dokonce i jako mladší sourozenec. Damon si není ohledně své budoucnosti vůbec jistý. Jediné co ví je, že se jeho plány neshodují s představami otce. Jejich životy ale zamíchá a protřepe krásná, ale hlavně tajemná Katherine, která přijíždí do jejich sídla Veritas.
Stefan z Katherine nemůže spustit oči. Je tak nespoutaná, odhodlaná, sebevědomá, na tuto dobu zcela nevídané vlastnosti pro dívku. A jeho obdiv k ní se nezmění, ani když zjistí, že Katherine není jen tak obyčejný smrtelník. Je totiž upír.

Nově založená tajná rada městečka Mystic Falls, jejíž členové se zabývají existencí upírů, ale rozhodla, že proti upírům „žijících“ v jejich městě radikálně zakročí. A Stefan nemá vůbec tušení, zda má věřit Katherine, nebo svému otci, který mu říká, že ho očarovala. Do všeho se ještě přimíchá Stefanův vztah s bratrem, protože Damon říká, že Katherine opravdu miluje.  

Stefanovy deníky je série napsaná tvůrci seriálu The vampire diaries, která má fanouškům přiblížit minulost bratrů Salvatorových. Ústřední postavou je, jak už napovídá název celé série, Stefan. Všechno se dozvídáme z jeho pohledu, uvidíme, jak moc si byli s Damonem blízcí, a jak hodně je změnila Katherine, nejen přeměnou v upíra.
Tumblr_ligyimdyfo1qelclno1_500_large
Katherine tu vypadá skoro jako obyčejná a hlavně milá dívka, která se snaží zajistit si svou budoucnost. Potom ale zakročí Rada a Katherine ukáže část své pravé tváře, že i čtenář, který zná Katherine z The Vampire Diaries, si uvědomí, že i on jí chvilku tu chudinku opravdu baštil. Katherine je holt mistr lží.
Stefana potkáváme jako pravého muže té doby, odhodlaného udělat vše, co mu řekne otec. Je schopný uskutečnit i manželství s dívkou, kterou v podstatě vůbec nezná a hlavně, vůbec ji nemiluje. Stefan se v knize choval opravdu divně, v jednu chvíli byl naprosto zničený z plánované svatby, najednou byl odhodlaný svatbu uskutečnit a v dalším momentě si užíval s Katherine. Zase se užíral kvůli svatbě, potom dokonce se snoubenkou a její rodinou strávil celý den, ale jakmile se vrátil, už byl zase s Katherine. A takhle to bylo skoro pořád.
Damon-salvatore-ian-somerhalder-katerina-petrova-nina-dobrev-the-vampire-diaries-tvd-favim.com-70336_large
Pokud jste si oblíbili seriálového Stefana, ten knižní by se vám pravděpodobně nemusel líbit, choval se opravdu zvláštně.
Ale pak je tu Damon. Damon se za svůj život neživot opravdu změnil. Obrnil se ke všem citů a v současnosti si hraje na velkého drsňáka. Zde ho ale vidíme jako spontánního muže, který miluje a dává to najevo. V seriálu je Damon rozhodně drsný a strašně sexy, v knize je ale hodně roztomilý.
Setkáme se i s dalšími postavami, které se vyskytovali v roce 1864, s Pearl a její dcerou Annou, s Emily, a dozvídáme se i něco o nich. Nejdůležitější je ale Stefan, Damon a v neposlední řadě vypočítavá Katherine, která nikdy neříká úplně všechno a vždycky má nějaké to eso v rukávě.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku
Kniha je už od první stránky naladěná do jiné atmosféry než Upíří deníky. Pravděpodobně by se kniha nemusela líbit fanouškům knihy Upíří Deníky, protože je stvořená podle seriálů a ten se od knih opravdu hodně odlišuje.
Pokud jste obrovskými fanoušky seriálu, všechny epizody jste viděli nesčetněkrát a víte o příběhu opravdu vše, kniha vám předá pouze jedinou novinku – Stefanovo zasnoubení. 
Všechno ostatní je pouze psané shrnutí událostí z roku 1864 a přeměny bratrů v upíry.  
Klikněte pro zobrazení původního obrázku
Stefanovy deníky pro takové z vás představují spíše sběratelský předmět, který si budete číst při čekání na nový díl a po ruce budete mít hrníček s nápisem Team Damon.
Pro čtenáře, kteří o The vampire diaries nikdy neslyšeli, nebo raději z pověsti knih Upíří Deníky slyšet nechtěli, přináší kniha docela dobrý příběh, ale pravděpodobně i trochu zbytečný.

Moje hodnocení: 3/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
- Obrázek i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství
- Recenze je doplněna obrázky z we♥it a The vampire diaries

1 komentář:

  1. Mě se kniha líbila, jsem velký fanoušek seriálu, vůbec mi vlastně ani nevadilo, že jsem se nedozvěděla nic nového, další díly slibují v tomto ohledu více... Mě kniha hodně překvapila, protože Upíří deníky se mi vůbec nelíbí, ale tohle je něco jiného, celý ten styl psaní... Dobrá kniha, s hodnocením souhlasím :)

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři