25. října 2011

Recenze: Erebos - Hra, která zabíjí!


Největší obrázek výrobku EREBOS – Hra, která zabíjí!
Autor: Ursula Poznanski
Počet stran: 320
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Karolína Kousalová
Rok vydání: 2011
Anotace:
Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?
První věta: Tři hodiny a deset minut a Colin pořád nikde.


Počítačové hry jsou skvělé. Můžete si vytvořit vlastní postavu, která s vámi nemusí mít vůbec nic společného, se kterou pak prožíváte různá dobrodružství. Některé hry můžou být ale pěkně drsné, třeba když se postavy mezi sebou bojují, a získávají různé předměty. Můžete si taky vytvořit dům, město, nebo dokonce i království, které svým ostřížím zrakem spravujete a zdokonalujete. Už vás podobné hry nudí? Tak to jste určitě neslyšeli o hře zvané Erebos…

Erebos je skvělá hra. Má ohromující grafiku, která překvapivý nejednoho znalce, dobrodružnou náplň, která nadchne každého. Všechno je perfektní. Postava posla, která zadává úkoly hráčům, jakoby sama myslela. Má totiž rozumnou odpověď na každou otázku. Jen ty úkoly… Vybojovat vítězství v souboji je hračka. Co kdyby vás ale posel najednou poslal vyfotit nějakého chlápka, jak jede autem, s příslibem získání další úrovně a novou zbraň pro vaši postavu? Udělali byste to? Někteří hráči byli ochotni plnit i daleko horší úkoly. Hra dokáže absolutně pohltit, a hráči se na ni stanou opravdu závislí. Jenže kdo by odolal, když je hra tak skvělá…
Hlavní hrdina knihy Nick nakonec odolal. Ale co všechno musel udělat, než mu došlo, jak moc je hra zlá. Jenže jak ostatním závislákům vysvětlit to, co před tím nechtěl slyšet ani on. Jak jim dát vědět, čeho všeho je hra schopná. A jak hru vlastně zastavit? Nick to opravdu nemá lehké…

Vytvořit si závislost na počítačové hře není vůbec těžké. Hrát něco takového je obrovská úleva od všedního života, školy, práce. Každý si někdy takto potřebuje odpočinout. S ničím se to ale nemá přehánět a jen kvůli super husté hře vynechávat školu, nebo kašlat na kamarády, to se přeci nedělá. Ale co když je to opravdu tak úžasné jako Erebos, hra, která nemá obdoby. Autorka si na sebe nevzala nejjednodušší úkol, ale zvládla ho opravdu dobře. Povedlo se jí totiž vytvořit něco nevídaného. Erebos je kniha, která se čte sama. Skvělost celého příběhu doplňují pasáže, kdy Nick hru sám hraje a čtenářům je umožněno být ve hře a „vidět“, jak to vlastně všechno probíhá. 
Námět knihy, a to o možné závislosti na počítačových hrách, vytváří skvělou zápletku, která čtenáři tak nějak promlouvá do duše a která ho nutí se i trochu nad sebou zamyslet.

Erebos je neobyčejná kniha, které si v knihkupectví všimne každý a alespoň na malý okamžik upoutá jeho pozornost, protože kdo by si nevšiml tak úžasné obálky, která čtenáře přímo vybízí, aby jí alespoň prolistoval a zjistil, zda by se mu mohla líbit.
Naprogramovat cokoliv dá hodně práce, všechno musí být kvalitní a perfektní. Když se líbí jednomu hráči, doporučí ji dalším, který se o ni zase podělí, aby měli co nejvíce spoluhráčů. Napsat originální příběh s opravdu dobrou zápletkou se občas nepodaří. U Erebosu se ale nic nepokazilo a jedná se o velice dobrou knížku, která nadchne nejednoho čtenáře, dychtící po dobrodružství. Kniha totiž zaujme okamžitě a ráčí vás vypustit ze svého sevření až na úplném konci. Podobně jako hra své hráče.

Hodnocení: 4/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment!
- Anotace a obrázek obálky jsou ze stránek nakladatelství

4 komentáře:

 1. práve som knihu dočítala a som nadšená :).... pekná recenzia

  OdpovědětVymazat
 2. Na Erebos jsem skutečně zvědavá, moc se mi právě líbí nápad přenesení počítačové hry do skutečného života. Minulý rok jsem četla něco na podobný námět, což mě bavilo, takže se těším, jak to zpracovala jiná autorka.
  Jinak jak řekla Luce, hezká recenze, četla se téměř sama:)

  OdpovědětVymazat
 3. pekná recenzia, túto knihu mám už nachystanú na stole a je druhá v poradí, ale veľmi sa na ňu teším :)

  OdpovědětVymazat
 4. Neváhejte a čtěte, protože litovat rozhodně nebudete! ;)
  A díky za chválu, to potěší. :D

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři