5. října 2011

Recenze - Má noc je tvůj den


Autor: Melanie Rose
Počet stran: 329
Nakladatelství: Metafora
Překlad: Karel Červenka
Rok vydání: 2011
Anotace:
Jessiku Taylorovou zasáhne blesk. Když se pak ale v nemocnici vzbudí, všichni jí tvrdí, že je jakási Lauren Richardsonová, matka čtyř dětí. Lékaři její protesty přičtou ztrátě paměti a Jessice nezbývá než odjet s manželem (kterého ovšem nikdy neviděla).
To horší má ale teprve přijít. Zatímco jako Lauren spí, jako Jessica vede dál svůj život svobodné slečny. A kdykoli usne jako Jessica, probudí se coby uhoněná matka s horou problémů. Jedním z nich je maličký Teddy s mozkovou dysfunkcí, pak manžel Grant, který nejspíš něco tají, umíněný mladý muž, který byl zřejmě jejím milencem… Je toho zkrátka dost a jedna duše ve dvou tělech má co dělat, aby to všechno zvládla. S láskou jde ale všechno. Dokonce i nemožné.

Could It Be Magic?
První věta: Frankie mě v Downs radostně táhla prašným parkovištěm na zastřižený trávník, kde jsem se zastavila, abych se nadýchala podzimního vzduchu, nakonec vděčná, že jsem venku: pryč z výfukového zápachu blízké silnice a stísněnosti malého bytu.

Jessica žije vcelku obyčejný život. Ráno do práce, večer domů. Doma na ni čeká pouze fenka Frankie. Nic neobvyklého, nic nadpřirozeného.
Když jde ale jednou s Frankie na procházku, přižene se bouřka a do Jessici uhodí blesk.
Když se Jessica probudí v nemocnici, všichni s ní jednají jako s Lauren Richardsonovou, vdanou ženou a matkou čtyř dětí. Jessica to nejprve považuje za hodně divný sen, a když se probudí jako Jessica, myslí si, že to je už pryč. Když ale znovu usne, probudí se zase jako Lauren. A to už je opravdu hodně divné! Jenže takhle to pokračuje pořád dál. Jessica, Lauren, Jessica, Lauren…
Jessice tedy nezbývá nic jiného než se novému životu přizpůsobit a starat se taky o někoho jiného než sama o sobě. Lauren oficiálně ztratila paměť a ostatní by jí měli pomáhat všechno zvládnout, její okolí ji to ale moc nezjednodušuje. Manžel se chová opravdu divně a navíc ji začne otravovat nějaký muž, který byl zřejmě Laureniným milencem a který jí říká, že s ním chtěla utéct. Zvládnout čtyři děti je opravdu těžké, zvlášť, když má jedno z nich mozkovou dysfunkci a potřebuje speciální péči. A zvlášť když jste nikdy nic takového nedělali a přišli jste k tomu velice zvláštní náhodou. Jessica si ale brzy uvědomí, že je jediná, komu na dětech opravdu záleží a že je nemůže nechat jen tak být a musí se o ně postarat.
Life as I Know It
Vůbec není jednoduché žít dva životy.

Výměna těl, duší, ztráta paměti a podobné nadpřirozené životní změny jsou poměrně ohrané témata. Vždycky se po nějaké době objeví autor, který se tím začne zabývat. Potom ale hodně záleží na tom, jak dobře se mu to povede.
Přestože Má noc je tvůj den nepředstavuje nejzázračnější příběh všech dob, patří k opravdu dobrým knihám typu co když?. A to je na knize to chytlavé. Protože, co když se to Jessice všechno jenom zdá a ona se po dlouhé době vzbudí z kómatu? Co když byla celý život Lauren a díky tomu blesku se objevila Jessica? Co když je to všechno jen hodně divný sen? Přesně tyto otázky doprovází čtenáře po celou dobu čtení, a čím více se příběh odvíjí, tím více čtenář čte, neboť se chce dozvědět, jak to teda všechno je, a hlava se mu zaplní podobnými myšlenkami, které ho budou provázet ještě dlouho po přečtení.

Mein Tag ist deine Nacht
Melanie Rose se svého tvořitelského úkolu zhostila opravdu dobře. Vytvořila dobrou hlavní dějovou linii, na kterou navazuje dalšími zápletkami, které knihu pořádně rozvinou a okoření. Příběh vás donutí číst, číst a číst, až si najednou uvědomíte, že kniha opravdu skončila a vy jste si ji dovolili odložit opravdu jen v nejnutnějších situacích.
Příběh vás nenechá pouze nečinnými čtenáři. Autorka vás donutí nad problémy hlavní hrdinky přemýšlet a pořádně uvažovat nad tím, co by měla Jessica udělat, a vůbec nezáleží, jestli sama za sebe nebo za Lauren. Příběh vtáhne do děje, až si budete připadat jako Jessičin ochránce, který je pořád s ní a budete ji chtít poradit.

Being Lauren
Kniha se čte dobře, lehce, opravdu bez problémů. Jediná věc, která by mohla zážitek ze čtení zkazit, je konec. Kniha skončila opravdovým šťastným koncem, který se zdá být příliš přeslazený a až moc happy endovský.
Má noc je tvůj den je představuje skvělé odpočinkové čtení, které sice nedovolí čtenáři úplně vypnout, ale právě spíše přemýšlet. Přemýšlet ale nad takovými otázkami, kterými se v „normálním“ životě pravděpodobně tak často nebo spíše vůbec nezabývá, a proto pro něj kniha představuje opravdu výborné odreagování, které se čte prakticky samo.

Hodnocení: 4,5/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
- Anotace je z obálky knihy
- Zdroj obrázku: bux.cz

2 komentáře:

 1. Já miluju šťastné konce. Jsem přesně ten typ čtenáře, který naprosto šíleně nadává, když kniha nedopadne dobře. V nejlepším případě třeba i brečím dojetím nad tím, jak krásně to celé dopadlo.. :D Jsem v tomhle fakt šílená romantička a citlivka.
  Tahle kniha byla.. jednoduše perfektní. Ano, vážně jsem na ní nemohla najít jedinou chybičku. A tak jsem prostě musela a mrskla jsem jí do seznamu mých nejoblíbenějších knih, protože to si opravdu zaslouží.
  Upřímně mě během čtení napadaly i ještě mnohem kýčovitější závěry...
  (POZOR, SPOILER!)
  třeba to, že ta nehoda, při níž zemřel Grant byla dalších údělem osudu a ve stejnou chvíli měl nehodu i Dan a převtělil se do Granta.. tak by vlastně měly děti oba rodiče a Dan by jí konečně uvěřil a nepokládal jí za blázna.

  OdpovědětVymazat
 2. Šťastné konce jsou fajn, ale nesmí vyznít moc kýčovitě. Když jsou napsány perfektně, tak je to potom skvělé zakončení, nad kterým se dá skoro až slintat...:))
  Může zkusit napsat závěr podle sebe! :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři