20. října 2011

Recenze - Případy Kjóko Karasumy 3

ZR1028_Kjoko3.jpg
Scénář: Ódži Hiroi
Kresba: Júsuke Kozaki
Série: Případy Kjóko Karasumy
Díl: třetí
Počet stran: 184
Nakladatelství: Zoner Press
Překlad: Petr Klička
Rok vydání: 2010
Anotace:
Kjóko Karasuma je geniální 16letá dívka – a detektiv speciálního policejního oddělení Asakusy, dokonale ovládající bojové umění i obrovitou pistoli. Její poněkud nezvyklé případy se týkají postav známých běžnému Japonci jen z mýtů a legend.
Pradávná smlouva mezi démony a lidstvem je podle všeho konečně zlomená: oni napadají a požírají lidi dokonce i na veřejnosti a za denního světla. Všechno naznačuje tomu, že válka je na spadnutí, a šéf útvaru pro boj s nelidskými zločiny Mitamura proto s otevřenou náručí vítá Miki Sugiuru, bývalou příslušnici SAS, která jim přichází na pomoc. Mladičká Kjóko Karasuma a její parťák Raymond Kumano bojují s časem i s rostoucím násilím v ulicích Tokia. Kjóko navíc musí zjistit, zda jí v žilách skutečně koluje krev démonů. A pokud ano, na kterou stranu se v boji postaví?


První věta: …policejní kontrola.


S Kjóko Karasumou to jde od desíti k pěti. Čím dál více se objevují hladoví a naštvaní démoni, kteří napadají a požírají lidi, takže je na policejní stanici čím dál tím víc práce. Kjóko s Rayem proto dostávají novou kolegyni, která jim má pomoci s bojem proti démonům.

Ještě ke všemu Kjóko zjišťuje, že je velmi pravděpodobné, že i ona sama by mohla být jedním z démonů, proti kterým tolik bojuje. Jak se k tomu Kjóko postaví?


Třetí díl Případů Kjóko Karasumy nepřináší pro čtenáře žádné velké rozuzlení. Tento svazek ale není rozhodně zbytečný. Dá se říct, že představuje ticho před bouří, která se nekontrolovatelně blíží. Každý si vybírá, na jakou stranu se přidá, takže si čtenář může některé postavy ještě více zaškatulkovat. Všichni zbrojí, chystají se a čekají, co se vlastně bude dít dál.  

V tomto svazku se setkáváme více do hloubky s temnou minulostí hlavních hrdinů. Kjóko se snaží vzpomenout si na své dětství a zjistit tak o sobě víc. Moc se jí to ale nedaří a spíš se jí všechno ještě více zamotává.

Za to Ray ví přesně, co dělá, jen čtenáři to tak nějak neví, nejsou totiž jediní, před kterými má tajemství. Ray se totiž pokouší svou minulost pečlivě schovat. Tají své důvody, proč tolik bojuje proti démonům a proč je tolik nenávidí, nejen před ostatními postavami, ale i před čtenáři. Ti tak zůstávají plni otázek. Příběh jim ale dovoluje vymýšlet si své vlastní teorie, což jim dává pocit, že vlastně mohou příběh vytvářet a nějak ho ovlivnit.Případy Kjóko Karasumy se nedají srovnávat s ostatní mangou. Kresby jsou vytvořeny velmi jednoduše, velice jemnými, ale zároveň i ostrými tahy, které tvoří obrázky opravdu neobvyklými. Oproti ostatním mangám, se kterými jsem měla tu čest, nejsou obrázky tolik zdobené a postavy nenosí sice velice krásné a opravdu hodně propracované šaty, které bychom mohli nazývat až skoro šílené, ale rozhodně mají něco do sebe. Každý čtenář si najde, co se mu na výtvarném provedení líbí.
Dalo by se říci, že tato manga je neobvyklá urban fantasy převedená do kreslené podoby a to se vší parádou.Přestože svazek oproti prvním dvou dílů představuje menší pokles na úrovni této mangy, rozhodně není jako celek odfláknutý. Možná sice neposkytuje žádné velké dějové zvraty, ale obsahuje plnou nálož akce, která nemusela být v předchozích dílech pro milovníky trochu ostřejších scén dostačující. Dostáváme ale také drobnější náznaky o tom, jak by to mohlo asi vypadat v dalším dějství příběhu, a ty čtenáře nutí ve čtení pokračovat.
Tento díl nás, i hrdiny připravuje na další události, které se na nás sypou, a všichni si potřebují před velkým bojem nějak odpočinout. My u čtení tohoto svazku, který nabízí netradiční pojetí akčního příběhu, a hrdinové u vzpomínání a řešení v podstatě nepodstatných záležitostí, v souvislosti s  hrozbou ohrožení celého lidstva.

Hodnocení: 3,5/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Zoner press
- Obrázek i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství
- Recenze je doplněna obrázky ze stránek Knihkupectví Minotaur 

2 komentáře:

  1. Anglické jsou s věnováním:) Na jedné je napsáno Best wishes, Michaela a na druhé Thanks for stopping at Larissa's Bookish Life, Michaela. Málem jsme si z nich cvrkla:D

    Myslím že naše mamky by si rozuměly:D Dneska jsem měla zase přednášku:D Prej se mi to všude vámí:D Copak můžu za to že mi utíkají? :-D

    OdpovědětVymazat
  2. Přesmě:D Vítej mém světě. Mutter by ještě dodala, že doma ana nic nehrábnu a že myslím jenom na jídlo, na počítač a na knížky:D za těch 18 let už mně zná:D

    Jaká ti přišla? Jsem zvědavá:D

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři