3. listopadu 2011

Recenze: Magie spaluje


magie-spaluje
Autor: Ilona Andrews
Série: Kate Daniels
Díl: druhý
Počet stran: 256
NakladatelstvíFANTOM Print
Překlad: Hana Šimečková
Rok vydání: 2011
Anotace:

Když Atlantu zalije magie, má Kate jistotu, že velmi brzo bude mít dostatek práce. Živí se totiž likvidací „následků“, které po sobě vlna magie vždy zanechá. A likvidace je naprosto přesný výraz – oživlého démona k smrti neukecáte…
Vlny paranormální energie obvykle zaplavují město a zase ustupují, podobné mořskému příboji. Ale jednou za sedm let nastane čas erupce, kdy se magie utrhne z řetězu. A tentokrát Kate stojí před problémem nevídaných rozměrů. Doslova božských.
I když vše zpočátku vypadalo na obyčejnou krádež. Smečce někdo uloupil cenné mapy a Kate vyrazila po stopě drzého zloděje. Velmi brzo však zjistila, že ukradené mapy jsou pouze prvním tahem v monumentální hře, která může skončit totální zkázou Atlanty a masakrem všech živých...

První věta: Uprostřed noci začal zvonit telefon.

Magic Burns (Kate Daniels, #2)
Kate Daniels žije v prapodivném světě, ve kterém se střídá nadvláda magie, při které nefunguje žádné technické zařízení, s obdobím, kdy převládá technika a magie si ani neškrtne. Její prací je odstranění magických následků.
Tentokrát se ale magie snad zbláznila, magické vlny přicházejí čím dál častěji a jsou delší než obvykle. Signalizují totiž magickou erupci.
To by nebylo zas až tak hrozné, kdyby se do víru magických vln nezamotala Kate s prapodivným případem, který má vyřešit.

Magic Burns (Kate Daniels, #2)
V druhém díle knih o Kate Daniels, žoldačce se záhadnou minulostí, se setkáváme s mnoha starými známými. Ten nejdůležitější je ale rozhodně vládce šelem, Curran. Curran je hodně zajímavá postava. Na prvním místě je u něj vždycky smečka, které vládne rukou pevnou, ale za to spravedlivou. Má ale určitou slabost pro Kate. Rozhodně se to (momentálně?) nedá nazývat láska. Vlastně se tomu nedá dát určitý název, ale můžu se to pokusit popsat: velmi zvrácené spojenectví, zvědavost, obdiv…
Kate je bojovnice, což se hodí k jejímu povolání. Má ale také plno tajemství, která si pečlivě chrání. Něco se nám ale přeci jenom podaří zjistit a můžeme si dávat dohromady informace o její minulosti.
Kate se snaží Curranovi co nejvíce vyhýbat. Bing, bang a je tu zákon schválnosti. Tohle její předsevzetí se vůbec nevydaří a Curran ji musí nejednou zachraňovat z pěkně velkého průšvihu.
Mezi Curranem a Kate to jiskří tak, že jim to určitě závidí i v Temelíně. Čeká se jen na okamžik, až oba dva vybuchnou. Když se Kate a Curran potkají, máme zaručenou výměnu vtipných a sarkastických poznámek. Jak se to s nimi ale všechno nakonec vyvrbí? Tak na to si budeme muset počkat.

Dokážu tě zastavit jediným slovem,“ varovala jsem ho. (pozn. v knize existují tzv. slova moci, díky nimž má čaroděj větší moc)
Sevřel mě v medvědím objetí a já dostala názornou ukázku, jak se asi cítí ořech, než ho louskáček rozdrtí na malé kousky. „Zkus to,“ řekl mi.

„Svatba.“

Nutno podotknout, že kniha má jeden z nejlepších překladů, jaký jsem kdy četla. Nejde pouze o dobře volenou slovní zásobu (občas rozhovory proletí i nějaká ta nadávka, díky níž si řekneme, „přeci jenom jsou to taky lidi…“), jedná se taky o dobrý pocit z dobře přeložené knihy, který ještě umocňují překladatelčiny poznámky. Ty totiž pomáhají čtenáři zůstat v obraze, když se objeví nějaké zažité slovní spojení, nebo osobnost, která je pro Američany známá a pro nás je to španělská vesnice. 

Die dunkle Flut (Stadt der Finsternis, #2)
Je patrné, že hlavní náplní knihy není žádná romance a vztahy. O „typických“ zamilovaných scénách si můžeme nechat leda zdát. Kate má mnohem důležitější věci na práci, než se zabývat takovými věcmi a to je na knize to dobré. Drobné náznaky velice zvláštně podané „romantiky“ (pokud se to dá vůbec tak nazvat) dodávají knize to pravé ořechové. Jen musíme doufat, že se to nezmění a celé se to neotočí.

Magie spaluje je kniha plná akce a napětí, které jsou mistrovsky rozdělené, aby měl čtenář šanci odpočinout si a připravit se na další jízdu. V mezičase figurují svižné a vtipné rozhovory, které udržují čtenáře ještě více v pozoru, a jemu nezbývá nic jiného, než se vydat knize napospas. 

 
Hodnocení:  5/5

- Anotace a obrázek obálky jsou použity ze stránek nakladatelství
- Další obálky jsou z GoodReads
- Ukázka je ze strany 184

2 komentáře:

  1. První díl této série si chci přečíst již delší dobu a stále více recenzí mě utvrzuje v tom, že nebudu zklamaná. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Nebudeš, jsou to super knížky. Moc se těším na další díly. ;D

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři