20. listopadu 2011

Recenze: Percy Jackson - Zloděj blesku

Největší obrázek výrobku Percy Jackson – Zloděj blesku
Autor: Rick Riordan
Série: Percy Jackson
Díl: první
Počet stran: 400  
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Dana Chodilová
Rok vydání: 2009
Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson. Do teď jsem si myslel, že jsem obyčejný kluk, kterého čeká vyhazov ze školy. Zjistil jsem ale, že můj otec je bůh z Olympu. Moje učitelka se proměnila v krvavou příšeru a kamarád je Satyr. Všichni na mě mají spadeno a podezřívají mě z krádeže blesku, zbraně mocného boha Dia. Musím dokázat svou nevinu a najít ukradený blesk a s ním i zloděje. Pomůžeš mi? Bude to ale nebezpečné, tak neříkej, že jsem tě nevaroval!

První věta: Pochop, já nechtěl být polobohem.

 

Percy Jackson je v podstatě úplně normální kluk. Nesnáší svého otčíma a má problémy ve škole (kdo ale nemá?). Percy je dyslektik a velice hyperaktivní. Co když za to ale může něco jiného? Něco, o čem si všichni myslí, že jsou pouze staré mýty a obyčejné báchorky?
Řečtí bohové totiž existují a není zrovna dvakrát nejlepší je naštvat. Takže si raději dávejte pozor na pusu, aby se vám je náhodou nepovedlo urazit, protože z toho by mohla být pěkná šlamastika. Mohli by na vás poslat své miláčky…


Nejvyšší bůh Olympu, vznešený Zeus, byl okraden o svůj magický blesk. Z tohoto činu nebyl obviněn nikdo jiný, než právě Percy Jackson. Ten ale v době krádeže neměl vůbec tušení, že něco takového jako řečtí bohové existují. A nikdy by si nedovolil ani pomyslet, že je synem jednoho z nich. Teď má ale Percy obrovský malér. Musí dokázat, že on blesk nevzal. A jedinou možností je co? Najít ho a vrátit Diovi. Percy se tedy s dcerou bohyně Athény, Annabeth, a kamarádem-faunem Groverem vydává na výpravu, aby očistil své jméno a zabránil válce mezi bohy.

Rick Riordan vytvořil vskutku úžasný svět plný mytologie a starodávných tajemství. V jeho knize všechno ožívá, modernizuje se a přizpůsobuje se. Dávejte si tedy pozor, až pojedete výtahem na Empire State Building, mohlo by se vám stát, že navolíte špatné číslo patra a náhodou navštívíte Olymp, sídlo bohů!

Autor si se vším dal ohromnou práci. Bere v potaz vše, co víme o světě antických bohů a nic radikálně neupravuje. Nemluvím tady o modernizaci, která postihla všechno, nikdo přece nechce být několik tisíc let za opicemi. Jde o to, že nic zásadně nepředělává. Nevybírá si pouze to, co se mu hodí, ale v podstatě se zmíní o všem a teprve potom se zaměřuje na to, co je pro něj důležité. Nezapomíná na další příbuzné a pověry, že ten podváděl toho s oním a podobně.
Všechny informace podává Riordan s jistým nadhledem a odlehčením, takže se kniha velice příjemně a hlavně opravdu dost lehce čte. Příběh je utkán z nejjemnějšího materiálu, takže ještě pomáhá s velice rychlým a příjemným čtením. I když nepředstavuje nijak extra složitý a komplikovaný příběh, dokáže být opravdu kouzelný. Nemusíte se bát, že byste se při čtení moc nezasmáli, protože humor je jeden ze základních stavebních prvků knihy.

„Tři staré dámy pletou ponožky smrti“


Můžu ale říct, že v jistých momentech je mírně naivní a je z knihy poznat, že autor nebyl ještě zcela rozepsaný a vypsaný, když knihu psal. Nicméně u Percyho Jacksona je zřejmé, že co vyšší číslo dílu, tím větší kvalita příběhu a všeho, co k němu patří. Takže se rozhodně máme na co těšit.

I když příběh Zloděje blesku nespadá do kategorie těch nejlepších knih, patří k těm opravdu dobrým. Kniha si totiž dokáže čtenáře získat svou poutavostí, lehkostí a zajímavostí. A dokáže ve čtenáři probudit zájem o historii a hlavně o řecké záhady a mýty.
Přestože je kniha určena čtenářům ve věku hlavních hrdinů, tedy kolem dvanácti let, rozhodně si ji ale užijí i starší a ještě starší čtenáři, protože tahle série si dokáže získat v podstatě kohokoliv.


Hodnocení:  3,5/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Fragment!
- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství
- Anotace a obrázek obálky jsou použity ze stránek nakladatelství
- Recenze je doplněna obrázky ze stránek: http://www.film4.comhttp://img.listal.com

2 komentáře:

  1. s hodnocením naprosto souhlasím, první díl, nic moc, ale čím novější díl, tím je lepší, takže se nemůžu dočkat, až mi přijde pod ruku poslední díl

    OdpovědětVymazat
  2. uuuu :D Percy je naprosto užasný, spolu s Kto chytá v žite a Draculom je to moja najoblubenejšia seria :) ale dala by som mu 5/5 :D

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři