6. listopadu 2011

Recenze: Procitnutí

Největší obrázek výrobku Lovkyně snů – Procitnutí
Autor: Lisa McMann
Série: Lovkyně snů
Díl: první
Počet stran: 216
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Čeněk Matocha
Rok vydání: 2011
Anotace:
Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen. A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastníkem…

První věta: Janie Hannaganová pustí učebnici matematiky z ruky.
Video trailer: 

Janie má obrovské tajemství. Když v jejím okolí někdo usne, z Janie se stane pozorovatel jeho snů. Toto obří břímě sebou táhne už pořádně dlouho a zatím se jí to povedlo před všemi chránit. Kdyby na to někdo přišel, myslel by si, že je blázen. Aby taky ne, copak je to normální, propadat se lidem do snů?

Autorka zvolila velice zajímavé prostředí a téma příběhu. Sny jsou totiž velice lákavé a skoro každý nad nimi občas přemýšlí. A co my víme, třeba opravdu někde existuje osoba, která se propadá lidem do snů. Tato schopnost je strašně ohromující. Celá snová věc by mohla do děje vznést různé zmatky, potom ale záleží jen a jen na autorovi, jak se chopí popisování snů a reality. S tím autorka takový problém nemá, čtenář se dobře orientuje v celém příběhu.
I když se téma zdá být velice složité, příběh je postaven na jednoduchosti. Celé je to pojaté velice lehce, nad ničím se nemusí extra moc přemýšlet a čtenář se veze na linii příběhu.  
Wake (Dream Catcher, #1)
Kniha je usměrněná pomocí časových údajů. Díky tomu taky hned na začátku prosvištíme větší časový úsek, kdy Janie objevuje svoji schopnost, posléze se ale děj ustálí v jednom časovém období. Zde sledujeme Janie, které je už sedmnáct let, a snaží se poprat se svým darem. A pořád víme na minutu přesně, kdy se co stalo.

Autorka popisuje děj velmi krátkými větami. Někdy jsou ale věty nahrazeny větnými ekvivalenty. Někomu může proto chvilku trvat, než si na tento poněkud nezvyklý styl vůbec zvykne, ale díky takovým krátkým větám má knihu sfouknutou co by dup, takže to tak dlouho ani řešit nemusí.

A pak je tu Shay.
Shay sní o Cabelu Strumhellerovi.
Hodně.
Na hodně různých způsobů.

Terjaga (Wake - Dream Catcher, #1)
Janie je příjemná hlavní hrdinka. Její chování je pochopitelné, vzhledem k okolnostem a jejímu zvláštnímu daru, který ji pronásleduje už od dětství. V některých scénách a to především, když řeší svůj vztah ne vztah, se chová ale naprosto hystericky. Nejhorší na tom ale je, že to čtenáři ani tolik nevadí, pouze se pousměje nad tím, jak je přihlouple roztomilá a naivní.
Hlavní mužský hrdina knihy, protože ani zde se této linii nevyhneme, je Cabel. Cabel je hodně zvláštní charakter, ale k Janie se svým způsobem hodí. Není to žádný „bad boy“, ale takový roztomilý, hodný kluk, který když může, tak pomůže.


Procitnutí je knížka, která vám nedá spát. Příběh ničím extra nepřekvapí, ale díky záhadné linii se sny dokáže udržet čtenáře v pozoru. Některé scény Janie  s Cabelem můžou být trochu směšné, stejně ale nejste schopni se od knihy ani na okamžik odloučit. Jen co byste tak učinili, už by vás hryzalo svědomí: „Přece chceš vědět, co jí na to řekne…No tak, teď je to zrovna zajímavé, popadni tu knihu a čti…Vždyť už ti zbývá jen pár stránek, to už přece dočteš….“  
Je pravda, že kniha je opravdu drobounká, takže její přečtení netrvá moc dlouho, přesto vás k ní ale něco tak táhne, že se od ní opravdu nehnete ani na krok a strašně moc si chcete přečíst i druhý díl.  


Hodnocení:  3/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment!
- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství
- Anotace a obrázek obálky jsou použity ze stránek nakladatelství
- Ostatní obálky jsou z GoodReads

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři