9. listopadu 2011

Recenze: Spící město

Největší obrázek výrobku Spící město
Autor: Martin Vopěnka
Díl: první
Ilustrace: Daniela Olejníková           
Počet stran: 272
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011
Anotace:

Vydejte se na dobrodružnou cestu do světa, kde všichni rodiče spí a kde začíná nemilosrdný boj o přežití dětí ve světě ostatních dospělých…

Spící město je mou dvanáctou knihou. A musím říct, že žádná se mi nepsala tak dobře. Ten příběh mne samotného bavil, dokonce jsem se občas o své hrdiny upřímně bál. Jindy mne dojala jejich statečnost, vytrvalost a soudržnost. A nakonec jsem se s nimi nerad loučil. Proto už píši pokračování s názvem Spící spravedlnost a v hlavě se mi rodí i třetí kniha Spící tajemství. Věřím, že stejně neradi se s hrdiny této knihy, kterým jde občas skutečně o život, budete loučit i vy.

Váš Martin Vopěnka - spisovatel, cestovatel a táta čtyř dětí.

První věta: První se probudil malý Samuel.

Bylo nebylo, jednu krásnou sobotu se na celém světě probudili pouze děti, malé i dospělé. Všichni rodiče zůstali ponořeni do hlubokého spánku a nikdo neví, jak je probudit. Sourozenci Sam, Kristýna, Ema a Kryštof najednou zjistili, že se o sebe musí zatím postarat sami.

Spící město je dětská kniha: příběh, styl vyprávění, hrdinové. Co je ale na ní tak zvláštního, že se může líbit i staršímu publiku? Její kouzelnost!

Příběh je totiž kouzelný! Svět obývaný pouze dětmi a dospělými, kteří nemají děti, je vlastně sen každého malého dítěte. V jednom období mají děti taková přání, nikdy nevyrůst, zůstat na vždy dětmi a pořád si jenom s něčím hrát. A když se najednou probudí a všichni rodiče spí, není část jejich přání splněna? Když si totiž představíme svět, kterému tak nějak „vládnout“ děti, pokud tedy vynecháme bezdětné dospělce, je to velice zajímavá představa, no ne?

Hrdinové jsou kouzelní! Nejmladší Samuel je dokonalý hrdina, který to natře všem záporákům, na věku nezáleží. Ten klučina jednou určitě zachrání svět! Kristýnka s Emou jsou dvojčata jak vyšitá. V jednu chvíli se hádají, potom jsou zase kamarádky, normální ségry na zabití… A potom je tu nejstarší bratr Kryštof. U Kryštofa se předpokládá, že se bude o ostatní starat a že se postará o to, aby se jim nic nestalo. A Kryštof si je vědom toho, že na něj všichni spoléhají, takže se opravdu snaží. Jediná věc, která čtenáře dokáže vyvést z míry je ta, že i když je psáno, že Kryštofovi je už patnáct let, svým jednáním a chováním se zdá, jako by mu bylo spíše dvanáct, maximálně třináct let. Proto jsem se několikrát při čtení pozastavila nad jeho jednáním se slovy: „Kolik že mu to vlastně je?!“ Opravdu se na svůj věk choval velmi dětinsky.
Když má někdo mladší sourozence, předpokládá se, že se bude chovat kapánek dospěleji a bude více chápat tu odpovědnost, kterou za sourozence má. Ale Kryštof z tohoto moc nepobral.

Většinou se sourozenci mezi sebou hádají a dohadují se, tak jako je to snad u každých. Kdyby si ale někdo něco dovolil proti nim a jejich rodině, ukázali by mu, zač je toho loket!

Příběh je vyprávěn velmi kouzelným stylem. Dobře se bude číst mladším čtenářům, kterým je kniha určena. Nicméně pro ty starší je to balzám pro uši, kterému jen horko těžko odolají.  Autor používá hodně zdrobnělin a jednoduchých tvarů, které dodávají příběhu správnou atmosféru dětského příběhu. Bylo příjemné číst takovou skoro pohádku, zasazenou do reálného světa a pokládat si otázku: „Co kdyby se ale něco takového opravdu stalo, co potom…?“
Spící město je příjemná oddechová četba, kterou můžete po večerech předčítat mladším sourozencům. Kniha se vám ale tak zalíbí, že si ji od sourozence budete po večerech „půjčovat“, abyste se dozvěděli, jak to všechno dopadne. Je to kniha, u které se nebudete nudit ani vy.

Hodnocení:  3,5/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment!
- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství
- Anotace a obrázek obálky jsou použity ze stránek nakladatelství

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři