20. prosince 2011

Recenze: Hladová přání


Hladová přáníAutor: Tereza Matoušková
Ilustrace: Alena Kubíková
Počet stran: 98
NakladatelstvíKrigl
Rok vydání: 2011
Anotace:
Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.

Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo. Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?

První věta: Jukatu vytrhlo ze soustředění vzdálené zacinkání postroje.

Každý máme své sny a tužby, přání taková, která znají úplně všichni a také taková, o kterých nikdo nemá ani tušení. Ty si smolíme jen a jen pro sebe a představujeme si, jak by to mohlo vypadat, kdyby se nějaké splnilo i když víme, že se to nikdy nestane.
Mladičká Jukata má plno přání, a která chce, aby se staly skutečností. Co když se jí ale povede najít způsob, jak si ta přání splnit? Bude to dobře nebo špatně? Nebude to mít nějaké následky?

Zorena a Jukata
Odpověď na tyto otázky naleznete v jedné opravdu drobounké knížečce z pera velmi nadané a nadějné autorky Terezy Matouškové, kterou z internetových vod můžete znát pod přezdívkou Temnářka.

I když jsou Hladová přání jednou z nejmenších knih, které jsem kdy viděla a to ani nepočítám pár stránkové dětské knihy, máte po dočtení pocit, jako byste právě dočetli osmnáct set stran a ne pouze devadesát osm. Příběh je totiž tak poutavě napsán, že si při čtení vůbec nevšímáte svého okolí, nejíte, nespíte a po třech maximálně čtyřech hodin strávených čtením, máte pocit, jako by uběhl skoro rok. Jenže ani po dočtení vám kniha nedovolí oddechnout a vy nad ní pořád budete myslet, rozebírat, uvažovat. Protože takhle by správná kniha měla vypadat. Měla by totiž umět vtáhnout do děje a nenechat čtenáře ani na okamžik na pokoji a donutit ho myslet. Protože i když autor tvrdí, že v jeho knize se opravdu nenachází žádné poselství pro čtenáře a žádné téma k zamyšlení, tak věřte, že kecá. A zde na vás toto poselství dýchá z každé stránky, každý výpar inkoustu, který se dere do vzduchu, s sebou nese něco, o čem je potřeba přemýšlet.

Zpočátku se mi zdálo a i tomu začátek trošičku nasvědčoval, obzvláště když bylo řečeno, jak mladá je Jukata, že bude kniha skoro až v pohádkovém duchu. Dovolte mi, abych se zasmála. Ha, ha, ha!
Příběh sice plyne tak nějak lehce a je vyprávěn skoro až pohádkově, ale opravdu pouze na několika prvních stranách. Potom ale nastane zlom. A to když se začnou měnit vypravěči a celý příběh je jak na kolotoči. A najednou si uvědomíte, že Hladová přání nemají s pohádkou vůbec nic společného. Když je ale děj vyprávěn zase z pohledu Jukaty, je tu znovu přítomna taková lehkost a dětskost, která příběhu přidává na šarmu. Tato schopnost je opravdu obdivuhodná. Autorka dokáže velmi jednoduše a opravdu bez sebemenších zádrhelů přepínat styly vyprávění a to v jedné knize. Toto přeskakování dodává knize jistou ladnost a kouzelnost, které ještě dotvářejí magický příběh, který už tak jako tak stejně existuje.
Femorian a Kerdea
Příběh je situován do obdivuhodného světa zvaný Podmoří. V tomto světě existují vlastní jazyk, zvyky, tradice. Pokud byste měli problém s nějakým pojmem, neváhejte následovat pomocnou hvězdičku, která vám přinese ponaučení. Pokud se ale tak nestane, rozhodně neváhejte navštívit autorčiny stránky (temnarka.blog.cz), na kterých toho najdete mnohem víc a ještě něco navíc.
Ano, Hladová přání jsou úžasná knížka, kterou by si rozhodně měli přečíst všichni milovníci fantasy literatury, ale čtenář neznalý světa Podmoří se v knize může bohužel trochu ztrácet. Není proto na škodu strávit s tak báječnými hrdiny ještě nějakou tu chvilku a snažit se je poznat hlouběji právě prozkoumáním autorčiných stránek.

Kniha neztrácí po pár stránkách kvalitu svého začátku, jak to občas bývá, čte se příjemně s občasným mrazením za krkem a dialogy jsou vskutku geniální!
Nikdy bych nevěřila, že se do tak malého prostoru vejde tak ohromný a velkolepý příběh, kterým Hladová přání rozhodně jsou.

Hodnocení: 4/5

- Za poskytnutí recenzního výtisku a za milé věnování děkuji autorce, Tereze Matouškové!
- Knihu si můžete objednat na její stránce
- Rozhodně navštivte její stránku a trochu si tam počtěte!
- Zdroj obrázků: http://temnarka.blog.cz

1 komentář:

  1. Super recenze, jeden by neřekl, co se může skrývat za cca 100 stránkami, ale vypadá to, že se s tím Temnářka dokázala skvěle poprat!
    Na její blog sem tam zavítám, ale ne nijak pravidelně (trošku mi vadí to žluté písmo). Snad se někdy k Hladovým přáním dostanu :) navnadila jsi mě. :)

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři