12. prosince 2011

Recenze: The Iron King


The Iron King (Iron Fey, #1)
Autor: Julie Kagawa
Série: The Iron Fey
Díl: první
Počet stran:  
Nakladatelství: Mira Books
Rok vydání: 2011
Anotace:
Jmenuji se Meghan Chase. Za necelých dvacet čtyři hodin mi bude šestnáct. Nespočet příběhů, písní a básní bylo napsáno o tom sladkém věku, kdy dívka nachází pravou lásku a hvězdy září jen pro ni a princ na bílém koni ji nese do západu slunce.
Nemyslím si, že to platí i pro mě.


Od doby, co její otec přímo před jejíma očima zmizel, když jí bylo šest let, cítila Meghan, že něco není tak úplně v pořádku. Nikdy nikam nezapadla, ve škole ani doma.
Když ji zpovzdálí začne sledovat tajemný cizinec a z jejího nejlepšího kamaráda se vyklube zvláštní ochránce, Meghan si uvědomí, že se všechno změní. Nikdy by ale neuhodla pravdu, že je dcerou mýtického vílího krále a že je pěšák ve zničující válce.
Teď se Meghan dozví, jak daleko může zajít, aby zachránila někoho, na kom jí záleží; aby zastavila tajemné zlo, kterému se žádná víla neodváží čelit a aby se zamilovala do mladého prince, který by ji raději viděl mrtvou, než aby jí dovolil dotknout se jeho ledového srdce.


První věta: Ten years ago, on my sixth birthday, my father disappeared.           
Před deseti lety, na mé šesté narozeniny, zmizel můj otec.
 

Meghan je typický středoškolský loser. Nikdo si jí nevšímá, nikoho nezajímá. Nikdo si ji vlastně ani nepamatuje. Meghan má pouze jednoho přítele, Robbieho, který tu byl vždy pro ni.
Meghan ale náhle zjistí, že není všechno, jak se zdálo být. Mýtický svět víl existuje, z Robbieho se vyklube ochránce Robin Godfellow a Meghan zjistí, že v tomto kouzelném světě není jen tak někdo. Je dcerou krále, princeznou letního dvora. Nejenže se Meghan od základů změnil život, ještě ke všemu je unesen do říše víl její bratr Ethan. A Meghan je rozhodnutá udělat pro jeho záchranu cokoliv. Třeba i dohodu s princem Ashem ze zimního dvora…

Víte ale jak je to s vílami, ty vás ze svých spárů jen tak nepustí, i kdybyste se snažili sebevíc. Znáte přeci jejich dohody. Stačí málo a už jste jim slíbili prvorozeného syna!

Meghanin příběh začíná vcelku poklidně. The Iron King je jedna z těch knih, kde nás autor nejdříve seznámí se svým světem a svými předpoklady o něm a hrdinech a potom na nás vyrukuje s nějakým problémem. Ve škole Meghan nemá nikdo rád a toto tvrzení je ještě umocněno příhodou se zákeřným spolužákem. Potom ale nastane ten zlomový bod a najednou už není nic tak poklidného. Z opravdu pomalého začátku si najednou musíte držet pomyslné klobouky, protože se příběh začíná opravdu rozjíždět. A že tedy neztrácí na tempu! V podstatě až do úplného konce nedovolí oddechnout. A po přečtení poslední kapitoly co nejdříve potřebujete druhý díl.
Příběh má opravdu něco do sebe. Svět víl totiž okouzlí stejně jako víly samotné (některé možná i víc… ahoj Ashi!).  Jejich svět je takový odlehčený a v podstatě skoro až jednoduchý. A v podobném duchu se nese i celá kniha. Přestože samotný příběh nepatří k těm jednodušším, ale právě k těm složitějším a zamotanějším, díky autorčinu stylu je takový povznesený, psaný lehounce. Takže si chvilkami ani neuvědomujete, vážnost situace. Až se najednou stane něco, co je vážnější a Kagawa to podá úplně jiným způsobem, než dosavadní věci a vás příběh zaujme ještě více.


Meghan ráda označím za opravdu bojovnou hrdinku. I když zhruba první polovinu knihy byla nesnesitelná a naivní, dopracovala se do jisté formy osobnosti. V druhé části už to byla tak trochu jiná Meghan, která přesněji věděla, o co jí jde a věděla zhruba, co proto musí udělat.The Iron King je dobrá kniha. Akční, plná vtipných scén a občas i nějaké skoro až romantické, napínavá a plná emocí. Kagawa píše velmi poutavě a já věřím, že nás v dalších dílech ještě překvapí. Také ale proto, že si hodně informací nechává pro sebe a pouze naznačuje drobné detaily a vy máte pořád v hlavě otázky „Jak to?…Co to bylo za narážku? To bude asi něco do budoucnosti?… Cože?… A opravdu moc se chcete dozvědět, co tím daná osoba myslela, a co nemyslela. Já jen doufám, že se autorka na tyto detaily nevykašle a nezapomene na ně, protože pak by to totiž nemuselo dopadnout zrovna dvakrát dobře. 


Hodnocení:  4/5
- Překlad anotace je můj vlastní
- Zdroj první druhého obrázku

3 komentáře:

 1. Juhů.. :D
  Já jsem se dostala asi k pátý kapitole.. potom jsem nějak neměla čas, pak se na to pozapomněla, pak se mi rozbila čtečka .. no .. :D Asi se do toho pustím co nejdřív :D :)

  OdpovědětVymazat
 2. Nevíš willindo, jestli to výjde v CZ? :)) děkuju

  OdpovědětVymazat
 3. Mělo by u Knižního klubu někdy v květnu! ;)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři