3. prosince 2011

Recenze: Odhalení


Autor: L. J. Smith
Série: Temné vize
Díl: první
Počet stran: 264       
Nakladatelství: Fragment
Překlad: Olga Staníčková
Rok vydání: 2011
Anotace:
Kaitlyn je studentka střední školy. Kvůli svým nezvyklým očím a jasnovideckým schopnostem má pověst čarodějky. Lidé se jí bojí, a proto nemá žádné přátele. Přijme tedy pozvání do Zetesova institutu, kde bude moci začít nový život a studovat s vrstevníky s podobným neobvyklým nadáním. Kaitlyn zde pozná dva přitažlivé spolužáky, pohledného Roba, který svou léčivou silou rozdává jenom dobro, a tajemného a nebezpečného Gabriela s nezvyklými telepatickými schopnostmi. Studenti postupně začínají zjišťovat, proč byli do institutu přivedeni. A Kaitlyn se musí rozhodnout, komu má věřit… a koho bude milovat.

První věta: Místní čarodějku na večírky nikdo nezve.

Když vám teď řeknu, že L. J. Smith napsala opravdu dobrou knihu, která dokonce dává smysl a jejíž hlavní hrdinka není psychicky labilní, nevolejte mi hned záchranku, prosím.


Bylo, nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami, žila, byla Kaitlyn. Kaitlyn není jako ostatní děvčata jejího věku. Je totiž zvláštní - umí moc krásně kreslit. Jednou za čas se ale stane, že nenakreslí to, co nechtěla ona, ale nějaký její šestý smysl jí vedl ruku. A co ty kresby znamenají? Na to vždy přijde, až když se to něco stane.
Potom se ale objeví záhadný pan Zetes, který jí, a dalším zvláštním lidem, nabízí možnost přestěhovat se do institutu, kde budou pracovat na svých schopnostech a zjišťovat, čeho všeho jsou schopní.

Kdo by to byl řekl, že Smithová napsala knihu, a dokonce celou sérii, která je takhle dobrá. Po velké katastrofě s Upířími deníky by se dalo říct, že se jejím knihám budu vyhýbat, všichni ale říkali, že Odhalení je o tolik lepší a lepší, takže jsem to musela alespoň zkusit.

Lidé se zvláštními schopnostmi, kteří jdou do výzkumného zařízení, aby se tam o nich dozvěděli co nejvíce? No, ještě mi řekněte, že to nezní alespoň trochu zajímavě!  
Smithové se opravdu povedlo vytvořit něco, co dává hlavu a patu a je to napínavé a na úrovni!
Příběh se z větší části zaobírá všemi z institutu a odhaluje nám jejich schopnosti a okolnosti jejich příchodu do institutu. Tímto se autorka zabývá zhruba šedesát pěti procenty z knihy. A dělá tak opravdu dobře, protože tahle část je dobře vymyšlená a propracovaná.

Jenže aby to zase nebyla stará „dobrá“ Smithová a nepředvedla nám něco ze své romantiky, pokud tomu tedy chcete tak říkat. Na scénu nám totiž přichází dva kluci a mezi nimi je jedna dívka. Jeden je ochotný pro ni udělat cokoliv, a ten druhý se o ní naopak „jakoby“ nezajímá, ale ve skutečnosti k ní určitě bude chovat jisté city. A dívka se nemůže rozhodnout, komu dá přednost, protože, jak to tak vypadá, má slabost pro oba dva. Tyto dva afekty knihu dohromady narušují, ten jeden totiž nedává šanci tomu druhému, aby měl taky nějaký svůj osobní prostor. Takže děj přelétá od jednoho k druhému, nejdříve se seznamujeme se záhadnou stránkou této knihy, která má opravdu potenciál, aby se z ní vyklubalo ještě něco zajímavějšího. Potom ale do toho vstoupí romantická linie, která se snaží roztáhnout své pole působnosti, ale zase se děj vrací k první části, a takhle se to opakuje několikrát.

Kaitlynina zamilovanost je vlastně trochu roztomilá. Díky svým zvláštním očím a nadání nikdy neměla přátele a s nikým nikdy nechodila. Její pobláznění se dá přirovnat k láskám ve školce, kdy jste jeden den zasnoubeni s jedním „partnerem“ a druhý den si berete někoho jiného. Kaitlyn přelétá od jednoho chlapce k druhému a zvažuje své možnosti. Potom uhnízdí se svojí volbou a snaží se svoji „lásku“ získat, co nejdříve to jde a velice dětským způsobem, nad kterým se pousměje každý. Na jednu stranu jí to ale tak nějak přejete, protože je vážně ošklivé, když člověk nemá žádné kamarády.

Dalo by se říci, že díky své minulosti, není Kait žádná plachá a naivní holka, není odkázaná na záchranné mise ostatních, protože se vždycky musela spolehnout sama na sebe. A to z ní dělá příjemnou hlavní hrdinku.
Každý chceme být nejperfektnější, co to jde, ale čeho je moc, toho je příliš. A v tomto případě to platí obzvláště. Rob je ztělesněním perfektnosti. Milý, hodný, ochotný a odvážný kluk, až moc. Jakoby to ani nebyl normální člověk…
Za to Gabriel je ukázkový „bad boy“. Na ty má Smithová opravdové štěstí. Stvořila ho ale tak tajemného, že jsme se o něm opravdu nic moc nedozvěděli.

Když se chcete ponořit do tajů této knihy, nesmíte očekávat nic zas tak velkého, musíte se nechat překvapit, protože právě v tom je síla této knihy. A i když nepatří mezi žádné nováčky ve svém oboru, rozhodně dokáže zaujmout svou originalitou. Je to pohodové, oddychové čtení.


Hodnocení:  3,5/5                                                                                               

- Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Fragment!
- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství
- Anotace a obrázek obálky jsou použity ze stránek nakladatelství

1 komentář:

  1. Vidím, že na Odhalení máme podobný názor. Opravdu jsem čekala brak alá Upíří deníky, o to víc mě kniha mile překvapila :).
    Jinak i já tam na první pohled viděla ten milostný trojúhelník, který je snad nad slunce jasný. Trošku mě zamrzel konec, který jsem čekala trošku jiný - míň uspěchaný, víc emocí - asi tak. Docela se těším na další díl, ve kterém snad dostane šanci i Gabriel, který se tak nějak stal mou oblíbenou postavou (holt fanynka Damona se ve mě nezapře :D).

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři