10. ledna 2012

Recenze: Anna and the French Kiss


Anna and the French KissAutor: Stephanie Perkins
Počet stran: 280
Nakladatelství: Dutton
Rok vydání: 2010
Anotace:
Anna se na svůj poslední, maturitní ročník, doma v Atlantě vážně těší. Má tam skvělou práci, dobré kamarády, a je bláznivě zakoukaná a mohlo by z toho být i něco víc. Proto není divu, že je opravdu naštvaná, když má začít studovat na internátní škole v Paříži – dokud nepozná naprosto neodolatelného Etienna St. Claira: perfektního Pařížana (a Angličana a Američana s roztomilým přízvukem). Jediný problém je v tom, že je zadaný, což by mohla být i Anna, pokud by něco pohnulo s její  ne-tak-docela vztahem doma v Atlantě.

První věta: Here is everything I know about France: Madeline and Amélie and Moulin Rouge.
Takže tady je všechno, co vím o Francii: Madeline a Amélie a Moulin Rouge.


Tumblr_lx98iucyub1qcft0yo1_400_largeAnna si žila poklidný život v americkém městečku, dokud jí otec nezařídil studium v Paříži. V Paříži! Kdo by se na to netěšil? Procházky po nádherném městě, plno zajímavých věcí k vidění, croissanty, Eiffelovka a mnoho dalšího. Jenže pro Annu je to maturitní ročník, což je tak jako tak dost strašlivé, ona ještě ke všemu neumí vůbec francouzsky.
Příjezdem do Paříže začíná její příběh. Anna nepatří mezi dívky, které by zvládali nástup na novou školu nějak hrozně, a následně by žily na okraji společnosti a čekali by, až je zachrání vysněný princ na bílém koni a vybuduje jejich společenské postavení. Kdepak! Je pravda, že je vystrašená, ale kdo by nebyl? V úplně cizím městě, v cizí zemi, jejíž řeč neovládá a ještě ke všemu úplně na jiném kontinentu? No hrůza!
Naštěstí má Anna dost rozumu a nechá si pomoci a vysvětlit, jak to ve škole a ve městě všechno chodí. A je otevřená novým přátelství, takže se z ní nestane osamocená dívka, sedící sama v zadní lavici.

Anna and the French Kiss nevypadá na první pohled jako nějak extra světoborná kniha. Vypadá vcelku normálně, jednoduše. A podle obálky a i anotace se zdá být klasickým romantickým příběhem. Romantický příběh to tedy je, ale že by klasický, milionkrát ohraný? To ani náhodou!
Tak si to shrňme: Anna přijíždí do Paříže, začíná na nové škole (na začátku roku, takže žádné vpadnutí doprostřed něčeho započatého), skamarádí se, opravdu skamarádí, s holkou odvedle, která ji nabízí pomoc. A potom se seznámí s Etiennem (žádná hodina biologie!). Ano, Anně se líbí (a komu ne, že?), jenže není taková, aby okamžitě zanechala práce a vrhla se na jeho urputný a nekonečný lov, přestala se soustředit na školu, zapomněla na kamarády a na svět. To tedy ani náhodou. Navíc, Etienne má přítelkyni.

A proto je jejich příběh tak kouzelný. Nejdřív se seznámí, skamarádí, stanou se nejlepšími přáteli. A potom se něco stane. Žádná láska na první pohled a teď už spolu budeme navždycky. Kniha nám totiž ukazuje, jak si postupně zamilováváme člověka, kterého opravdu dobře známe. Víme, co odpoví, víme, jakým vtipům se zasměje a že mu můžeme říct skoro všechno. A o to tu vlastně celou dobu jde. Jejich příběh je postupný a tvoří si ve čtenáři naprostého závisláka. Řeknete si, že je už vážně dost pozdě, už byste měli zalehnout, protože vás zítra čeká práce. Řeknete si, dočtu tuhle kapitolu a potom to už vážně zavřu. Jenže se tak opravdu nestane. Nejenže knihu neodložíte po několika stránkách, ale úplně jí dočtete na jeden maximálně dva zátahy, ale to už je opravdu maximum!  


Stephanie navíc dodává knize šarm, který ji tvoří jedinečnou. Příběh, který sděluje světu, vypráví s ladností, jednoduchostí a při tom stihne říct všechno, co má na srdci. Žádné vedlejší řeči a zbytečné prodlužování děje, které by z knihy udělali něco opravdu nudného. To vůbec. A stejně kniha není ochuzená o popisy, nebo o smysluplné rozhovory. Všechno to tam je!
Anna and the French Kiss je zamilovaná knížka, u které víte, že zkrátka musí skončit spolu, protože jinak by se asi přestala točit země. Příběh je v rámci možností originální, čte se velice dobře a je tu ještě jedna věc, která ji dostává do nadpozemských výšin. Postavy!
Anna je téměř dokonalá hlavní hrdinka. Příjemná a milá holka, se kterou se dá lehce povídat a která pochopí kdejaký vtip. I když jsou v příběhu momenty, kdy se chová naprosto strašně, je jí to vzhledem k okolnostem odpuštěno a dodáváme jí psychickou podporu…natři jim to, holka!
Nesmím opomenout Etienna, úžasného pana božského. Roztomilý klučina s anglickým přízvukem, se kterým se člověk nenudí. Není sice úplně perfektní, k dokonalosti mu chybí už opravdu jen malinký kousek.
Samozřejmě v knize vystupují i další a další postavy, například Annina nejlepší kamarádka Bridge. Ta se sice v knize v podstatě jen tak mihla, ale stejně měla výborně vytvořený charakter a byl jí dodán potřebný prostor k tomu, aby udělala to, co udělala.

Ano, uznávám, že samotné jádro příběhu, kdy se nová holka ve škole zamiluje do toho pana správného, není ten nejoriginálnější příběh. Všechny dějové nedokonalosti a museli byste je hledat velmi pečlivě, vyrovnává zpracování a to, jak je celá kniha čtenáři podána. Jakoby ji Stephanie šeptala přímo do vašeho ouška, přesně podle vašeho přání.
Každá, alespoň trochu romantická duše, bude knihu žrát s absolutním nadšením.


Hodnocení: 5/5

- Anotace je přeložená mnou podle originální anotace z GoodReads
- Recenze je doplněná obrázky z weheartit.com a z oficiální stránky autorky

6 komentářů:

 1. Ano, správně.. Anna není zrovna nejoriginálnější knihou, ale prostě.. uf. Když přijde na Annu,tak nedokážu souvisle mluvit:D já jsem ani recenzi nezvládla napsat a na blog jsem hodila jen takové své emotivní zhodnocení!:D
  No, Étienne O:-)
  Už se těším na Lolu. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tú knihu si chcem hneď po skúškovom kúpiť...všetci to tu vychvaľujú, tak sa teším :)
  len neviem ako to zvládnem objednať z BookDepository...pri mojom talente na vybavovanie :)
  tam treba mať debetnú kartu, či nie? :)

  OdpovědětVymazat
 3. ja už si ju chcem prečítať!! nutne to potrebujem!! len musím dočítať pár vecí a potom sa na to vrhnem!!
  krásna recenzia :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já si počkám na překlad, ale strašně se těším!

  OdpovědětVymazat
 5. Teď jsi mě naladila, tu knihu jsi určitě během roku přečtu

  OdpovědětVymazat
 6. Většinou romantické příběhy moc nečtu, ale tenhle vypadá moc pěkně, tak uvidíme :) Připadá mi to jako taková ta milá odpočinková knížka, po které jednou za čas potřebuju dáhnou, abych se ujistila, že je na světě přeci jen ještě docela hezky :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři