26. ledna 2012

Recenze: Prokletý maturiťák


Když se spojí několik amerických autorek, aby dohromady vytvořily jedno dílo, nemusí to dopadnout vždy dobře. I dvojice občas mívají problém se společnou tvorbou. Když ale každá dostane svůj osobní prostor, aby tvořila podle své libosti, to je potom něco úplně jiného.


Před námi tedy leží Prokletý maturiťák, sbírka povídek z prostředí amerických středních škol z per pěti autorek: Stephanie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michelle Jaffe a Lauren Myracle. Každá z nich se svého příběhu chopila jinak, ale v podstatě na jednom se shodly všechny: jak má z dívčího pohledu vypadat ten správný maturitní ples.
Jen si to představte – pozve vás váš vysněný partner, máte na sobě úžasné šaty, které vám závidí všechny ostatní dívky, a právě vstupujete do (podle vás trapně a nevkusně) vyzdobené tělocvičny střední školy. V „sále“ se to hemží tančícími páry a každý si hledí svého. Ale právě v momentě vašeho vstupu na vás všichni zírají, protože takto dokonalý pár ještě nikdy neviděli!
Jenže jakmile se do toho vloží třetí osoba, ta osoba shůry, která tahá za nitky osudu, může se maturiťák pořádně zvrtnout.

Úvodní povídka, Likvidátorčina dcera od Meg Cabot, je bohužel tím nejslabším, co ve sbírce můžeme najít. Hlavní hrdinka se snaží zachránit svou kamarádku před všemocným upírem a zároveň se pokouší zjistit co nejvíce informací o své zmizelé matce. Ta se podle všeho nechtěně připojila na temnou stranu a dívka se ji snaží najít a zachránit.
Povídka v knize nesedí. Už když ji začnete číst, je to, jako byste se najednou ocitli uprostřed knihy, o které nevíte vůbec nic. A taky se nic dalšího nedozvíte. Cabotová se pravděpodobně snažila vytvořit nezávislé dílo, které by zavánělo tajemnem, a všichni by se zajímali o to, co se z toho vlastně vyklube. Vůbec se jí to ale nepovedlo a její povídka je naprostý chaos.
Prostředí maturiťáku je zde zcela zbytečné. Příběh by se mohl odehrávat úplně jinde a nikdo by si toho nevšiml. Pokud se náhodou stane, že se v ději začnete orientovat, zjistíte, že je naprosto předvídatelný a plný dopředu známých a trapných situací.

Zato Kytička na ruku od Lauren Myracle naopak patří k tomu nejlepšímu, co se ve sbírce nachází. Frankie má sen. Dostat se na maturitní ples za každou cenu, s tím pravým klukem a v těch správných šatech. Všechno se ale zvrtne právě díky záhadné kytičce na ruku, zbrklosti hrdinky a několika přání.
Dsc_0171_largeTato povídka je jediná, která nemá nijak otevřený konec, se kterým by se dalo dále pracovat. Kytička na ruku je zkrátka obyčejný příběh, který se do podobné sbírky opravdu hodí. Přečtete si několik stránek, na kterých se autorce povedlo vykreslit všechny postavy, necháte se příběhem příjemně vystrašit a konec.

Následuje Madison Averyová a smrťák od Kim Harrison. Zde je maturiťák místem, kde všechno začíná, a příběh se potom vyvíjí v úplně jiném prostředí.
Po dočtení povídky je zcela jasné, že to není vše, co nám Madison může nabídnut, a že její příběh bude rozhodně pokračovat. A opravdu bude, Harrisoná napsala trilogii „Madison Avery a tato povídka je tzv. dílem 0,5 této série.
Autorka píše poutavě a její povídka se dobře čte, ale je zde nasázeno příliš mnoho různých možností příběhu, které mají budoucnost někde jinde. Jakoby nám Harrisonová říkala: „Kupte si moje knihy, tohle je jenom ochutnávka, bude toho víc!“
262879_1812957735023_1572444035_31409926_595821_n_large

Jako další přichází Michelle Jaffe s nejdelší povídkou ve sbírce, Přísně tajné. Miranda má zvláštní superschopnosti, s jejichž pomocí bojuje se zlem a pomáhá ostatním. Mimo školu si přivydělává jako řidička a její zvláštní příběh začíná podivnou jízdou.
Tato povídka je zajímavá a vtipná, nejen v dialozích, ale i ve vyprávěcích částích. Celý příběh je ale kostrbatě poskládaný dohromady, jak se autorka pokoušela dát dohromady něco zvláštního. Na jednu stranu se jí to opravdu povedlo, na druhou tu najdeme několik nesrovnalostí, které ji kazí.

Sbírku uzavírá povídka Peklo na zemi od Stephanie Meyer. Hlavní hrdinka, démonka Sheba, má za úkol maturiťák co nejvíce zničit. Donutit kamarády, aby se pohádali a možná i poprali, rozbít několik vztahů a obličejů… taková normální démonská prácička.
Tumblr_lye3tsvgam1qbz5v7o1_500_large
Tato povídka je dějově nejzajímavější, protože sledovat, jak je jedna démonka schopná zničit celou skupinu lidí, je vážně zábava. Problém zde ale nastává v počtu postav, které jsou pro tento úkol potřeba. Na maturitním plese je normálně hodně lidí a i v povídce je dost těch, kteří jsou pro její děj důležití. Proto je škoda, že autorka nezvládla přeskakování z jednoho vypravěče na druhého, protože tím způsobila prazvláštní chaos.
A protože je to Meyerová, musí i zde zachránit situaci „něco“ jako láska. Bohužel je to ale tak předvídatelné, že je to čtenáři jasné okamžitě.

Celkově povídky působí dobře, protože díky tomu, že se jedná o sbírku, můžete prostě jednu z nich vynechat a vrhnout se na jinou. Žádný problém. Velká nevýhoda ale je, že ne všechny působí jako obyčejné povídky, ale právě jako prology k něčemu většímu, co nás možná ještě čeká. A právě to jim uškodilo.
Kniha se hodí pro mladší čtenářky, které si libují v příbězích podobného typu, protože jejich reakce na to, když léty zkušená a nelítostná démonka skončí v náručí poloanděla, je „ááách.“

Hodnocení: 3/5

Recenze také na FantasyPlanet.cz

Autor: Stephanie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michelle Jaffe a Lauren Myracle
Počet stran: 208
NakladatelstvíDomino
Rok vydání: 2011
Anotace:
Když se holka chystá na maturitní ples, je s tím pokaždé spousta starostí. Musí sehnat šaty a boty, aby byla co nejhezčí nebo aspoň co nejoriginálnější. Musí zajít ke kadeřníkovi a vymyslet parádní účes. A nakonec je nutné sehnat to, s čím je obvykle největší problém – správného kluka. Ono totiž nejde být hvězdou plesu, když má člověk vedle sebe toho největšího losera z celé školy!
Ne, na tak důležitou událost, jako je maturiťák, je nutné si obstarat přinejmenším slušný doprovod. Ten kluk nemusí být nutně nejkrásnější, ale měl by být aspoň zajímavý a zábavný. A pochopitelně se vám musí vyrovnat vlastnostmi a schopnostmi, abyste vytvořili správný pár – protože o to přece jde, že ano?
To poslední platí zejména pro případ, že máte nadpřirozené schopnosti jako Mary. Nebo když toužíte po někom, kdo vás pořád tak nějak přehlíží, a proto si musíte pomoci kouzly. Nikdo nechce dopadnout jako Madison, která zvolila špatně, zaplatila za to životem a teď se snaží uniknout temné magii svého tanečníka… Zkrátka a dobře, najít správného partnera je démonicky těžké, ale naprosto nezbytné, protože v opačném případě vás čeká… prokletý maturiťák!

6 komentářů:

 1. Aha já už si říkala jé, takové zajímavé autorky, to musí být dobrý, ale po přečtení recenze mi došlo, že to není nic pro mě :D

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Mně se právěže nejmíň líbila Kytička na ruku... :D A překvapila mě Hirrison, ale naštvala mě tím, jak to jenom navazuje na její knihy... :) A úplně souhlasím s tvým názorem na Meyerovou... :)

  OdpovědětVymazat
 4. celá kniha se mi vubec nelíbila..taková slátanina od všech autorek...

  OdpovědětVymazat
 5. Ono by to nebola Meyerová, pokiaľ by to neukončila tak, ako to ukončila :D Ja osobne by som si koniec predstavovala tak, že by uprostred telocvične stála démonka a dívala sa na to, ako so sebou všetci bojujú a zasievajú medzi sebou nenávisť a tam by som to sekla. Pretože takí ľudia sú a vedia narobiť veľa zlého :D Škoda, že to skončilo "dobre" :)

  Ale som na zbierku zvedavá. Uvidíme, či si na ňu nájdem čas. Pekná recenzia ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Mně se nejvíl líbily druhá a čtvrtá povídka. Třetí byla taky super, Kim se super spisovatelka a ž budu mít někdy čas, do Madison se určitě pustím. V Přísně tajné s tebou musím nesouhlasit. Naprosto mně ta povídka uchvátila a užívala jsem si ji až do konce. Podle mně je ten příběh přímo geniální:) Naopak Meyerová mi jen dokázala, že stojí za houby. Připadalo mi to zmatené a celkově takové divné. No a Cabot šíleně zklamala. Něco takového bych opd ní fakt nečekala. Od Myracle jsem hledala nějakou knížku,m která by mně zaujala, ale nic jsem neobjevila. Třeba ale napsala něco stejně super jako je ta povídka:)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři