16. ledna 2012

Recenze: Virus


Autor: Kathy Reichs
Série: Viráti
Díl: první
Překlad: Kristýna Kučerová
Počet stran: 280
NakladatelstvíBB/art
Rok vydání: 2011
Anotace:
Ve výzkumném ústavu se dějí divné a nebezpečné věci…

Čtrnáctiletá Tory Brennanová měla odjakživa smysl pro dobrodružství; konec konců je přece neteří slavné soudní antropoložky Temperance Brennanové. Nyní se však stěhuje doprostřed pustiny – na ostrov Morris v Jižní Karolíně, k otci, jehož nikdy nepoznala. A zvyknout si na docela nový život není snadné.
Seznamuje se se skupinkou místních dětí, které s ní sdílejí zápal pro vědu, a svůj volný čas tráví zkoumáním zastrčených zákoutí mokřiny kolem ostrova Loggerhead. Jenomže ve výzkumném ústavu na Loggerheadu se dějí divné a nebezpečné věci.
Dětem se podaří z místní utajené laboratoře zachránit štěně vlčáka, ale nakazí se přitom vzácným kmenem psího parvoviru, který jim pozmění DNA – navždycky.
Díky zbystřeným smyslům a rychlejším reflexům se jim možná podaří vyřešit případ dávné vraždy… tedy pokud zůstanou naživu dost dlouho, aby zachytili pach vraha. Naštěstí teď už jsou mnohem víc, než přátelé. Jsou smečka. Jsou viráti.

První věta: Výstřel z pistole je nejhlasitějším zvukem na světě.
Video trailer: 

Tory vždy toužila po dobrodružství. A není se čemu divit, má to v rodině. Určitě jste totiž už slyšeli o  Temperance Brennanové, světoznámě uznávané antropoložce, která prožívá svůj neobyčejný život v dalších knihách Kathy Reichs.
Tory je její neteří, o čemž tedy obě neměli ani tušení. Tory totiž žila donedávna sama s maminkou, po její smrti ale potřebovala rodinu. Pro jejího otce to byl také šok, když najednou zjistil, že má čtrnáctiletou dceru. Odpovědně se jí ale ujal, a tak se k němu Tory přestěhovala.
V rodině Brennanových je vědátorství naprosto běžný úkaz. Proto není divu, že i Tory je do vědy blázen a neustále něco zkoumá.
Přestože se na ni ve škole skoro všichni dívají jako na otravnou chudinku, která musí být na stipendiu, našla si Tory několik kamarádů. A s nimi právě ta vysněná dobrodružství zažívá.
File:Morris Island.jpg
zdroj
Kathy Reichs nám přináší ve své knize něco, na co nejsme v knihách pro mladé dospělé vůbec zvyklí. Tam, kde ostatní autoři sázejí na magii a kouzla, ona přichází s vědeckým vysvětlením. A není to vysvětlení, které by si jen tak vycucala z prstu. Vždy se dočkáte důkazů, které ho potvrzují. Proto Virus nepatří ke knihám, u kterých můžete jen tak „vypnout“ a nechat se unášet na vlně příběhu. Tady se vám to nepodaří, ani kdybyste se snažili sebevíc. Tedy pokud opravdu chcete vědět, o co se v celé knize jedná. Autorka totiž neváhá všechny informace do hlavy přímo natlouct, protože ví, že u její knihy potřebujete mít mozek zapojený, aby vám náhodou neuniklo něco, co je opravdu něco důležitého. Může být tedy zpočátku skoro až šokující množství informací a jejich intenzita v textu, proto vám možná bude trochu trvat, než si na tento fakt zvyknete, a uvědomíte se, že opravdu potřebujete pořádně dávat pozor a soustředit se na každé slovo. Potom si ale najednou uvědomíte, jak skvělá je díky tomu kniha.

Tory je obyčejná dívka, která si není jistá, co vlastně chce. A kdo to vlastně ví, ve čtrnácti letech? A to je právě ta věc, která mi na knize připadala zvláštní. Tory je teprve čtrnáct a už je před ni postaveno tolik zvláštních problémů. Pravdou je, že i o mnoho mladších hrdinů muselo například zachránit celý svět, ale opravdu jsem se nad jejím věkem podivila. Kdyby totiž nebylo hned řečeno, kolik jí jelet, tak bych to  moc přesně neodhadla. Potom ale nastanou scény, kdy má čtrnáctku vypálenou přímo na čele. Na druhou stranu, její věk je vlastně vybrán dobře, protože ještě není v tom období, kdyby se zajímala i o jiné věci, které by pro ni byly tím hlavním a které by dávaly plno možností, jak příběh dále rozvinout.
zdroj

Autorka nepodává příběh pouze z pohledu hlavní hrdinky. Vyprávění se občas ujme i vedlejší postava, která je ale pro děj opravdu důležitá, a ukáže nám události z jejího pohledu. Díky tomu se v příběhu neztrácíte a víte přesně, co se stalo, i když Tory to ještě zjevně neví. Zároveň je to ale opravdu dobře, protože se vyhneme takovému tomu zdlouhavému vysvětlování věcí hlavní hrdince na dvě stránky. Tory se sice musí také všechno dozvědět, ale je pouze řečeno, že jí to někdo vysvětlil. Konec. Žádné zbytečné opakování událostí. Příběh tak neztrácí na rychlosti a ubývá dobrým tempem.

I přes ohromné dávky informací, které se na čtenáře z knihy valí, je plná neočekávaného, zajímavá a poutavá. Ze začátku sice trochu trvá, než si zvyknete, že to není žádné oddychové čtení a vstřebáte všechny informace. Pak si ale uvědomíte, jak dobrá a čtivá ta kniha je.  


Hodnocení: 4/5

Autorka o knize Virus: 

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři