7. února 2012

Recenze: Sukuba 2 - Na vrcholu

Georgina Kincaidová toho už za svůj život viděla a zažila opravdu hodně. To víte, je sukubou, démonickým stvořením, které se živí sexuální energií mužů. A je jím už nějaký ten pátek. Její práce ale není tak jednoduchá, jak si všichni myslí. Nemluvě o tom, že jí do toho neustále někdo kecá. Když už ne její démonický šéf, tak alespoň anděl musí mít vždy nějakou poznámku.

V minulém díle nám autorka představila svou hrdinku a svět, v němž je možné, aby v knihkupectví prodávala sukuba, plastický chirurg byl vampýr a aby anděl a démon byli nejlepší přátelé. A to se v podstatě pořád pohybujeme na straně dobrých!
Georgina slíbila, že bude pečlivě odvádět svoji sukubí práci. Však víte, svádět a chytat duše mužů, čím nevinnější, tím lepší, a přivádět je před bránu pekel. A sliby peklu se musí plnit.
To ale zrovna nepomáhá jejímu vztahu s obyčejným smrtelníkem, který vypadal doposud velice nadějně. Proto je ráda, když se od řešení milostných problémů může odpoutat. Vrhne se totiž na pomoc kamarádovi inkubovi, se kterým se dostane do politiky, a pokusí se zachránit své smrtelné kolegy a přátelé před nadpřirozeným ohrožením.

Meadová má ve zvyku na prvních stránkách opakovat události minulých dílů, ale zde to jaksi opomněla. A není to to jediné, na co zapomněla. Hned na začátku totiž vynechala pozvolný úvod do děje, čtenáře nenechá ani pořádně rozkoukat a už se něco děje. Začátek knihy je tak strašně rychlý, že si ani nestačíte uvědomit, co se vlastně děje a proč dělají hrdinové to, co právě dělají. Bez sebemenšího vysvětlení se příběh vyvíjí a vy nad tím jen kroutíte hlavou. Jakmile se ale trochu usadí a následně rozjede tím správným způsobem, uvědomíte si souvisloti, které vám původně unikly.

Celý příběh se vlastně odehrává na dvou různých frontách: Georgina a její problémy a velice zvláštní záležitost s politikou. První linka zabírá větší část knihy, plyně navazuje na předchozí díl a určitě bude v dalších rozvíjena. Druhá část je zde jaksi navíc. Tato linie vlastně s ničím jiným nesouvisí a pouze zbytečně odvádí pozornost od toho hlavního.
Jenže je tu jedna věc, která tohle všechno hodně vyvažuje. Richelle Mead psát umí. Dokáže si udržet čtenářovu pozornost. Skvěle zvládá scény od akčních a romantických až po ty postelové. Vtipné dialogy jí jdou nejlépe. A i když se zrovna odehrává ta nejméně logická scéna, stejně knihu nedokážete odložit.

Succubusontop
zdroj
Kladem je prostořeká hlavní hrdinka. Díky ní a dalším postavám je kniha zábavná a srší sarkasmem a trefnými poznámkami, nad kterými se budete lehce uculovat a několikrát i nahlas smát. V minulém díle nám bylo naservírováno i několik momentek z Georginina života. Ani zde nejsme o scény z minulosti nijak ochuzeni, i když se trochu posunuly v čase dopředu. Díky těmto scénám se dozvídáme, jak moc se Georgina změnila a čím vším si musela projít, aby se stala takovou osobností, jakou je teď. Občas se trošku zasmějete i jí. Ve svém věku by už mohla mít vážně trochu rozumu, občas se ale chová velmi zbrkle a trapně.
Nicméně její lidský protějšek Seth je samé překvapení. V minulé knize působil jako plachý spisovatel, který má problémy mluvit o svých citech. Tyto problémy má sice pořád, ale v podstatě je to úplně jiná osobnost. V jednu chvíli je to ten starý známý Seth, kterého je opravdu lehké si oblíbit, ale najednou je naprosto k nepoznání. Jeho proměny se odehrávají velice často a čtenář si potom není jistý, jestli se jeho postava tímto způsobem vyvíjí, nebo ho autorka zkrátka jenom nesmyslně mění.

Tumblr_lxi3c12ogf1qagpapo1_500_large
zdroj
Pokud si všichni fanoušci Vampýrské akademie mysleli, že tuto knihu a potažmo celou sérii budou milovat, protože „jůů, další kniha od Richelle, tu musím mít!“, budou někteří z nich určitě zklamáni. Sukuba není pro všechny čtenářky Vampýrské akademie, které si oblíbily dlouhé pohledy zamilovaných osob z očí do očí a pouze letmé dotyky. Zde se autorka lechtivým scénám nevyhýbá. Knihu jimi ale rozhodně nezahlcuje a jsou umístěné v momentech, kde zkrátka být mají.
Sukuba je rozhodně kniha pro starší čtenářky, které si rády přečtou poutavou paranormální romanci, která se točí i kolem jiných problémů, než jen milostného vztahu s nadpřirozenou bytostí.

Hodnocení: 4/5
Recenze také na FantasyPlanet!

Autor: Richelle Mead
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 288
Rok vydání: 2011
Anotace
Že láska bolí, to ví Georgina Kincaidová lépe než kdokoli jiný. Miluje talentovaného spisovatele Setha, ale kdyby ho třeba jen políbila, vysaje tím z něj život. Není divu, že se tím trápí – tím spíš, že Seth její city opětuje. Ona je však sukubou, a jako taková čerpá sílu z mužů, kteří podlehli jejímu kouzlu.
Samozřejmě, schopnost libovolně měnit vzhled i nesmrtelnost jí mohou běžní smrtelníci jen závidět, navíc nedávno složila slib, že bude svou práci sukuby vykonávat co nejsvědomitěji, ale jí zkrátka přijde nespravedlivé, že právě ona – nadpřirozená svůdkyně – nemůže navázat milostný vztah s člověkem, který ji má rád přesně takovou, jaká je.
A jako by toho ještě nebylo dost, musí Georgina začít řešit i jiné trable než zapovězený milostný život. Nad Seattlem se totiž opět stahují mračna a děje se cosi podivného, co zasahuje nejen nesmrtelné bytosti, ale i obyčejné lidi: Georginin kolega a kamarád se zčistajasna chová nějak divně, a ona se nemůže zbavit dojmu, že za tím stojí mnohem víc než jen přemíra vypitého kafe…

3 komentáře:

 1. VA se mi líbí moc, ale na Sukubu se už taky těším!!
  Podle recenzí, které jsem četla, se to buď líbí nebo ne. Nic mezi tím. Ty jsi recenzi napsala opravdu moc pěkně a já ti tímhle za ni děkuji :-)
  Lechtivé scény tam teda asi budou, ale snad to nebude jako nějaké.. porno :D
  Ne.. na knížku se těším. Přečtu si oba dva díly a určitě si koupím i trojku :-) Domino je hodně dobré nakladatelství.

  OdpovědětVymazat
 2. Pořád o tohle někde někdo mluví, pořád o tom slyším a až tedka vím o co jde:) Ale jelikož jsme ještě nepřečetla ani VA tak to vidím ještě na hodně dlouho než se k tomuhle dostanu, jestli vůbec :D

  OdpovědětVymazat
 3. Zrovna dočítám první díl a i když jsem našla pár věcí, které se mi ne zrovna zamlouvaly, kniha se mi líbí, hlavně oceňuji vtipné dialogy. Je to moje první knížka od této autorky, ale myslím, že se vrhnu i na další její tituly :).

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři