26. března 2012

Erilianské období

Loni v únoru jsem procházela knihovnu a v nových knihách jsem objevila knihu se zajímavým jménem: Erilian - Město čarodějů. Název mě hned přilákal (obálka samozřejmě také...) Přečetla jsem si anotaci a následně si knihu hned půjčila. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne a moc se mi líbila. 

Obálka knihy ERILIAN - město čarodějůErilian – Město čarodějů
Tereza Janišová
XYZ, 2012

Erilian… mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím členem. Někteří se chtějí do Rady dostat i za cenu zločinu. To ale hlavní hrdinka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lorda Tesiana, zatím netuší. Stejně tak nezná pravdu o smrti svých rodičů…
S Kiarou se setkáváme v okamžiku, kdy vstupuje na Univerzitu magických věd jako studentka prvního ročníku. Od toho okamžiku je konec bezstarostnému dětství. Do jejího života vstupuje láska, zklamání a nečekané odhalení vlastní minulosti… To vše za pomoci všudypřítomných kouzel.
Město čarodějů – svět magie, v němž dobro bojuje se zlem a který skrývá nejedno tajemství…

Úryvky z recenzí na Město čarodějů: 
"Na první dojem je Erilian obyčejný tuctový příběh s prvky "harrypotterismu" (kouzelnická škola atd.) - jednoduchá kouzelnická fantasy. Autorka přesto není bezduchý pisálek, protože i tak klišé story dokázala poutavě popsat od začátku až do konce knihy. Umí to, ale ještě musí svůj um vybrousit. Erilian byl první zátěžovou zkouškou a vcelku prošel."
"Čeká nás tedy skutečně strhující fantasy příběh, jak slibuje anotace na obálce? Odpověděl bych šalamounsky: možná strhující pro dvanácti až patnáctileté dívky. Neboť chuť zmrzliny, radost z tance, nové šaty, zkoušení ve škole, první milenecký polibek, proniknutí k tajemnému artefaktu i vražedný čarodějnický souboj mají v příběhu stejnou emocionální hodnotu: něco se prostě děje a je popisováno, celkem zručně a zábavně, s promyšlenou zápletkou, ale se „strhujícím napětím" dívčího deníčku či webového blogu."
Otomar DvořákPevnost 02/2011
"I přes tyto překážky se nedá říct, že by kniha byla jen nudným přepisem dobrodružství Harryho Pottera. Mladá autorka postupem času dokázala najít cestu k tomu, jak z větší části zaujmout. Vše se začíná měnit právě s příchodem Kiary na univerzitu. Příběh začíná dostávat spád a čtenář se tak může postupně ponořit do dobrodružství ve městě Erilian.
...
Debutové dílo Erilian, město čarodějů od mladé autorky Terezy Janišové umožňuje příjemně strávit čas s pohodovou knihou. Nejedná se sice o naprosto unikátní nápad a začátek nebude pro fanoušky Harryho Pottera ničím novým, přesto se i zde dá najít něco kouzelného, co člověka povzbudí k další četbě."
- Lenka Zajícová, Topzine.cz
"Zatímco při popisu města, rozvíjení zápletky, jsou patrné drobné začátečnické neobratnosti (např. podstatné informace slýchá Kiara náhodně zpoza pootevřených dveří) a i rytmus příběhu (hlavně v prostřední části) kolísá, silnou stránkou knihy jsou dialogy Kiary a její kamarádky Jinxie. Jsou přesně odpouslouchané od dnešních mladých dívek a hrdinku magického světa jim přibližují. 
...
Autorka přiznává, že má žánr fantasy ráda. Proto beru její knihu jako sice smělý, ale ještě ne příliš rozvinutý a dokonalý krůček. Což není výtka, protože skuteční mistři se rodí opakováním a vybrušováním. Základ - nesporný literární talent a chuť zde zjevně nechybí. Těším se proto na druhou knihu Terezy Janišové, která - jak předpokládám - ukáže její skutečnou sílu.
...
Co však zcela nečekaně musím ocenit je velice decentní a citlivé vyjádření zvláštního vztahu mezi Kiarou a tajemným Lyrazem Perelianem."
- Stanislav Polauf; Webmagazín rozhledna

Kniha skončila a já jsem až donedávna neměla vůbec tušení, že bude mít nějaké pokračování. Jak jsem ale byla mile překvapená, když jsem si přečetla anotaci druhého dílu: 
Obálka knihy Erilian 2: kouzla na obzoruErilian - Kouzla na obzoru
Tereza Janišová
XYZ, 2012
Život ve městě Erilian se zdá být až pohádkově idylický. Zia, mladá spisovatelka, rebelka a čarodějka v jedné osobě, tento názor nesdílí. Kde má v tomhle nudném městě snobů najít inspiraci pro svoji knihu? Když ale objeví v zaprášeném podkrovním pokoji matčin starý zápisník z jejích cest po jihovýchodních zemích, obrátí se mladé čarodějce život vzhůru nohama. Rozhodne se vzít svůj osud do vlastních rukou a jedné letní noci
uteče z domu. Netuší ale, že pluje vstříc velkým tajemstvím, která dlouhá léta spala za obzorem

Teď je tu ve spolupráci s autorkou připravený projekt, díky kterému budete mít šanci, se toho o knihách spoustu dozvědět! Bude tu hodně rozhovorů, strašně moc! Několik videí a reportáž z křestu Kouzel na obzoru


Kde  o knihách můžete ještě něco zajímavého najít? Zkuste nejdříve prošmejdit krásné oficiální stránky! Pak můžete zjistit novinky na Facebooku Erilianu. A uživatelé GoodReads si knihy mohou přidat na své virtuální poličky: Město čarodějů, Kouzla na obzoru.


Tohle bude ještě zajímavé období...


Seznam všech článků: 

4 komentáře:

 1. Jé :) no vidíš to, tak si můžeš jednu knihu ze seznamu knih z Cup of literature vyškrtnout:) protože na tuhle se také chystáme. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Vohooo, tohle zní vážně dobře! Už se na to těším! :)

  OdpovědětVymazat
 3. To je moje nejoblíbenější série! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já s přečtením té první knížky docela váhám, jelikož jsem někde četla, že to právě dost kopíruje Harryho Pottera. I když si už nepamatuji, kde jsem to viděla, nó. Ale u nás v knihovně ten první díl mají, takže si možná někdy najdu čas a přečtu si ho :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři