20. března 2012

Recenze: Article 5


Article 5 (Article 5, #1)Název: Article 5
Autor: Kristen Simmons
Série: Article 5
Díl: první
Počet stran: 364
Nakladatelství: Tor Teen
Rok vydání: 2012
Anotace:
New York, Los Angeles a Washington D. C. byly opuštěny. 
Ústava byla zrušena a nahrazena Morálními  ustanoveními. 
Neexistuje žádná police, ale pouze vojáci. Neudělují se pokuty za špatné chování, lidé jsou rovnou zatýkáni, souzeni a jedná se s nimi ještě hůře. Lidé, kteří byli zatčeni, už se totiž většinou nikdy nevrátí. 
Sedmnáctileté Ember Miller není tak stará, aby si nepamatovala, že takhle to vždycky nebylo. Když žije se svojí odporující svobodnou matkou, těžko se jí zapomíná, že lidé nebyli zatýkáni pro čtení špatné knihy nebo když zůstali venku po setmění. Je pro ni těžké zapomenout, že život ve Spojených státech býval jiný. 
Ember je nenápadná a má se před vším na pozoru. Ví, jak získat věci, které potřebuje: potravinové lístky, oblečení a jak zvládnout náhodné vojenské kontroly domu. Pokud to okolnosti povolí, její život je ohromně nevinný. 
Dokud není její matka zatčena za porušení pátého článku (pozn. Article 5) Mravního ustanovení. A jedním ze zatýkajících strážníků není nikdo jiný než Chase Jennings… jediný chlapec, kterého Ember kdy milovala.
                                                         
Po válce ve Spojených státech se všechno změnilo, zhoršilo se. Změnil se způsob vlády, byla nastolena ohavná Morální ustanovení, podle kterých se lidem odměřují strašné tresty. Často se i stává, že někdo zmizí a už se nikdy nevrátí.
Embřin život nebyl nikdy lehký. Ne. Vždycky byl těžký. Když jednou Ember přijde domů, ještě netuší, že za několik málo okamžiků se její život radikálně změní. Se zatčením její matky na základě článku pět začíná boj o vlastní život a svobodu. Přes převýchovná zařízení, kde jsou pro vládu a vládou vychováváni otroci, se Ember dostane na místo a o jehož existenci neměla nejmenší tušení.
Teď je ale čas bojovat a nejde tu jen o samotnou Ember, ale o všechny. Všichni si přeci zaslouží svobodný život.

Morální ustanovení Spojených států amerických
Článek 1
Spojené státy americké přijímají americkou církev jako své oficiální náboženství.
Článek 2
Literatura a ostatní média jsou nemorální a tímto se zakazuje jakékoliv jejich vlastnictví, koupě, prodeje a půjčky v jakékoliv kapacitě.
Článek 3
Kompletní rodina je povolena pouze ve složení jeden muž, jedna žen a dítě (děti).
Článek 4
Tradiční role mužů a žen musí být zachovány.
Článek 5
Děti jsou považovány právoplatnými občany pouze tehdy, když jsou počaty sezdaným mužem a ženou.

Dystopie teď letí. Pokud jste si toho ještě nevšimli, stačí najít jakýkoli knižní blog a podívat se na knihy, které se tam rozebírají, a vsaďte se, že mezi dystopie mezi nimi opravdu najdete. Cože je na nich tak lákavého?
Asi jsme všichni masochisti a strašně nás baví číst o utrpení ostatních lidí. Ty jejich zákony, podoba státu a jejich obyvatelé jakoby měli vymytý mozek. Všechno, co tvrdí jejich vláda, je přeci pravda a opovažte se někdo něco namítnout proti ní! Mohlo by se stát, že prostě zmizíte…
Big_eda89d18a34783707fd2e7cf52dd4c62f444d0f3_largePak se ale objeví někdo, kdo jim odporuje, ať už jsou oni kdokoliv: diktátor, náboženská sekta, vojáci nebo ostatním lidem nadřazená skupina. A bojují, všemi dostupnými prostředky za svobodu.
Nejhorší ale je, uvědomit si, že boj je potřeba. Většinou to jedné určitě osobě nějakou dobu trvá…tak třeba například, jednu celou knihu.

Takže, co tu vlastně máme?
Brilantně ohavný dystopický svět, odvážnou hlavní hrdinku, která se snaží jenom to všechno nějak přežít, vzdorující matku a kluka.

Pokud se podíváte na dějovou osnovu jiné dystopie, která pojednává o odporu hlavního hrdiny, nebo celé skupiny, nalezli byste s Article 5 značnou podobnost. To je bohužel pravda. Jenže my jsme zkrátka nenasytní po podobných dobrodružstvích a takové knihy nám dělají moc dobře. Chceme číst o boji za vlastní svobodu a promítat sebe sama do činů oblíbených hrdinů. Chceme si představovat, že toho všeho bychom byli taky schopní. A chceme povzbuzovat hrdiny a křičet na ně: „Ty to dokážeš!“

Article 5 je kniha, která má, co nabídnout.

Ať už totiž preferujete akčnější scény a dobrodružství, v knize je najdete. Když obdivujete fantazii autorů při vytváření nového státního útvaru se všemi zákony a ustanoveními, na Articlu 5 si smlsnete jako na šlehačkovém dortíku. A pokud se zaměřujete spíše na romantickou linku příběhu, ani zde nebudete zklamání.

Když se nejdřív podíváme na tu dobrodružnou stránku příběhu, není tu nic, co by se jí dalo vytknout. Jak akčně příběh začíná, tak v takovém duchu se nese celou dobu až do samého konce. Autorka vhodně promíchává aktuální události vzpomínkami hlavní hrdinky, takže čtete velmi rychle, abyste se dozvěděli, co se bude dít dál. Jenže i vzpomínky vás zajímají, protože zase chcete vědět, proč se hrdinové chovají tak, jak se chovají, takže si vychutnáváte každou stránku.
Občas najdete spolu s hrdiny chvíli klidu na povídání a zasloužený odpočinek, ale jinak jste celou dobu s nimi v jednom kole. A v tomto momentě většinou nastupují romantické scény.
Na vztahu Ember s Chasem je zvláštní to, že ti dva už se dávno znají a teď se akorát po několika letech znovu potkávají. Jejich příběh je proto mnohem zajímavější, protože my se jejich minulost dozvídáme postupně a teprve potom chápeme jejich činy. I proto je jejich vztah jeví… zdravěji, než všechny, se kterými jsme už měli tu čest. Nejsou do sebe bláznivě zamilovaní a všechno, co dělají, nedělají jen proto, aby mohli být navždy spolu. Bohužel do Chasovy hlavy nevidíme, a ano, Ember si po něm několikrát otravně fňukne, nicméně to není jako: „proč se na mě takhle dívá? Vypadám snad v těchto kalhotách tlustě?“ My její myšlenky chceme znát a jsou pro nás opravdu přínosné.

Všechno tohle je ale vedlejší. Kniha se primárně nezabývá jejich vztahem, ale něčím úplně jiným. Embřiným bojem, který se nejdříve vlastně týká pouze její matky, poté se ale zobecňuje a stává se bojem za lepší svět. A Ember má před sebou ještě dlouho cestu.
Article 5 pojednává o tom, co všechno člověk musí prožít a čím si musí projít, aby se odhodlal bojovat proti systému. 
Akční příběh, který nenechá spát: ANO
Úžasně komplikovaní hrdinové: ANO
Ohavný svět: ANO
Nádherná obálka: ANO
Co jiného ještě můžeme chtít?

Article 5 je ohromně akční a návyková kniha, kterou si člověk snadno oblíbí a nebude ji moci dát z ruky. Velice rád stráví s hrdiny čas a bude se těšit na jejich další setkání. Kniha se čte plynule a bez zádrhelů, přesněji řečeno: je to jedna velká jízda, která nenechá člověk pořádně oddechnout a po poslední stránce ho vyplivne do jeho nudného, obyčejného života. Úžasné vzpomínky na všechno, co se v knize událo, ho ale budou provázet ještě dlouho.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Tor Teen!

3 komentáře:

 1. Druhý článek je ale zlej! :DD .. :(

  Jinak moc pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Super recenzia a dosť si ma na tú knihu navnadila ;) určite sa na ňu nájdem čas :))

  OdpovědětVymazat
 3. Hrozně moc bych si knihu chtěla přečíst!! Opravdu mě láká. Nevíš kdy vyjde v ČR?? Když tak mi napiš na mail (rodaw@seznam.cz) , díky moc!!
  Jinak spolupráce s americkým nakladatelstvím je teda nářez. To jsi psala i v angličtině? Máš opravdu můj VELKÝ OBDIV :-)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři