8. března 2012

Recenze: Switched


Název: Switched
Autor: Amanda Hocking
Série: Trylle Trilogy
Díl: první
Počet stran: 293
Nakladatelství: St. Martin´s Griffin
Rok vydání: 2012
Anotace:
Když Wendy slavila šesté narozeniny, její matka se jí s přesvědčením, že je stvůra, pokusila zabít. Není to ani jedenáct let a Wendy zjišťuje, že matka měla možná pravdu.
S pomocí Finna Holmese, objevuje svět, o kterém nikdy netušila, že by vůbec mohl existovat; svět krásný, ale zároveň i strašidelný, až si Wendy není jistá, zda do něj chce patřit.Všichni si myslíme, jak máme složitý život a jak jsme měli hrozné dětství. Určitě jste ale ještě neslyšeli Wendin příběh. Když měla oslavu šestých narozenin, její matka se jí se slovy: „nejsi moje dítě, jsi stvůra!“ pokusila zabít. Naštěstí ale vše tenkrát dopadlo dobře. Její bratr Matt vtrhl do kuchyně a zachránil ji. Její matka je od té doby zavřená v psychiatrické léčebně.
Wendy se s tím nikdy nevyrovnala. Aby taky jo, vždyť se jí její vlastní matka pokusila zabít! A ještě jí obviňovala, že je stvůra a že něco provedla s jejím synem, který se měl narodit, a místo něj někdo dal Wendy. Copak byste ale věřili někomu, kdo se vás pokusil zabít?!
Toast_largeJenže… co když měla její matka pravdu a vůbec není její matka? Když jí Finn najednou začne tvrdit, že opravdu není dítě svých rodičů, ale že je troll, opravdový troll, který byl lidmi pouze vychován a že se má vrátit ke svým lidem a ke svým pravým rodičům, zpočátku mu vůbec nevěří. Jenže všechno nasvědčuje pravému opaku. Své rodině se vůbec nepodobá, a navíc jí v tom utvrzuje ještě jedna věc. Wendy totiž dokáže ovládat lidi pomocí mysli. A to přece není normální? Nebo snad ano?
Takže co když Finn opravdu mluví pravdu a ona patří do světa, o kterém až doposud nevěděla, že existuje?

Když si tohle všechno přečtete, asi vám probleskne hlavou, že podobný příběh už jste někdy četli. A s knihami, které se momentálně vydávají, budete mít s velkou pravděpodobností pravdu. Kolikrát tu už byl příběh, kde hlavní hrdina najednou zjistil, že nepatří do svého obyčejné, všedního života, ale že patří někam úplně jinam. Někam, kde se to jen hemží nadpřirozenem. A okamžitě, co se na místo určení dostane, zjistí, že v tom světě není jen tak někdo, ale že patří k té lepší společnosti a že má už dávno předurčený úkol.
Kolik jste si pod tím představili knih? A není to takhle náhodou schéma Harryho Pottera?!
Jak to tak vypadá, jsme přímo závislý na příběhu s podobnou osnovou a kdykoliv nějaký takový najdeme, podlamují se nám pod ním kolena.

Jenže kde je hranice mezi podobností a úplným zkopírováním?
Switched není kniha přes kopírák. Přestože nějaké ty podobnosti se tam najdou, jde jen o jednu stránku příběhu, kdy Wendy zjistí, že není obyčejný člověk a tak dále. Následně má už vlastní příběh, který se odvíjí svým osobitým směrem. A přestože je v některých momentech dokonale předvídatelný, čte se dobře. Možná je to také proto, že potřebujeme jistotu a rádi si přečteme příběh, u kterého jsme si jistí tím, co můžeme očekávat. Kniha, ve které vás na každé straně překvapí něco nového, je zajímavá, ale někdy je dobrá i jistota, kdy víte, že tohle se rozhodně nestane.  
                                                                                                                        
A je tedy Switched alespoň něčím výjimečné, když už má podobnou strukturu?
Ano, to je. Kniha je totiž velice dobře napsaná. Ať si totiž budete říkat, že už máte podobných příběhů plné zuby a v podstatě budete vědět, jakým směrem se bude ubírat, neustále budete otáčet jednu stránku za druhou a netrpělivě čekat, co se bude dít. Autorka totiž píše velmi lehce, poutavě a do příběhu se rádi a rychle začtete.
Tumblr_lztfg1a20v1r43xyuo1_500_largeMomentálně se v málokteré knize pro „mladé dospělé“ nenachází romantická zápletka. A kniha bez milostného trojúhelníku, jakoby nebyla tou správnou knihou. Když je ale trojúhelník zajímavě proveden, není na něm nic špatného. Bohužel se v těchto knihách vyskytuje vždy v podobném schématu. Málokdy se totiž stane, aby se z knihy nevyklubala série, a trojúhelník se vždycky rozjíždí až v druhé knize, kdy hrdinka zjistí, že chová city ještě k někomu jinému.
A jak to tak vypadá, ani zde to nebude jinak. Muže číslo dvě sice potkala Wendy už v tomto díle, ale jak je vidět, velkou část dvojky stráví právě s ním. A teď se jen rozhodnout: je to špatně, nebo dobře? Vadí milostný trojúhelník? Pravděpodobně ne, a když tedy nebude Wendy přebíhat od jednoho k druhému a celá série se nestočí pouze k řešení jejích milostných problémů, mohlo by to nakonec dopadnout celkem dobře.

Jedna z věcí, která dokáže na knize uchvátit, je samotný svět trollů, do kterého Wendy přichází. Celá jejich společnost je velice zajímavá a důvod, proč nechávají své děti vychovávat obyčejnými lidmi, je vskutku zvláštní. Proto vás při čtení bude také provázet touha po tom, dozvědět se o nich více.

Switched je příjemně předvídatelná knížka, od které přesně víte, co můžete očekávat. Je velice dobře napsána, takže se nemusíte bát, že byste se nudili. Naopak, na oddechnutí po těžké práci je toto pravé ořechové trollovské čtení.

13 komentářů:

 1. Úžasně napsaná recenze :) Naprosto žeru tuhle verzi obalu, kterou tu máš.. Podařilo se mi sice Switched koupit, ale s jinou obálkou :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! <3
   Máš takovou tu světlou obálku a je na ní něco žlutého nebo zlatého, ne? :D ta je ale taky pěkná :)

   Vymazat
  2. Jojo :) Přesně tu, v růžový verzi :D

   Vymazat
 2. Vypadá to zajímavě, tvoje recenze jsou prostě skvělé a musím říct, že tě fakt obdivuju, že dokážeš v pohodě přečíst knížku v angličtině, já jsem si sice teď nedávno nějaké pořídila, ale nějak nemám moc odvahu je začít číst a taky se mi zdá, že by mi to ani moc nešlo, ale snad se do budoucna vylepší :D...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řeknu ti, že Switched se četlo opravdu dobře a lehce, takže bych ji klidně doporučovala jako četbu pro tebe. ;) žádné extra dlouhé popisné části :) srozumitelné rozhovory a není to kniha plná vymyšlených slov :) takže jako četbu v angličtině vážně doporučuju (a není ani moc dlouhá...:))

   Vymazat
 3. Mhm. :) Tohle se mi líbí. :) Vážně si musím najít čas na to, abych přečetla VŠECHNO! :D
  (jo,jasně,všechno!:D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já toho mám taky dost! Ale pořád na mě odněkud vykukují nové úžasné knížky, které strašně chci..:DD

   Vymazat
 4. Jj tuhle knížku jsem také přečetla a musím souhlasit, bylo to příjemné oddechové čtení.

  OdpovědětVymazat
 5. Asi jsem se zase zamilovala. Po kolikáté už? :D svět trollů by mě fakt zajímal a to, že se jí matka pokusila zabít a ta část, kdy jí někdo vyměnil dítě za Wendy..tu knížku musím mít co nejdřív. Nevíš, kdy u nás vyjde 1. díl? (pevně doufám, že v dubnu)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O českém vydání tedy žádné informace nemám, takže vážně netuším, jestli se to někdo vůbec chystá vydat. :(

   Vymazat
  2. To snad ne?! :(

   Vymazat
  3. Bohužel to tak je :( Ale můžeš jí třeba zkusit v angličtině...? ;) vážně můžu říct, že je taková "lehčí" forma jazyka a čte se dobře ;)

   Vymazat
  4. Když to říkáš :) možná o prázdninách, kdy budu mít víc času. Tuhle knížku si prostě musím přečíst :D

   Vymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři