16. dubna 2012

Recenze: Predátoři


Název: Predátoři
Autor: Alex Scarrow
Série: Jezdci časem
Díl: druhý
Počet stran: 336
Nakladatelství: Bb/art
Rok vydání: 2012
Anotace:
Liam O’Connor měl zemřít v moři v roce 1912. Maddy Carterová měla zemřít v letadle v roce 2010. Sal Vikramová měla zemřít při požáru v roce 2026. Ale všichni tři dostali druhou šanci – pracovat pro organizaci, o jejíž existenci nemá nikdo ani ponětí. Má jediný cíl: zabránit v cestování časem těm, kteří by chtěli změnit minulost… Když Maddy omylem otevře časové okno v místě a ve chvíli, kdy neměla, vrhne Liama o šedesát pět milionů let zpátky, do loviště smrtelně nebezpečného a až dosud neobjeveného druhu prehistorického dravce. Dokáže se Liam spojit s Maddy a Sal, než ho dinosauři rozsápou na kusy – a svede to, aniž by narušil minulost tak, že by svět byl vydán napospas zcela nové, strašlivé realitě? JEZDCI ČASEM existují proto, aby nás chránili. Aby zabránili cestovatelům v čase ve zničení světa…

 
Jejich tempo je nadčasové, jejich protivníci jsou lidé z budoucnosti, tajní vládní agenti a momentálně i dinosauři. Agenti zabývající se cestováním časem neustále hlídají případné časové smyčky. Jejich úkolem je chránit náš čas…

Predátoři jsou již druhou knihou o Liamovi, Maddy a Sal, které těsně před smrtí naverbovala tajná agentura. Ta se stará o to, aby se všechno stalo tak, jak má. Snaží se zabránit, aby se někdo nerozhodl udělat si dovolenou s různými časovými zastávkami a neměnil si události podle svého gusta.
Když tedy přijde do pobočky zpráva, že brzy dojde k narušení časové linie, Liam neváhá a s robotickou podpůrnou jednotkou se vydává do roku 2015, aby zajistil, že se nic nepřihodí chlapci, který se má stát zakladatelem cestování v čase. Díky Maddy se jejich rychlý návrat ale nekoná. Po velkém zmatku a výbuchu reaktoru uvízne Liam, podpůrná jednotka a třída středoškoláků v období pozdní křídy, tedy někdy před šedesáti pěti milióny lety. Před nimi je teď závažný problém: jak se dostat domů, aniž by nenarušili budoucnost?

V Predátorech je ještě o dost jasnější, že kniha je určena mladším čtenářům. Objevuje se v podstatě stejná dějová linie: Liam uvízne v jiné době, snaží se odtamtud dostat, něco při tom pokazí a změní tím běh času. Jakmile se vrátí, musí ještě všechno napravit a konec.
To by vlastně ani tolik nevadilo, protože když si oblíbíte jeden příběh, rádi si občas přečtete i něco podobného. Horší je naivita hrdinů, kteří prostě dělají to, co jim bylo řečeno, aniž by věděli, kdo je vlastně ona tajemná agentura, která jim uděluje úkoly. Oni vlastně vůbec nic neví, ale stejně to dělají. Navenek to sice vypadá, že se o agentuře a jejich poslání snaží něco vypátrat, ale ve skutečnosti nevyvíjejí žádnou aktivitu.

Když se ale na to podíváme z jiného pohledu, většině čtenářů může být agentura úplně ukradená a půjde jim pouze o to, kam je autor tentokrát vezme a jak zvládne přeskakování z jedné doby do druhé. Již podle názvu lze odhadnout, na jak velký výlet se Liam vydává, ale co je tam čeká? Tak to by si tipnul opravdu málokdo! Scarrow totiž rozhodně neztratil nadání vytvořit zajímavou podobu dějin a přináší jedno překvapení za druhým. A jejich popis? Nemohl být lepší!

Přestože je hlavní trojka, potažmo čtyřka, když k nim budeme počítat i podpůrnou jednotku, jako stádo ovcí a neustále poslouchá rozkazy od tajemné agentury, mají i vlastnosti, které si lehko oblíbíte: Maddyinu snahu udržet všechno v pořádku, Salino odhodlání nic nevzdávat, Liamovu odvahu zachránit všechno, co se dá. U čeho se člověk dobře pobaví, jsou pokusy o vtípky podpůrné jednotky. Jako robot nemá přirozený smysl pro humor, jeho vtípky jsou proto pro nás někdy skoro až nelogické a trapné. Jenže jeho odhodlání dokázat vymyslet pořádný vtip je tak strašně velké, že ho zkrátka nechcete zklamat a zasmějete se tak alespoň ze zdvořilosti.

Pokud nepatříte do věkové kategorie, které je kniha určena, pravděpodobně jste si už při čtení prvního dílu říkali, že to není tak úplně pro vás. Líbila se vám, ale zkrátka bylo jasné, že je pro mladší. A přestože u Predátorů je to ještě znatelnější, rozhodně je tento díl o poznání lepší než předchozí: propracovanější, dokonalejší. I jeho čtivost se o dost zvýšila a máte zaručeno, že po poslední stránce budete okamžitě dychtit po pokračování.

- Recenze je psaná pro FantasyPlanet! 

0 komentářů:

Okomentovat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři