22. května 2012

Recenze: Divergence

DivergenceNázev: Divergence
Autor: Veronica Rothová
Série: Divergence
Díl: první
Překlad: Radka Kolebáčová
Počet stran: 344
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Anotace:
Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.„Již před řadou desetiletí si naši předkové uvědomili, že za znesvářený svět nelze vinit žádnou politickou ideologii, náboženské přesvědčení, rasu ani národní hrdost. Dospěli k názoru, že na vině je pouze lidská povaha – sklon lidstva páchat zlo, ať už v jakékoliv podobě. Proto rozčlenili společnost do frakcí, jejichž účelem bylo vymýtit ty lidské vlastnosti, které byly považovány za příčinu celosvětového sváru.
Ti, kteří přičítali vinu agresi, utvořili frakci Mírumilovných.
Ti, kteří za viníka označili nevědomost, se seskupili do frakce Sečtělosti.
Ti, kteří za příčinu zla označili pokrytectví, se sloučili do frakce Upřímných.
Ti, kteří poukazovali na sobeckost, se sjednotili ve frakci Odevzdaných.
A z těch, kteří odsuzovali zbabělost, se stali Neohrožení.“

Tumblr_m1zykngmq41r9z1z8o3_1280_largeCo kdyby to, jak bude váš život vypadat, záviselo na jednom, jediném rozhodnutí, které byste navíc museli udělat velmi mladí? Jakým směrem by se váš život ubíral? K jaké frakci byste se rozhodli přidat… Mírumilovnosti, Sečtělosti, Upřímnosti, Odevzdanosti nebo Neohroženosti?
Přesně takové rozhodnutí musí učinit i Beatrice. A jelikož vždycky nějak tušila, že ona do Odevzdanosti nepatří, nebude to s ní úplně jednoduché…


Divergence patří mezi tituly, které jen tak nepřelétnete očima a hned na ni nezapomenete. Je to totiž kniha, na kterou se nezapomíná. Ať už vás na první pohled přiláká dramatická obálka, anotace, nebo nadšené ohlasy ostatních čtenářů, máte zaručeno, že se na určitou chvíli u ní zastavíte a necháte se unášet na vlnách skvělého příběhu. A jak moc skvělý tedy příběh je? Naprosto nepřekonatelně!


Tumblr_m1zykngmq41r9z1z8o5_r1_1280_largeUž podle anotace je jasné, že se nebude jednat o žádný jednoduchý oddychový příběh. Kniha je rozumně složitá a skvěle propracovaná do všech detailů, ať už se jedná o společnost, rodinu nebo jednotlivé postavy. K ničemu nepotřebujete pokládat doplňující otázky. A pokud byste si mysleli, že by se přeci jenom mohli nějaké objevit, máte zaručeno, že jejich odpovědi opravdu brzy dostanete.
Kniha za žádných okolností neztrácí tempo, ale rozumně se střídají akčnější a klidnější scény. A atmosféra knihy? Že se vůbec ptáte! Rothová totiž velice jednoduchým způsobem dokáže popsat úplně všechno a vy jí to přímo zobete z ruky. Autorka si s vámi dělá, co chce, a vy nejste schopni s tím nic udělat.
Mohlo by se ale předpokládat, že když je velmi mladá a je to její prvotina, bude mít kniha velké nedostatky. Chyba lávky! Už od samého začátku dokáže naprosto pohltit a na konci vás nemilosrdně vyhodí a vy si rvete vlasy šíleností. Až takto je příběh dramatický a strhující! A v průběhu čtení ve vás vzkřišuje emoce, o kterých jste ani netušili, a v jistých okamžicích byste byli schopni zvednout auto a mrštit s ním o několik metrů dál.  

Jenže co je na příběhu tolik strhující, že dokáže tak neobvykle pohltit?
Jednoduchá odpověď vážení: Autentičnost.


Triss je v tom věku, kdy je zajímavé sledovat hrdiny a jejich životy, které jsou něčím neobvyklé. To je to, proč nás příběh chytí už od první strany, my si totiž velice rádi promítáme sami sebe do podobných příběhu. A Triss všechno přes nepříznivosti osudu zvládá opravdu skvěle! Jedná se totiž o hrdinku, která se opravdu zajímá o svou budoucnost a je schopna pro ni udělat cokoliv. Triss není bezduchá hrdinka, má sice chyby, jako kdokoliv jiný, ale ty zkrátka k její osobnosti patří, ona o nich ví, a pracuje s nimi.
Rozhodně to ale není jediná postava, kterou si oblíbíte. Všechny jsou popsány velmi realisticky, a po přečtení je znáte jak svoje boty. A určitě si mezi nimi najdete své oblíbence, na které nedáte dopustit…Divergence, Divergence… copak mám krásného o tobě ještě říci?
Pokud hledáte akční knihu s výborně propracovaným světem, sáhněte po Divergenci. Pokud hledáte skvělé postavy, které s velkou radosti po přečtení prohlásíte za své nejlepší přátele, na co ještě čekáte? A pokud hledáte skvělou četbu na jedno odpoledne a chcete dosáhnout nového rekordu v zadržení dechu, rozhodně neváhejte. Divergence je totiž neodolatelná! 


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství CooBoo!
Knihu si můžete objednat zde: | CooBoo | Arara |

7 komentářů:

 1. Moc pěkně napsaná recenze... kdybych Divergent již nečetla, hned bych se do ní pustila ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Dnes mi kniha konečně přišla, tak se do ní večer pustím :)

  OdpovědětVymazat
 3. jednoznačne súhlasím, mala som rovnaké pocity po prečítaní 8)

  http://readandwatchlikeme.blogspot.com/2012/04/divergencia-1.html

  OdpovědětVymazat
 4. Dnes mi kniha přišla a už jsem se do ní pustila!! Musím říct, že mě opravdu hodně mile překvapuje. Tak trochu jsem nevěděla, co od knížky vlastně čekat a celkově jsem opravdu.. chytlo mě to a tuším, že knihu hodně brzo dočtu :D Pro mě jsou sice ZATÍM stále lepšími Hunger games, ale to se asi brzy změní :-))

  OdpovědětVymazat
 5. Perfektně jsi to vystihla! :D Nečetla jsem zatím žádnou recenzi, která by nehlásila, že tohle je jedna z nejlepších knížek vůbec. Ale když na nějakou takovou narazím tak tomu člověku utrhnu hlavu, protože ta knížka je dokonalá! <3

  OdpovědětVymazat
 6. Ako tak pozerám, som jedna z mála, komu sa táto kniha zdala priemerná. :D Niežeby nebola dobrá (bola), ale neviem, nechytila ma až tak a pohltení ani nehovorím. Svetlé momenty tam boli, ale niektoré scény boli také až prehnané. Ale to je len môj názor =)

  OdpovědětVymazat
 7. Ta kniha je prostě skvělá. Nemůžu si pomoct. Pořád si nejsem jistá, co se mi na ní líbí nejvíc, ale s dalším dílem to určitě zjistím :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři