8. května 2012

Recenze: Vstříc temnotě

Název: Vstříc temnotě
Autor: Lisa McMann
Série: Lovkyně snů
Díl: druhý
Překlad: Čeněk Matocha
Počet stran:
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Anotace:
Některé noční můry nekončí… Zvlášť když se nechtěně dostáváte do snů druhých…

Jmenuju se Janie. Je mi teprve sedmnáct, ale skutečnost pro mě začíná být horší než sny.
Na Fieldridgeské střední škole se dějí znepokojivé věci. Přesto nikdo nechce promluvit a ani vyšetřování nikam nevede. Co je však ještě horší, začínám odhalovat pravdu o sobě a o svých schopnostech - a ta je pochmurná. Vážně, krutě pochmurná…


Janie neměla nikdy lehké sny, vždycky totiž měla cizí. Nedávno se ale dozvěděla, že to, co se jí děje, není žádné prokletí, jak si vždycky myslela, ale nadání. Takové nadání, které může využít jako dar a pomáhat lidem. Tak proč to tedy nezkusit? Řekla si Janie a pracuje pro policii.
Jedno je jisté: Lovkyně snů je opravdu zajímavá série, která dokáže čtenáře překvapit vším možným. Minule jsme byli přímo vhozeni do něčeho, co jsme vůbec nečekali, a nakonec to dopadlo velice dobře. A mohli jsme jen doufat, aby sérii v příjemném překvapování pokračovala a my si tak mohli užít další dobrodružství.

To na sebe nenechalo dlouho čekat, a je tu. A Janie se do něj vrhá přímo po hlavě. Opravdu. Příběh má velice zvláštní rozjezd a to ve špatném slova smyslu. Počátek detektivní zápletky mi přijde opravdu nereálný. Chápu, že se bere na anonymní udání důraz, ale že by zrovna to byl odrazový můstek pro posílání volavky? Bez přípravy a lepšího prozkoumání (ale co já vím, možná to mají v Americe úplně jinak)? To je věc, která nesedí a snižuje reálnost příběhu. Následně je ale zápletka velice zajímavá a přímo vás nutí otáčet jednu stránku za druhou. To znovu umocňuje speciálnější vyjadřovací styl. Musím vás ale zklamat, zde už se ho v takové míře nedočkáte. Pro jeho odpůrce je to ale dobrá zpráva. Jakkoliv byl zajímavý a neokoukaný, nedokázal děj popsat tak přesně, jak bychom si představovali. Díky tomu, že teď už tam není tolik, má kniha složitější dějovou strukturu, lépe se čte a je záživnější. Stále si ale udržuje jednoduchý styl, kterým je sdělováno jen to nejdůležitější, a nic víc se v podstatě nedozvíte. Přesto nic knize neubírá na čtivosti a rychlostí blesku se řítí do cíle.

Není to ale jediná dějová linka, která se v knize nachází. Janie totiž také chce zjistit, co je vlastně její nadání zač, a musí pro to něco udělat. Zatím jsme se o daru „lezení cizím lidem do snů“ skoro nic nedozvěděli, pouze to, že ho má a že neví, jak ho pořádně používat. Teď jsou ale naše prosby vyslyšeny a autorka se na její nadání zaměřuje, probírá ho do hloubky a nenechává nás a hlavně ani Janie tápat. McMannová udělala velice dobře, že i zjišťování původu a informací o jejím nadání zaonačila takto speciálním způsobem. Nejenže k tomu zajímavě využila právě sny, takže už v této podobně o nich něco zjišťujeme, připletla do toho ještě jinou lovkyni, která Janie podivným způsobem radí.

Vstříc temnotě je lepší kniha než první díl. Není hlavně primárně zaměřená na rozvíjení vztahu Janie a Cabela. A to je dobře. Přestože jsme už minule zjistili, že to s nimi nikdy nebude úplně jednoduché, nezabírají obrovskou část knihy. Je sice pravda, že jejich vztah se řeší ale je to pořád snesitelné a nepřevažuje to detektivní zápletku, která je v tom směru rozhodně zajímavější.
564319_281666881928283_100002549204749_587798_1461940929_n_largeHlavní hrdinka dokázala zaujmout už v minulém díle svou jedinečností a schopností přežít. A to všechno jí vydrželo a ještě více se prohloubilo. Zato se konečně trochu dostáváme na mušku Cabelovi a dozvídáme se něco skutečně o něm: jaké jsou jeho pocity a co si myslí, a to je dobrá zkušenost, která se nám bude pravděpodobně hodit v pokračování.

Pokud potřebujete rychlé čtení na jedno odpoledne, a chcete, aby upoutalo vaši plnou pozornost, rozhodně neváhejte a sáhněte po Lovkyni. Nečekejte ale žádné složité zápletky, plné překvapivých odhaleních. Můžete ale očekávat příjemné čtení, od kterého se jen tak neodtrhnete.  


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment!
Knihu si můžete objednat na jejich stránkách.

4 komentáře:

 1. Páni knížka vypadá opravdu lákavě ;) Četla jsem první díl , ale ten druhý vipadá taky velmi dobře :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já bych si celou tuto sérii chtěla moc přečíst :)
  Mimochodem: už dlouho se tě chci zeptat. Jak máš ty informace o knize, jak jsi kolem toho textu a obrázku udělala ten rámeček? Na dalších blogách jsem dokonce viděla i že ten text je pod anotací takový barevný. Snažila jsem se přijít, jak na to, ale nepovedlo se mi to, tak se radši přímo ptám. Předem moc děkuji za odpověď :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně přečti, opravdu to za to stojí! ;))
   Ostatní to většinou mají nějak přes html, což já vůbec neovládám, takže jsem se spokojila s tabulkou ve wordu :D

   Vymazat
 3. Ja somMne sa tiež kniha páčila, naozaj som sa do nej ponorila - nie až celkom na jeden dych, ale predsa. S pokračovaním to už bolo horšie, až tak ma nezaujla. Inak ani som si nevšimla, že na to je traile, aj keď je vydarený. Tak som sa sústredila na text, že som si ani nevšimla, keď sa tam objavil Cabel až kým nezačal miznúť :-D

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři