22. července 2012

Recenze: Dokonalý pár

Dokonalý pár (Matched, #1)Název: Dokonalý pár 
Autor: Ally Condieová
Série: Matched
Část: první
Počet stran: 328
Překlad: Martina Neradová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012
Anotace:
V dokonalém světě o všem rozhodují Správci - vyberou vám ideálního partnera, práci i den, kdy zemřete.
Cassie vždy věřila, že podřídit se těmto rozhodnutím je jen malou daní za dokonalý život. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného. Cassie musí najednou řešit obrovské dilema - volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný. První část románové trilogie z budoucnosti, která staví na literárních kvalitách minulosti.Dokázali byste si představit, kdyby o všem ve vašem životě rozhodoval někdo jiný? Kdyby vám vybral zaměstnání, životního partnera; určil, kdy přesně zemřete a učinil samozřejmě i další velká životní rozhodnutí? Přesně takhle to funguje v životě Cassii Reysové. Společnost v čele s mocnými Správci rozhoduje úplně o všem, s pomocí třech barevných pilulek udržují lidi pod kontrolou a pořádek v zemi, a každý věří, že všechno dělají správně a pro blaho lidu. Tak proč mít pochybnosti?

The-red-or-the-blue-pill-sgwizdak_20copia_5b4_5d_largeKdyž je Cassie za partnera přidělen její nejlepší přítel, nevěří, že by se z mikrokarty, kterou ji dali a která má být plná informací o jejím budoucím partnerovi, mohla dozvědět něco nového. Jenže po chvilce se místo Xandera na obrazovce objeví úplně jiný kluk, kterého shodou okolností Cassie také zná. Je to Ky Markham. Od tohoto momentu si Cassia začne Kye víc všímat, zajímat se o něj a pochybovat o rozhodnutí Správců. Ale i Ky jí najednou věnuje více pozornosti, než kdykoliv dřív… a jak už to bývá, něco z toho vzejde. Hlavně sice hodně problémů, jak mezi Cassii a Xanderem, tak ale i se Společností. A se Společností si není radno zahrávat…

Ally Condie ve své dystopické romanci dokázala něco opravdu skvělého. Povedlo se jí totiž vytvořit tak ohavnou společnost, která bohužel vypadá naprosto reálně, že mi z ní běhá mráz po zádech. Autorka si na ní dala záležet a rozhodně se jí to vyplatilo. Vznik této společnosti a samozřejmě i její vývoj je vlastně pochopitelný a ohromně zajímavý. I chování všech obyvatel je velice přínosné pozorovat. Dozvíte se, na jakých principech společnost funguje, co lidé smí a nesmí, a o čem všem za ně rozhoduje Společnost a jak lidé jejich rozhodnutí přijímají bez jakýchkoliv otázek. 

Jak skvěle vyobrazená je ale společnost tohoto světa, tak za ní pokulhává samotný příběh a o hlavní hrdince ani nemluvím. První třetina knihy má sice něco do sebe, nejen protože nás seznamuje s tím, na jakých principech svět funguje a vytváří problém, o který se následně bude opírat celý příběh, ale je i velice dobře napsána. V následující třetině ale ztrácí všechno, k čemu nás dějová linka přivedla, a některé části jsou i dost nudné. Poslední třetina jakoby ale začínala úplně od nuly. Získává rychlost a spád dobrého příběhu, je akční a skvěle napsaná. A konec? Ten je přímo prvotřídní.

Příběh ale drží zpátky i samotná hlavní hrdinka Cassia. Ne že by byla přímo otravná a bylo by naprosto nepříjemné číst příběh z jejího pohledu, ale úplně příjemná také není. Má dobrá a špatná období. V dobrých ji podporujete, držíte jí palce a skandujete pro ni. Když se v těch špatných zaobírá pouze tím, jestli by tedy jejím partnerem měl být Xander nebo Ky, a co vlastně cítí ke každému z chlapců, je přímo na zabití. Naštěstí druhý díl je vyprávěn z pohledu ještě jednoho hrdiny, takže by se to mohlo vyvážit a být o dost lepší.

Dokonalý pár je rozhodně kniha, která má hodně co nabídnout. Milovníci dystopických příběhů se budou u této společnosti tetelit blahem, a pokud překousnou občasné výkyvy příběhu, mohou si ho také patřičně užít. Milovníci milostných trojúhelníku budou samozřejmě ve svém živlu, protože přestože by se to mohlo zdát jakžtakž rozhodnuté, před sebou máme ještě dvě knihy, a jak známe milostné příběhy, nikdy to s nimi není jednoduché a může se stát cokoliv. Je to zkrátka zajímavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení z jakéhokoliv pohledu.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Knižní klub
Knihu si můžete objednat zde: Knižní klub | Arara

6 komentářů:

 1. Zrovna včera jsem se na knihu dívala. Rozhodně bych si ji chtěla někdy přečíst a udělat si na ni vlastní názor, protože těch je opravdu hodně a většina, co jsem četla, se docela rozcházely.

  OdpovědětVymazat
 2. Túto knihu moc chcem 8D Páči sa mi námet.

  OdpovědětVymazat
 3. Uvažovala jsem, jestli si knížku koupit a nebo nekoupit. Nakonec jsem si ji nekoupila, protože na mě působila.. tak moc romanticky :D A po přečtení Tvé recenze jsem celkem aji ráda, že jsem si knížku nakonec nekoupila :)

  OdpovědětVymazat
 4. Mne sa veľmi páčila :) Odporúčam :)

  OdpovědětVymazat
 5. No, milostné trojúhelníky sice moc v lásce nemám, ale i tak se těším, jak se k Matched dostanu (nedávno jsem si objednala, ale chci si ji nechat až jako dárek k narozkám...)
  Tak budu jen doufat, že se mi bude líbit. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já tuhle knížku čtu právě v práci (to víš, když nemáš do čeho píchnout a všude tebe jsou nové knihy, co sis hrozně chtěla přečíst..) no ani nevím, proč jsem si vybrala tuhle, ale asi proto, že má takové pro mě lákavé téma.. láska :) nikdo tam zatím nebojuje a to je dobře :D ale na druhou stranu mi vadí docela dost věcí - třeba to, že spisovatelka pořád opakuje některé věci dokola... "básničky, děda, Ky,..." to nad čím pořád přemýšlí, ale pořád to vyjmenovává dokola. Ale jinak je to docela pěkné.. :) nemám moc výhrad, jen nevím, jestli si budu chtít přečíst druhý díl. Spíš ne. Teď se v práci vrhnu na Past a na Pod nekonečnou oblohou :D

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři