23. září 2012

Recenze: Mezi láskou a smrtí

Název: Mezi láskou a smrtí 
Autor: Meg Cabotová
Série: Abandon (nemá český název)
Část: první
Počet stran: 272
Překlad: Renata Greplová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012
Anotace:
Sedmnáctiletá Pierce se málem utopila v bazénu na zahradě domu svých rodičů a vyvázla jen zázrakem. Událost byla posledním hřebíčkem do rakve rozkládajícího se manželství jejích rodičů a Pierce se s maminkou přestěhovala do ostrovního městečka jejího mládí, kde žije i babička a strýček s pochybnou pověstí. Po počátečních obtížích nachází ve škole nové přátele a setkává se i s tajuplným, ponurým, lehce agresivním, ale právě proto nesmírně atraktivním Johnem Haydenem, který se objevuje vždy, když to Pierce čeká nejméně, ovšem zaručeně přesně ve chvíli, kdy potřebuje jeho pomoc. Pierce o něm docela jistě ví jen jediné – je temný, půvabný a neodolatelný, ale není to žádný anděl. Kdyby mu propadla, byla by navždy odsouzena k existenci v místech, která ji děsí a kam se v žádném případě nechce vrátit… Dá přednost bezpečnému každodennímu životu, nebo omamující lásce v náručí smrti? První díl nové strhující „podsvětní“ řady.


Každý se někdy zamyslí nad tím, jaká je smrt. Hlavně nás ale zajímá, co následuje po ní. Sedmnáctiletá Pierce má již tuto zkušenost za sebou. Před dvěma lety totiž zemřela. Když byla venku na zahradě, spadla do bazénu a utopila se. Voda byla ledová, což ji zachránilo. Nebo spíše tak si její oživení vysvětlují lékaři. Oni ale netuší, jak to bylo doopravdy…
Greek_god_and_goddess__hades_and_persephone_by_jadeariel-d4jl0xi_largeNeví, že se Pierce dostala do podsvětí, neví, že se jí povedlo utéct a neví, že se jí od té doby zjevuje tajemný ochránce podsvětí, John. Tohle všechno ví akorát Pierce, ale ani ta ještě netuší, že jí hrozí obrovské nebezpečí. 

Meg Cabotová je známá a velice populární autorka. Je pověstná svými skvělými zápletkami, fantastickými hrdiny a hlavně, úžasným a vtipný stylem vyprávění. Mezi láskou a smrtí slibuje tohle všechno a ještě něco navíc, dokáže to splnit? 

V podstatě ano. Příběh je rozhodně velmi dobře vymyšlený a spojení s řeckou mytologií se Meg opravdu povedlo. Bohužel ale jeho zpracování ztrácí na efektivitě. Příběh začíná v momentě, kdy Pierce její matka pořádá večírek v jejich novém domově na ostrově Kostí, kam se po spolu po rozvodu odstěhovali, a následně se velice pomalu posouvá kupředu. Přes polovinu knihy ale Pierce vzpomíná a vypráví, jak zemřela, co se stalo v podsvětí, kdy se John objevil v jejím životě, kdy jí pomohl a tak dále… Zkrátka, samé vzpomínky a samotný příběh v „přítomnosti“ plyne jen pomalu.  A to je obrovské mínus téhle knihy. Na druhou stranu se dovídáme spoustu důležitých informací, bez kterých bychom se vůbec neobešli, ale vskutku jsou zasazeny do celku nešikovně. Příběh by byl o dost povedenější, kdyby se některé vzpomínané událostí konaly v přítomnosti a vzpomínalo by se jen na část z nich. Takto je totiž kniha zpomalenější a o dost zmatenější, protože po každé vzpomínce vám může trochu trvat, než si uvědomíte, proč na ni Pierce vzpomíná, a v jaké situaci se momentálně nachází. Když se ale v druhé polovině příběh v přítomnosti náležitě rozjede, opravdu to stojí za to. Od toho momentu je kniha pořádně dobrodružná, napínavá a extrémně čtivá.

Tumblr_m93rzbfiac1qfvypwo1_500_large
Co se knize rozhodně nedá upřít, je klasický cabotovský styl. Ten z ní totiž přímo čpí! Takže přestože se nějaké scény mohou zdát pomatené a pomalejší, díky častější změně času, Meg se to občas povede vytáhnout díky skvělému psaní, které vás ke čtení přímo připoutá. Každou větu si přečtete pečlivě, každému vtipu se opravdově zasmějete a pocítíte přesně tu emoci, kterou po vás kniha chce. Zkrátka, naprosto skvělá práce s textem.

Mezi láskou a smrtí je zajímavá kniha, která se hodí spíše jako odpočinková četba. Přestože samotný děj občas škobrtne, jedná se o skvěle napsaný příběh s opravdovými postavami, které dokáží přirůst k srdci.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Knižní klub
Knihu si můžete objednat na jejich stránkách

8 komentářů:

 1. Tak teď opravdu nevím zda knihu koupit a nebo ne :-DD

  OdpovědětVymazat
 2. Já rozhodně do ní jdu:)

  OdpovědětVymazat
 3. Už ji mám objednanou, každým dnem by mi měla přijít a nesmírně se na ni těším :)

  OdpovědětVymazat
 4. knihu už mám doma a jsem na ni velice zvedava ale krapet se bojim

  OdpovědětVymazat
 5. Tuhle knihu bych si chtěla přečíst! Opravdu dobrá recenze, alespoň vím o ní víc, než jen to z anotace =)

  OdpovědětVymazat
 6. Koukala jsem se po ní a zajímalo mě hodnocení. Přesně tohle jsem si myslela. Škoda, že meg u mě už asi Mediátora nepřekoná. To je totiž série, které neumím nic vytknout :)

  OdpovědětVymazat
 7. Very ѕhortly this web page will be famous amіd аll blogging аnd ѕitе-building peoρle, due to іt's pleasant posts

  my blog: Payday Loans
  Feel free to surf my web page - Pay Day Loans

  OdpovědětVymazat
 8. Jděte do ní, je dokonalá!! :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři