16. září 2012

Recenze: Soví zpěv

Soví zpěvNázev: Soví zpěv
Série: --
Autor: Iva Procházková
Počet stran: 164
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2012
Anotace:
Brémy 2046. Déšť. Vytrvalý, intenzivní, bez konce. Přesto život plyne dál, podle obvyklých pravidel vyspělé civilizace, s jistotou technické dokonalosti. Přívaly kalných vod však protrhnou „absolutně bezpečnou" Novou hráz… Sedmnáctiletý Armin, jeho devítiletá sestřička Géza a Rebeka, dívka plná otazníků, spolu prožívají tváří v tvář katastrofě vzrušující drama, při němž místo technických zázraků rozhodnou lidské city a činy.

Najednou zhasne světlo. Několik vteřin je úplná tma. Kolem mě se rozlehne křik, pískot a dupání. Světlo se znovu rozsvítí. Hudba zmlkne.
Haló, haló! ozve se z mikrofonu. Prosím o chvilku pozornosti.
Hvízdání a rozhořčené hlasy sílí.
Zvláštní hlášení! oznámí mikrofon. Uklidněte se prosím. Velitel hráze vyhlásil mimořádný stav…

Tumblr_lkd1yqvuvb1qh7u8ho1_r1_1280_largeKdyž máte nějaký problém, nepotřebujete přítele, abyste se mu svěřili. Stačí vám zapnout PPP (personálního počítačového poradce), povídat, a on se vám následně pokusí poradit. Sedmnáctiletý Armin se PPP svěřuje jako každý jiný, řeší s ním své problémy, a že jich je požehnaně. Nemá k němu ale takový vztah, jaký by měl mít. Armin ho stále považuje především za počítač. Svět sice dospěl k technické dokonalosti, ale příroda má stále ještě navrch. A proto obrovská povodeň, která zasáhne Brémy, změní všechno, nejen Arminův život.

Soví zpěv působí na první pohled jako kniha, která v sobě bude schovávat jednoduchý a obyčejný příběh. Opak je ale pravdou. Jedná se sice o drobounkou knihu, ale s hlubokým příběhem a velkou myšlenkou. Soví zpěv vyvolává zajímavý pocit. Jedná se o pocit úžasu a zároveň ohromujícího napětí, které ještě více umocňuje forma, jakou je kniha napsána. Je rozdělen na celky, a to vyprávěcí a rozhovory a každý má ještě několik podob. Občas se rozhovory konají pod taktovkou scénáře, nebo se objeví přímo v textu, ale ne, tak jak je známe, protože byste tam v žádném případě nenašli jediné uvozovky. V tomto bodě je zcela pochopitelné, že se kniha nemusí číst zrovna lehce, ale když se do ní opravdu začte a vnímáte pouze smysl textu a ne to, jak je to napsané, vůbec vám to nemusí přijít špatné a jen se necháváte unášet příběhem.

Příběh je vyprávěn opravdu jednoduchým způsobem. Autorka se totiž vyhnula všelijakým popisům a soustředí se pouze na posun v Arminově životě. Ten se sice stává zajímavým, ale bohužel to nestačí. Přestože je styl rozhodně zajímavý a z jistého pohledu na vyprávění příběhu stačí, neposkytne vám žádné informace o okolním světě. Pouze drobné střípky, které jsou vám vlastně k ničemu. Knize proto chybí propracovanost okolního světa, která by jí dodávala ten správný dystopický nádech, který slibuje v anotaci. Co jí ale rozhodně nemůžeme upřít, je opravdu silná atmosféra, která vás provádí od začátku do konce. A právě ta dokáže strhnout a nutí číst dál a dál.

437898_largeArmin je jako hlavní hrdina rozhodně zajímavý, a jelikož jistým způsobem vybočuje ze společnosti, stává se jeho postava ještě lepším. V poslední čtvrtině knihy by ale rozhodně neuškodilo, kdyby dostala více prostoru i trochu záhadnější Rebeka, která by do příběhu vznesla zase trošičku jinou atmosféru, a celé by to získalo nový nádech.

Soví zpěv je kniha, která na vás buď zapůsobí, nebo ne. Buď vám hned při první příležitosti vyrazí dech a příběh vás strhne, přečtete ho naráz a jeho chyb si všimnete až po delší době. Nebo vám hned od začátku bohužel nesedne forma vyprávění a čtení vám bude dělat trochu větší problém. Rozhodně je to ale kniha, která si zaslouží přečtení, protože má opravdu něco do sebe.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Albatros
Knihu si můžete objednat na jejich stránkách

2 komentáře:

  1. Už hodně dlouho přemýšlím, že si ji koupím. Po tvé recenzi teda nevim, nevim, ale aspoň jsem si o knize udělala obrázek :)

    OdpovědětVymazat
  2. Good answer back in гeturn of thіs issue wіth firm argumentѕ and deѕcribing аll сoncerning that.


    Alѕo visit my homepage ... Payday Loan
    Also visit my blog ; Pay Day Loans

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři