10. září 2012

Recenze: Temná horečka

Temná horečka (MacKayla Lane, #1)Název: Temná horečka
Autor: Karen Marie Moning
Série: Horečka
Díl: první
Překlad: Jan Sládek
Počet stran: 352
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2012
Anotace: Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz.
Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.


Dvaadvacetiletá Mac má skoro všechno, po čem kdy v životě toužila. Milující rodiče, sestru Alinu, které se může se vším svěřit, pečlivě upravené nehty, které jsou pro ni důležité, a dokonce i práci. Časem by sice brala skvělého přítele, se kterým by mohla strávit život, ale zatím takového nehledá. Její život se ale změní, když jí do rodné Georgie zavolají policisté z Dublinu, a oznámí jí, že Alina byla zavražděna.

File:Grafton St, Dublin.jpgMac sestru oplakala, a opravdu si uvědomovala, že už tu není a nikdy nebude. Nedokázala se ale vypořádat s tím, že policisté hledání vzdali a oznámili jim, že nemají žádné důkazy, které by k odhalení vraha vedly, a proto vyšetřování odkládají na neurčito. Mac se proto vydává do Dublinu na vlastní pěst, čímž rozzuřuje truchlící rodiče, a hodlá udělat všechno proto, aby policii donutila najít toho zpropadeného vraha. Následně ale zjišťuje, že nic není takové, jaké se zdát být a že je obdařena zrakem, kterým dokáže odhalit tvory nepocházející z našeho světa. Její život se hodně zpřehází, ani pořádně neví, komu má věřit, ale stále ještě má jeden jediný cíl: najít sestřina vraha. Všechno hrozné okolo, dananské bojovníky tmy, kteří jí ohrožují na životě, tajemného Barronse, který se jí pravděpodobně snaží alespoň trochu pomoci, přestože si není úplně jistá, zda mu věří, a další nadpřirozené tvory a lidi, kteří jí chtějí ublížit, se snaží pouze přežít. Jak se ale zdá, tak lehké to rozhodně nebude.

Temná horečka zní po přečtení anotace velice slibně. A je to přesně taková kniha, která vám dá, co slíbí. Takže se opravdu jedná o zajímavý příběh, velice dobře propletený irskou mytologií, který je dost zaplněný akcí a dobrodružstvím. To všechno tam opravdu je, ale bohužel je tu několik faktorů, které nedovolují čtení užít tak, jak bychom chtěli. A z velké části za to může hlavní hrdinka.

Tumblr_m5ofgyxg9r1qztfifo1_500_largeMac se na jednu stranu může zdát jako pořádná barbínka, která se zajímá pouze o to, jestli jí vlasy drží v tom správném účesu a doplňky ladí k barvě laku na nehty. Rozhodně se jí ale nedá upřít opravdová odvaha, když se rozhodne odjet do Dublinu. Tam se změní nejen její život, ale také ona. Stane se silnější osobou, a už rozhodně není tou obyčejnou holkou ze začátku. Stává se ale také lehce nesnesitelnou. Sledovat její myšlenkové pochody není ale ještě tak hrozné (jsou i horší hrdinky…). Kdež to když je neustále předbíhán děj, ve smyslu že najednou Mac utrousí myšlenku typu „A to mělo být na posledy, co jsem ho viděla…“ a něco podobného se děje dost často, tak se to okamžitě stává velice otravným a přímo to od čtení odrazuje. Jsou tak totiž prozrazovány často důležité informace, a to vás ani pak nenutí číst dál. Někdy je naopak poukazováno na vlastně úplně zbytečnosti, které jenom zdržují.

Příběh je ale nakonec schopný vás u knihy udržet. Autorka zvolila irskou mytologii opravdu dobře, protože se v knihách vyskytuje jen zřídka, kdo ví, jestli vůbec, a proto se pro nás stává ještě zajímavější. A přestože Mac a předbíhání děje dokáže pěkně otravovat, Moningová ví, jak napsat poutavý příběh. Proto se nakonec opravdu chcete dozvědět, k čemu to všechno povede a do čeho se to Mac vlastně zapletla, až si najednou uvědomíte, že posledních sedmdesát stránek jste přečetli najednou a na tu poslední už nějakou tu dobu zíráte.  
Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Jota
Knihu si můžete objednat na jejich stránkách

3 komentáře:

 1. s tímhle spoilerováním jsem se naposled setkala ve Zlodějce, kde se mi ale docela líbilo. Nevím ale, jak bych ho vnímala u jiný knížky.

  Na tuhle sérii jsem fakt moc zvědavá - dost se o ní mluví a i názory se sem tam tříští.

  OdpovědětVymazat
 2. Na sériu sa chystám... niekedy. Každý ma na ňu iný názor, takže sa do nej až tak veľmi nehrniem. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Thаnk уou, I've just been searching for information about this topic for a long time and yours is the greatest I've found out so far.
  But, whаt in regaгds tο the bοttom line?
  Are yоu positive conсerning thе supply?


  my blοg pοst Payday Loan
  My page: Pay Day Loans

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři