27. listopadu 2012

Recenze: Ten, kdo stojí v koutě

Název: Ten, kdo stojí v koutě
Autor: Stephen Chbosky
Překlad: Vratislav Kadlec
Počet stran: 216
Nakladatelství: Brio
Rok vydání: 2012
Anotace:
Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.


Charlie není obyčejný teenager, který právě začíná střední školu. Charlie je jiný. Nejenže se střední školy bojí, že nebude umět zapadnout, že si nenajde kamarády, kteří by si nemysleli, že je divný, ale také protože přemýšlí trochu jinak než všichni kolem něj. Pro Charlieho je ale tento začátek daleko těžší než pro kohokoliv dalšího. Před několika lety zemřela jeho milovaná teta Helen, a v minulém školním roce spáchal jeho kamarád sebevraždu a nikdo stále pořádně neví, proč tu udělal. Charlie se ani s jedním zatím nevyrovnal. Slibuje si ale, že se bude snažit. Nakonec se mu povede najít přátele, opravdové přátele, se kterými prožije spoustu skvělých a úžasných věcí, mezi kterými se ale také najde několik těch špatných. Jenže nic není jednoduché, protože takový už je zkrátka život.

O této knize se v poslední době napovídalo a napsalo spoustu. Z velké části za to může uvedení jejího filmu do kin, takže se tím dostala do podvědomí čtenářů. Film mě velice lákal, ale patřím mezi zatvrzelé čtenáře, takže moje zásadní pravidlo zní: nejdřív kniha a potom film. V tom mi udělalo radost nakladatelství Brio, které se rozhodlo docela nenápadnou a drobounkou knížečku vydat.  Rozhodně ale udělalo dobře.

Ten, kdo stojí v koutě je kniha o velice zvláštním klukovi, který tak úplně nezapadá do společnosti. Dělá mu problém seznámit se s lidmi a pustit si je do svého života. Proto píše dopisy kamarádovi, jehož totožnost se ale nikdy nedozvíme. Charlie mu tak vypráví o svém životě, co se událo, co si myslí, zkrátka se mu se vším svěřuje. Celá kniha tedy obsahuje dopisy. Nic tam vlastně není přímé vyprávění, protože všechno Charlie už převypravuje. To je pravděpodobně věc, které by se mohl kde kdo bát. Ale i tak to má pořádný spád a děj není ochuzen o opravdové rozhovory. Naopak je v příběhu díky tomu skvělá atmosféra, protože Charlie už má události svého života jakžtakž promyšlené a vypráví uceleně. Nejedná se tedy v žádném případě o deníkové zápisky v tom klasickém slova smyslu, je to prostě vyprávění ze života.

A Charlie rozhodně vyprávět umí. (Není divu, chce se stát spisovatelem.) Umí ve stručnosti oznámit, o čem bude vyprávět, pak opravdu vyprávět a nakonec to zajímavě shrnout tak, aby si z toho čtenář něco vzal. A ten bude přímo nucen si z jeho příběhu něco vzít. Charlieho život a jeho vyprávění totiž donutí každé svého čtenáře přemýšlet o všem, o jeho životě, jeho cíli a jakou cestou se k takovému cíli chce dostat a dokáže nás donutit uvědomit si několik hodnot svého života. A při tom to je vlastně úplně obyčejný příběh.

Ale vlastně ne, protože to bych strašně kecala. Ten, kdo stojí v koutě rozhodně není jen tak obyčejná kniha. Je jedinečná a stejně tak i její hlavní hrdina. A nezáleží na tom, jestli upřednostňujete fantasy, sci-fi nebo další podobné žánry, protože se vsadím, že i tak vám příběh dokáže učarovat, a budete jím mít ještě dlouho zaneprázdněnou hlavu…

Knihu si můžete objednat: Arara 

4 komentáře:

 1. Toto bola fakt dobrá knižka. Podobné veľmi nečítam, ale pre túto som sa rozhodla v prvom rade kvôli Loganovi Lermanovi, ktorý hrá vo filme. A neľutujem, že som si ju kúpila. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak jo, tahle knížka letí na seznam Ježíškovi. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Lіnκ еxchаnge iѕ nothing elѕе
  hоωever іt іs just ρlаcing the оtheг perѕon's blog link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.

  Also visit my webpage; Payday Loans Online
  My page ; Pay Day Loans

  OdpovědětVymazat
 4. Personal opinion is generally exhibited in various types
  of editorial writings. As a matter of fact, there are some news stories
  that have made such a strong impact on the society that some of them
  have even won accolades. They also tend to endear themselves to populations in times of severe duress and hardship by well funded
  relief efforts and other charitable initiatives, which make them look
  incredibly social compared to corrupted governments.
  Generally Tuyetkegel Blognic could be consisted of any types such as social,
  economic, political, art, cultural, terrorism, suicides, religious,
  health, technology, science, business, marketing, and disaster news.
  A Christian newspaperis also associated with various charitable institutions and
  churches and organizes fund raising events to help and aid such institutions.


  My blog :: click here

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři