16. prosince 2012

Recenze: Poslouchej!

PoslouchejNázev: Poslouchej!
Autor: Sarah Dessenová
Série: ---
Díl: ---
Počet stran: 384
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Anotace:

Ještě vloni byla Annabel holka, co má úplně všechno – nebo aspoň tuhle roli hrála v televizní reklamě na Obchodní dům Kopf. Letos nemá nic. Nejlepší kamarádka Sophie ji opustila, rodinné štěstí ničí anorexie starší sestry a ve školní jídelně si není ke komu přisednout. Dokud nepotká Owena Armstronga. Vysoký, výrazný a hudbou posedlý Owen je polepšený mizera odhodlaný říkat lidem pravdu. Možná by Owen mohl Annabel pomoct vyrovnat se s tím, co se jí přihodilo tu noc, kdy se Sophií přestaly být kamarádky. 

Tumblr_m7469uoy6q1r5yg5qo1_500_largeV minulém školním roce patřila Annabel ke smetánce školy, a to díky přátelství s oblíbenou Sophie. Jenže všechno se jednoho večera změnilo a Sophie od té doby nemůže přijít Annabel na jméno. Ta se jí to pokusila vysvětlit, ale Sophie ji neposlouchala a úplně ji jako kamarádku zavrhla. Annabel tak nezbyl nikdo, s kým by mohla vykračovat po chodbách, obědvat a chodit na večírky. Doma to ale také nemá lehké. Její starší sestra Whitney, trpí anorexií, a přestože z počátku bylo všechno hodně těžké, teď se s pomocí rodičů a terapeutů snaží vyléčit. Její druhá sestra se právě přestěhovala do New Yorku, aby mohla studovat vysokou školu. Annabel tak zbyl akorát modeling, který dělá pod taktovkou maminky už několik let, se kterým by ale ráda přestala. Jen neví, jak to matce oznámit. Nakonec se ale nejde někdo, kdo jí pomůže – vyvrhel školy, záhadný a podle řečí ostatních i nebezpečný Owen. Owen se ale od ostatních neliší tak, jak to vidí oni, jen má problémy se zvládáním vzteku. Nakonec ale právě on a jeho muzika Annabel pomohou nejvíce.

Tumblr_m58pxao1vg1qlz489o1_500_largeVěděla jsem, že Sarah Dessenová je známou a oblíbenou autorkou tak zvaných contemporary knih s romantickou zápletkou, takže vlastně slaďáků. S takovými myšlenkami jsem k Poslouchej! také přistupovala. Očekávala jsem pouze romanci, možná i milostný trojúhelník, který by autorka zpracovala nějak zajímavě. Jak mě ale kniha ve všech směrech překvapila? Snad to dokážu popsat!

Poslouchej! má vážně silný příběh, a dokonce i několik. Je to kniha o rodině, která řeší své problémy, je to kniha o situaci na střední škole, je to kniha o Owenově sestře a její zálibě v módě, je to kniha o Owenovi a jeho lásce k hudbě a samozřejmě je to kniha o Annabel, která tohle všechno spojuje dohromady. A je výbornou vypravěčkou. Autorka jejím pohledem dokázala zachytit snad všechno, co v jejím věku může člověk prožívat a vložila do toho tolik emocí a myšlenek, že ji upřímně obdivuju, protože z textu nevznikl naprostý chaos.

Annabel je pozoruhodná postava. Jako každý jiný, má svoje problémy, které musí řešit. Jejím největším problémem je, že se bojí konfrontací. A jak moc se jich bojí! Skoro po půl roce není schopná matce říct, že už se Sophie nekamarádí, když se jí matka zeptá, jak se Sophie má, a to je pouze jeden příklad z mnoha. Zde ale nastupuje na scénu Owen, který nejenže zachraňuje Annabel v tomto směru a pomáhá jí si uvědomit, co je zapotřebí. Owen zachraňuje Annabel celkově, a bude to teď znít jako to největší cliché na světě, tak mi to odpusťte, ale stává se jediným světlým bodem v jejím životě. A sledovat jejich vztah je ohromně zábavné!

Hhhhh_204402315_large
Ano, samozřejmě najdete v příběhu skulinky, které jsou nudnější a trochu nesmyslné, ale ty ostatní je značně převažují. A přestože je příběh vyprávěn převážně retrospektivně formou Annabeliných vzpomínek, rozhodně se nestává kostrbatým. Právě to mu totiž dodává na efektivitě a napínavosti.
Takže tak, Poslouchej! je rozhodně správnou volbou v momentě, kdy si chcete odpočinout od svých problémů všedního dne, a chcete vidět, že může být ještě hůře, a potřebujete k uvolnění šťastný, ale ne zase tolik přeslazený konec. 

6 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tedy znovu, když už na nás tvůrci blogu ušili tu boudu s nevhodným umístěným tlačítka.=)
  Tenhle typ knížek není zrovna můj šálek čaje, ovšem dle tvého popisu to zní docela pěkně. Když si budu chtít ve zkouškovém odpočinout, tak po to mráda sáhnu.=)
  Tak díky za odpočívací tip!

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, vím že to sem asi nepatří ale nevím kam jinam to napsat, strašně se mi líbí tvůj blog (hlavně téma :D) a je hezké jak se na netu podepisuješ, a jak o sobě píšeš že jsi 19. 6 :D :D v červnu jsou všechny ty dni magické (já jsem 21, miluji to datum! :D). No prostě úžasnej blog, přeji hodně štěstí a zábavy a zásobu dobrých knížek :)

  OdpovědětVymazat
 4. kdyz jsem si kupovala tuto knihu take jsem si rikala dalsi romanticke cteni ale pribeh me velice dostal a pod obalkou se toho skryva velice dost...Owen tomu vsemu dava ten spravny šmrnc a opravdu zajimava knizka...

  OdpovědětVymazat
 5. Every weekend і used to visit this web page, because
  i ωant enjoymеnt, as this this ѕitе сonаtіons
  genuinely pleasant funny stuff too.

  Feеl freе to νiѕit my webѕite; http://www.paydayloansonlinet3.com/
  Feel free to surf my site - Pay Day Loans

  OdpovědětVymazat
 6. They do not require as much work as many other animals do and are really fun to watch.
  Clearly, however, newspapers need to try harder to take advantage of new
  technologies to tell their stories in ways that attract and involve readers, young or old.
  They also tend to endear themselves to populations in times of severe duress
  and hardship by well funded relief efforts and other charitable
  initiatives, which make them look incredibly social
  compared to corrupted governments. Newspapers act as the
  ideal method of public relations due to its
  strength as the best way of communication. This also means that you trust those
  who have already used the products and know how they are used.


  Feel free to visit my web-site; click here

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři