8. března 2013

Recenze: Dokonalý sen

Název: Dokonalý sen
Autor: Ally Condieová
Série: Matched
Část: druhý
Počet stran: 344
Překlad: Martina Neradová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Anotace:
Kdesi v nejisté budoucnosti pátrá Cassia ve vnějších provinciích po Kyovi, jehož sem Společnost odvedla na jistou smrt. Když zjišťuje, že se Kyovi podařilo uprchnout do velkolepých, ale divokých kaňonů, neváhá i ona riskovat život – po nebezpečném útěku z pracovního tábora se vydává po Kyových stopách do Příčného řezu, tajemného místa, v němž prý lze nalézt poslední záblesky svobodného života a možná i Vzpoury, k níž se Cassia touží přidat. Jenomže přeje si to samé i Ky, jenž toho o sobě zamlčuje mnohem víc, než se původně Cassie zdálo? A jaké tajemství skrývá Xander?

Je velice těžké shrnout události takové knihy, jako je Dokonalý sen. A nejenom proto, že se toho v ní toho stalo tolik… Kdybych vám k ní ale něco řekla a v tomto případě by opravdu stačila i drobnost, rozhodně bych vám tím nechtěně prozradila události jedničky, a to vážně nechci. Takže dám dohromady jen známá fakta, abych vám knihu, ale hlavně celkově sérii a svět alespoň trochu nastínila. 

Cassia žije v dokonalém světě, kde na všechno dohlížejí Správci. A když řeknu, že na všechno, myslím ti opravdu všechno. Na kompletně celý lidský život, jejich práci, volnočasové aktivity a dokonce i na výběr partnera a datum jejich smrti. Většině lidí nic z toho nevadí a jsou rádi, že nemusí dělat velká životní rozhodnutí a prostě dělají všechno tak, jak jim správci řeknou, aby to udělali. Cassia bývala taky taková, dokud se ale všechno na jejím seznamovacím večírku nezměnilo. Od té doby už ale uběhlo zatraceně dost času a Cassia si uvědomuje, že tak jako předtím, už žít nechce, a vlastně ani nemůže. Vydala se totiž tam, kam se mnoho dalších lidí ze Společnosti nikdy neodvážilo… na cestu za láskou, kterou si zvolila ona sama! 


Druhé díly sérií jsou velice ošidné, to víme všichni. Ally Condieová to ví zřejmě také, protože si na něm dala viditelně záležet a rozhodně se jí to vyplatilo.  

Dokonalý sen systematicky navazuje na události předchozí knihy a rozvíjí tak dále její příběh. Děj plyne svižně a je zajímavý, protože se dostáváme na území bez Správců a jejich pravidel a hrdinové dostali prostor, aby se chovali tak, jak uznají za vhodné, a jsou spontánnější. A dopadlo to velice dobře. Každou postavu totiž čeká osobní růst a vývoj, a stane se tak i u vedlejších postav, které dostanou daleko více prostoru než minule. 

Příběh je po celou dobu knihy značně napínavý. Jak to tak vypadá, použila autorka šikovně nejedno eso, které schovávala v rukávu. Tím hlavním je ale vyprávění z pohledů dvou hlavních hrdinů, které knize dodalo ten správný spádový šmrnc. Ano, Cassia je zajímavá postava, která toho má rozhodně hodně co říct. Ale přiznejme si, že v takové situaci, v jaké se na začátku Dokonalého snu nacházela, by vývoj příběhu pouze z jejího pohledu byl značně ošizený. Takže ano, Kyův pohled na věc tomu rozhodně velice pomohl. Pomohl nám také daleko více poznat místa ve Společnosti, a slyšet jeho dobrodružství z první ruky je pro knihu více než přínosné. Dvojitý pohled na věc bylo vážně dobré rozhodnutí, protože i Ky má dost zajímavé myšlenky. Někdy je ale tedy dost těžké rozlišit ze začátku kapitoly, kdo se vlastně ujímá vyprávěcího žezla, přestože je vždy jméno hrdiny nahoře na stránce. Bohužel třeba i celou jednu stránku čtete příběh z pohledu Kye a přitom si myslíte, že je to Cassia, a vůbec vám to hned nepřijde divné…

Dokonalý sen je rozhodně skvělá kniha, která velice dobře navazuje na předchozí díl a nabízí všechno, co jste v jedničce mohli postrádat: větší dobrodružnost, akčnost a odhalení pár tajemství Společnosti. Kromě zmatků kolem začátků kapitol je kniha vlastně bezproblémová, i romance má něco do sebe. A velice dobře naláká na pokračování, od kterého toho můžeme očekávat ještě vážně hodně. 

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Knižní klub!
Knihu si můžete objednat na jejich stránkách.

1 komentář:

 1. Djelloul: The Mafia has been portrayed in many ways in books and movies, and I don't have a quarrel with these portrayals, because the Mafia is a work of many facets. E-papers are able to take advantage of story, sacrificing other, decidedly less important stories and giving as much detail about breaking news as possible. That may be, the temperature that is certainly most effective for catching fish. The process of printing conditions requires alteration of flow from a fan or pump. Until I was five I lived with my mother's
  younger sister Dorothy and my grandmother, who told me before she died that my mother had received letters from
  my father for some years after bringing
  me to New York.

  my web blog :: click here

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři