22. srpna 2013

Jaký je život po smrti? | Reset - recenzeNázev: Reset
Autor: Amy Tinterová

Série: Reset
Díl: první
Překlad: Jana Hejná
Počet stran: 384
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2013
Anotace:
Před pěti lety jsem zemřela. O 178 minut později jsem vstala z mrtvých.Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ(Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).
Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat – jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem…


Jaké to je po smrti? Nebo přesně v tom momentě, kdy člověk umírá? Cítíme něco? Nebo prostě najednou tak nějak přestaneme existovat? Zeptejte se Wren, ta o tom ví své… je totiž reset, smrt už zažila.  

Chucherías y cachureos | via Tumblr
Před pěti lety Wren zemřela, byla třikrát střelena do hrudníku a bylo jasné, že nepřežije. Nikdo ale nevěřil, že se stane resetem, byla mrtvá moc dlouho. Po 178 minutách se ale probudila. Od té doby je nejnebezpečnější reset v celé republice, nic necítí, neprožívá žádné emoce a nemá slitování. Slouží ve vojenské jednotce republiky, vydává se do akcí na odstranění nebezpečných resetů a cvičí nováčky. A je legendou. Je to přeci jen Reset s nejvyšším číslem. Všechno se ale změní, když dostane na výcvik kluka s číslem 22, Calluma. Ten byl mrtvý tak krátce, že je vlastně ještě člověk, je pomalý, neohrabaný a neustále odporuje. A to se společnosti líbit opravdu nebude.

Když si tak čtete anotaci na Reset, zní to skvěle. Prozradí vám jen okolnosti a umístění, ale nic se v podstatě o příběhu nedozvíte, jedno ale víte jistě. Jedná se o akcí nabitou sci-fi… pak ale dočtete konec anotace a možná budete mít i chuť knihu zase vrátit zpátky na poličku, protože se objevuje jasná romance, a díky tomu prostě víte, co se bude dít. Doporučuju ale, abyste knize dali šanci, protože to za to vážně stojí.

Od první stránky se jedná o čtivou knihu a po celou dobu se toho rozhodně nezbaví. Takže jste do čtení doslova ponořeni. A že se toho stane opravdu hodně. Nejedná se o knihu s obrovským stránkovým rozsahem, ale přesto je doslova nabitá událostmi. A není to pouze romance. Ta není žádný okrajový děj, to je jasné, jedná se o spouštěč celého příběhu. Je ale hezká, zajímavá, není otravná, a čtenáře ty dva vyloženě baví sledovat a přeje jim to.

القوات الخاصه
Samotný příběh je také rozhodně povedený. Autorka zajímavě uvádí důvody, proč se vlastně jedná o dystopický svět a co je na něm tak dystopického a sděluje nám všechno, co o něm potřebujeme vědět. Takže o všem jsme si schopni udělat velice dobrý obrázek.

Bylo více než zajímavé sledovat myšlenkové pochody hlavní hrdinky a celkově se koukat na svět jejíma očima. Jedná se totiž o (a teď omluvte prosím můj slovník) hustou postavu. Nejen protože je nejlepší reset, ale tak celkově, kvůli tomu, jak se chová a jak myslí. Čtenáři možná nepřiroste úplně k srdci, ale rozhodně ho zaujme a bude více než zvědavý, co bude dál dělat.

Reset je povedená kniha. Příběh, prostředí, hrdinové i atmosféra… všechno povedené. Je to velice čtivá kniha, která vás do sebe prostě vtáhne, a na konci jen tak vypustí. A přestože neobsahuje doslova dech beroucí závěr, díky kterému byste nemohli žít bez pokračování, rozhodně vás konec dokáže nalákat k přečtení dalších dílů, které budou ještě velice zajímavé. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Egmont
Knihu si můžete objednat zde

5 komentářů:

 1. Tak super, teď jsem naštvaná, že jsem si tu knížku nestihla přečíst dokud jsem jí měla v práci. :D Poslala jsem jí jako výhru za fotosoutěž na Kanzelsbergerovi a chtěla to stihnout, stejně jako jsem stihla Počátek. Ale jsem pomalá :D Takže asi hold budu muset požádat o další výtisky. Nebo zkusím znovu navázat spolupráci s Egmontem... Hm, hm... každopádně ten book trailer vypadá skvěle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to si ji musíš fakt nějak získat, je skvělá. ;)

   Vymazat
 2. Já jsem se na knížku strašně těšila a dost mě zklamala. Když nemá mít Wren city, tak by je prostě mít neměla, ne? Přišlo mi, že se pořád chovala jako člověk, jenom tam autorka občas přimíchala něco jinýho, aby to vypadalo bezcitně.
  Knížce jsem dala (jen tak tak) tři hvězdičky, ale chápu, že někomu se to líbí jinak :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já se na to dívám fakt jinak... :D A kromě scén s Callumem mi nepřišlo, že by se chovala moc jako člověk, možná až úplně ke konci, kdy tak nějak roztála. :)

   Vymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři