30. října 2013

Když se vydáte hledat velké Možná... | Hledání Aljašky - recenze

Název: Hledání Aljašky  
Autor: John Green
Série: --
Část: --
Počet stran: 256
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Anotace:
Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.
http://fc03.deviantart.net/fs71/i/2013/038/0/3/looking_for_alaska___if_people_were_rain_by_lazingabout94-d5jc88x.jpg
John Green. Docela obyčejné a v poslední době značně zvučné jméno, nemyslíte? Bude zvučné ještě víc, když k němu dodám: John Green - spisovatel, novinář a vloger na youtube? Momentálně je John Green jedním z nejčtenějších a nejoblíbenějších autorů a to nejenom mladými dospělými. Stále vám jméno nic neříká? A co když přidám ještě Hvězdy nám nepřály? Ahá! Já věděla, že se chytnete! 

http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/5f/51/89/5f51892465fdbdcc04c5b4d112ac4f4c.jpgJohnovou první knihou bylo ale Hledání Aljašky, která vyšla už v roce 2005 a v roce 2006 získala cenu Michaela L. Printze od American Library Associaton, a když se podíváte na Goodreads, zjistíte, že ji tam přečetlo přes 200 000 uživatelů a rovných jejich padesát procent ji ohodnotilo krásnými pěti hvězdičkami. Hm… tak to na tom asi něco bude, že? 

Lidé chtějí bezpečí, psal jsem. Nedokážou snést představu, že by smrt byla jen velké černé nic, nesnesou myšlenku, že jejich blízcí by neexistovali, a neumějí si ani představit, že by oni sami neexistovali. Nakonec jsem došel k závěru, že lidé věří v posmrtný život, protože nedokážou nevěřit.

Hledání Aljašky se zezačátku zdá jako docela obyčejný příběh o obyčejném klukovi ze střední školy, který se chce zkrátka jenom osamostatnit, a tak se rozhodne přejít ze státní školy na školu internátní. Bude to tedy takový ten docela obyčejný a jednoduchý příběh z prostředí střední školy. Ale to by to nebyl John Green...

http://media-cache-ak0.pinimg.com/236x/99/89/c6/9989c6bd312595f431f6ebe080171547.jpgMilesovi přestup na jinou školu doslova změnil život. Poznal tam Plukovníka, vlastním jménem Chipa, Takumiho, Laru a hlavně! Hlavně tam poznal Aljašku. A jestli mu internátní škola život změnila, tak ona mu jím doslova zatočila. Miles se do ní totiž doslova okamžitě zamiloval, ale stejně tak rychle také věděl, že u ní nemá žádnou šanci. Aljaška má přítele, kterého opravdu miluje a nehodlá ho podvádět. Přesto je tahle kniha o jejich vztahu. Není ale jenom o něm. Je také o Plukovníkovi a jeho mamince, je o Aljašce a jejích problémech, které se s ní táhnou už od dětství, ale hlavně je o Milesovi, který se vydal hledat velké možná. A také ho se svými novými přáteli, se kterými toho opravdu hodně zažil, našel.

Stále vám kniha zní jako docela obyčejný příběh, který tím pádem ani tolik nestojí za zmínku? Přidejte si k němu ale skvělý styl, jakým John Green píše… a to už je tedy potom něco. 

Hledání Aljašky je skutečně dost zajímavou a povedenou knihou, která za tu zmínku vážně opravdu stojí. Tu cenu nedostala jen tak pro nic za nic. V čem je teda tak jedinečná? Ve všem. Od začátku až do konce je to kniha se skvělou atmosférou, čtete ji skoro bez přestávky, a to tedy hlavně v druhé polovině, kdy vás její události naprosto strhnout a díky kterým už to není jen tak obyčejný příběh. A hlavně dokáže na své čtenáře opravdu pořádně zapůsobit.
http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/c8/12/9c/c8129c2de03bc6f6b35e66d4d2e7b6c8.jpg
Kdyby lidé byli déšť, já bych byl pouhé mrholení, ale ona hurikán.

Co teprve všude přítomné skvělé myšlenky, které nám Green skrz knihu posílá. O přátelství, o životě, o smrti a životě po ní. Jsou to otázky, nad kterými jste už určitě také sami přemýšleli, a tak vám v jeho podání určitě značně zamotají hlavou. 

Tahle kniha má snad jediný problém a je mi opravdu líto, že to musím takhle říct, ale její překlad není zrovna dvakrát povedený. Je to trochu lepší než u Hvězd, ale pokud umíte aspoň trochu anglicky, uvidíte ve větách jasné konstrukce anglických vět, které by šly docela viditelně přeložit lépe. Přestože se tak samotný text stal mírně kostrbatým, stále se ale jedná o dost čtivou knihu. Až mě to samotnou překvapuje, že to tomu zas tolik nevadí.  

http://media-cache-ec0.pinimg.com/236x/d5/53/56/d553566a548b43416bfdc392c93ec2e0.jpgNebyl by to John Green, aby neměl pořádné a promyšlené postavy. Každá jeho postava si totiž s sebou v životě táhne ten svůj balíček problémů, se kterými se nějakým způsobem pere, a tak v žádném případě ani jedna jeho postava není bezcharakterní. Ať už se v Aljašce mihne kdokoliv, má pořádně promyšlený charakter a vy se o něm toho chcete dozvědět co nejvíce. 

Hledání Aljašky je kniha, o které budete neustále přemýšlet a nemusíte ji ani mít dočtenou, abyste měli chuť vyrazit do Spojených států a pěkně Johnovi vynadat (slušně řečeno), cože to provedl. A když se po jejím dočtení rozhodne Johnovi nedát co proto, určitě ale budete mít chuť si Hledání Aljašky okamžitě přečíst znovu a znovu a znovu... 

 Omlouvám se, ale tuto knihu nejsem vůbec schopná ohodnotit hvězdičkami. Na jednu stranu bych jí nejraději dala všechny hvězdičky světa, ale na tu druhou bych jí zase nejraději roztrhala a nadávala, co že mi to provedla...

Za poskytnutí recenzní kopie děkuji mnohokrát nakladatelství Knižní klub
Knihu si můžete objednat zde.

12 komentářů:

 1. Túto knihu by som si veľmi rada prečítala. Už veľakrát som počula, že jeho knihy sa nedajú hodnotiť, takže som zvedavá, čo je na tom pravdy :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem z toho nakonec byla taková rozpačitá. Na jednu stranu se mi to líbilo, ale pořád mi tam něco chybělo, něco mi bránilo abych si to plně užila - a ne, nebyl to český překlad :D
  Chtěla jsem si to znovu přečíst v češtině, abych si konečně ujasnila, co si o té knize myslím, ale ten překlad... Nevím. No, ještě se rozhodnu. Každopádně, Hvězdy mám radši.
  A z těch obrázků vybrat jen pár, to je fuška, co?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ti nevím, mně se to možná líbilo daleko víc než Hvězdy, nevím. Je to těžký :D

   Vymazat
 3. Týjo, to už jsi jí stihla přelouskat,jo? :D Nebo ti jí poslali hodně dopředu, než vyšla? :D Já se jí snažím překonat v angličtině, ale pořád a pořád dávám přednost těm českým, protože mám dojem, že mě to čtení v angličtině strašně zpomaluje. Něco, co bych četla týden čtu měsíc. :D Achjo. Ale prostě jsem se zařekla, že tuhle knihu si česky přečtu až po přelouskání originálu, tak snad se mi to poštěstí :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měla jsem ji o chvilku dřív no :D To zvládneš Jani, neboj. Držím ti palce! ;)

   Vymazat
 4. knihu mám v plánu si koupit ihned jak výjde v češtině. Hodně jsem přemýšlela zda si ji koupit v češtině nebo v angličtine ale nakonec jsem se rozhodla pro českou verzi. Už mám doma Hvězdy v češtině tak chci i Aljašku česky. To ale nevylučuje že si Aljašku nepřečtu i anglicky, Hvězdy jsme četla jak anglicky tak i česky a v originále to bylo naprosto úžasné, překlad se mi zas tak moc nelíbil :) myslím že u Aljašky to bude něco podobného :) každopádně, se hodně těším až si knihu přečtu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si plánuju přečíst obě knihy v angličtině, bude to určitě skvělý zážitek. :)

   Vymazat
 5. Nezapojíš sa niekedy do projektu Kúzelná knihovnička? Veeelmi by som chcela vidieť tvoju knihovničku pokope-musí to byť úžasný pohlad :)))))))

  OdpovědětVymazat
 6. Já s tebou naprosto souhlasím. Dneska jsem knížku dočetla a byla naprosto famozní. Já z ní vůbec nemůžu. Nechala mě přemýšlet, donutila mě do vyhledávače napsat Slavná poslední slova, donutila mě smát, donutila mě rozplakat a také mi dala jedinečnou věc zamyslet se nad sebou, nad svým životem :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři