3. září 2014

Ježíši H. Roosevelte Kriste! | Cizinka & Vážka v jantaru – Diana Gabaldon

O sérii od Diany Gabaldon jsem slyšela už dost dávno. Jednou mi ji totiž Freckles doporučovala, tak jsem si knihy našla na Goodreads, zjistila jsem si, cože to zhruba tak je a přidala si je do seznamu k přečtení. Dlouho, předlouho jsem se o sérii vůbec nezajímala, jen jsem podvědomě věděla, že od srpna bude vysílán seriál, viděla jsem trailer, ale ten mi toho vlastně moc neprozradil. Přesto jsem si řekla, že na seriál se určitě podívám, protože cestování časem já velice ráda. A to je vlastně jediné, co jsem o knihách věděla: že je do nich nějakým způsobem zakomponováno cestování časem. Až jednou ve čtvrtek o letních prázdninách jsem si řekla: „Tak, a teď si přečtu Cizinku!“ Ani nevím, co mě k tomu vlastně vedlo, netuším, jak jsem na knihu tak najednou přišla, ale prostě jsem najednou věděla, že teď je ten správný čas, abych si Cizinku přečetla. A opravdu to byl ten správný čas!

Dovolte, abych vám nejdřív poskytla o knihách trochu obecné informace. Série začala vycházet v roce 1991, do teď čítá osm svazků a podle autorčiných webovek přibyde ještě devátá kniha. Ano, série je to tedy obsáhlá, a to nejen na počet dílů, hlavně na počet stránek. První díl, Cizinka (Outlander), jich má totiž 870, druhý díl, Vážka v jantaru (Dragonfly in Amber), 848. Abych vám názorněji demonstrovala, jak skvělé jsou tyto knihy a jak moc jsem z nich nadšená, řeknu prozatím jen jediné: těchto 1718 stránek jsem přečetla přesně za šest dní. A to bych řekla, že už o něčem vypovídá. (Že bych možná měla jít dělat taky něco jiného a možná trochu víc užitečného, je naprosto vedlejší. :D)

Teď se vám příběh pokusím přiblížit, ale opravdu jenom přiblížit, protože věřte mi, zabíhat tady do podrobností by bylo opravdu na hoooodně dlouho a rozhodně vám nechci nic naspoilerovat. Rozhodně se vás ale budu snažit přesvědčit, že jsou to naprosto skvělé knihy a strašně vám je budu vnucovat, takže na to se připravte předem. :D

(Jamie. Jamie. Jamie… Ehm, neeee, to vážně není ten hlavní důvod ke čtení, fakt ne!)

Cestování časem, krásné a tradiční Skotsko, historie, skvělé postavy a romance, čtivost a nápaditost.

To jsou přesně ty důvody, proč je Cizinka skvělou četbou. Je vidět, že autorka není žádný amatér a opravdu ví, co píše (přestože původně tuhle sérii neměla v plánu publikovat, vlastně to bylo jenom její cvičné psaní). Takže jakmile se s hlavní hrdinkou Claire přesuneme z roku 1945 do roku 1745, Gabaldon skvěle popisuje historické události a zkrátka jak vypadá a funguje tehdejší život na skotské Vysočině. Občas to není zrovna hezké, ale je to prostě pravdivý a skvěle popsaný tehdejší život.

A do tohoto skvěle vybraného prostředí a období zasadila autorka velice povedený příběh. Povedený je ale v tomhle případě podle mě dost slabé slovo. On je ten příběh prostě geniální, no vážně! Od první věty až do té poslední, a to platí v obou knihách (a určitě bude platit i v těch dalších, nebojte, já to brzy ověřím). Cizinka není jenom nějaká romance, je to také historická kniha (a vlastně i sci-fi, ale ono je toho daleko víc, tak se to zaškatulkovat asi ani nebudu snažit). Hlavně jsou to ale knihy značně dobrodružné, které vám dokáží i velice dobře hrát na nervy, protože to, co se tam děje, občas budete mít potíže rozdýchat! Autorka si s námi, ale hlavně se svými hrdiny pěkně zahrává, to mi věřte, až se člověk někdy vyloženě bojí pokračovat ve čtení, protože se prostě bojí toho, co se ještě stane.  

Napsané je to taky skvěle. V tomhle obrovsky obdivuju autorku, že na tolika stránkách dokáže úplně skvěle čtenáře zabavit a v žádném případě ho nenudit. Toho jsem se totiž trochu při rozečítání bála, že se to povleče, že se nebude nic dít a budu se děsně nudit. Ale ono ne, ono se neustále něco děje, no vážně!

Sice musím říct, že se mi moc nelíbil český překlad, tedy ne vyloženě překlad jako takový, ale zkrátka české vydání, které není úplně bezchybné, takže to mě v takovýhle skvělé knize, kterou jsem si ohromně oblíbila, opravdu dost zamrzelo. Ale co se dá bohužel dělat. I když je pravda, že mi to pak kniha jako taková zase dokázala velice dobře vynahradit. Ano, druhý díl byl pro mě v jisté části druhé poloviny trošičku zdlouhavý, protože se tam řeší strašně moc skotské a anglické politiky a když člověk ví jen tak zhruba něco, není to úplně ideální, ale nakonec jsem se dokázala velice dobře zorientovat. Ale to asi platí vlastně pro obě knihy: v obou se dost řeší skotská situace vůči Anglii, a pokud vážně vůbec nevíte, co se ve Skotsku kvůli tomu dělo, doporučovala bych vám nejdřív si o tom něco trochu zjistit, abyste se aspoň trochu vyznali, určitě to pak při čtení oceníte.

Takže, proč byste měli Cizinku začít číst?
Protože je to jedna z nejgeniálnějších sérií, jakou jsem zatím četla.
Protože je velice čtivá a zábavná a určitě vás bude bavit.
Protože je tak skvělá a úžasná, že nejsem schopná chvíli přemýšlet o tom, do jakého žánru bych ji vlastně přesně zařadila, protože neustále přemýšlím a vzpomínám na knihu jako takovou. 
Protože si určitě zamilujete hlavní hrdinku, které je naprosto suprová.
Jamieho už ani nezmiňuju, to je samozřejmost.
Protože se skoro nevědomky dozvíte spoustu věcí o událostech ve Skotsku.
Protože je to skvěle napsané.
Protože podle série vznikl a právě běží seriál, který se ohromně povedl a je úžasný. A má nádhernou písničku v intru
Protože jakmile se začtete, nedokážete přestat. Budete nad příběhem a různými náznaky neustále tak přemýšlet, že knih budete mít neustále plnou hlavu.
A protože prostě proto… je to skvělá série, tak si to prostě přečtěte. :D

 

4 komentáře:

  1. Ahoj nevies mi poradit kde by som zohnala ebook tretej a dalsich pokracovani diki

    OdpovědětVymazat
  2. Dneska jsem si knihy objednala a jsem za to hrozně moc ráda, strašně se na ně těším!<3<3<3

    OdpovědětVymazat
  3. Miluju Cizinku každým coulem (Ano mluvím zvláště k tobě Jamesi Frasere ♥) :D Blížím se k finiši třetí knihy a opravdu napínavý příběh na každé stránce. Sotva se Jamie s Claire vyhrabou z jedné šlamastiky hned na další stránce číhá další a je to někdy fakt o nervy to vám říkám. Máte spolu s Claire strach o Jamieho. Lepší sérii jsem snad v životě nečetla. Cizinka solidně šlape na paty Písni ledu a ohně.

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři