5. ledna 2016

Bonga sweetso čtení | Frankieho otázky před spaním - recenze


Frankie má spoustu otázek a spoust obav. Nejvíce ho všechno trápí těsně před spaním, kdy své strachy a otázky svěřuje mamince. Ta ho vždycky ujistí, že je všechno v pořádku, že se nic neděje, a Frankie odejde spát. Jenže všechno není úplně v pořádku, a Frankieho maminkou to všechno začíná.

Frankieho maminka už několik let nevyšla z domu, vede sice úspěšný podnik a denně vyšle do světa několik upečených dezertů, jejich rodina funguje, ale ona sama nedojde dál jak ke vchodovým dveřím. A celá rodina to akceptuje, tak nějak, a na nic dalšího se nikdo neptá.  I Frankie to do určité míry bere, co by s tím taky mohl dělat. Sice mu občas vadí, že zrovna on musí nakoupit a něco vyřídit, ale na druhou stranu mu to vlastně nevadí, protože rád dává na maminku pozor a stará se o ni. Když se ale přistěhuje Sydney a nastoupí do Frankieho třídy, má spoustu otázek. Sydney pořád něco zajímá a Frankie se bojí, kdy se ho zeptá, proč jeho maminka nevychází, protože jí na to nebude umět odpovědět. To by se dostal k tomu, jak moc je mamince vlastně podobný a jak ho to děsí. A Frankieho děsí hodně věcí.

“Frankie,” said Ma. “Why would you have food poisoning?”
“I think my sandwich was past the use-by date. I´m pretty sure it was off.”
“When did you eat it?” said Ma. She closed her eyes again.
“Morning tea. Eleven a.m.”
“What´s the time now?”
“Ten p.m., of course,” said Frankie, and they both laughed.
“You´re fine,” said Ma. “Food poisoning only takes eight hours.”
“You sure?”
“Yes.”
“Completely Sure?
“Promise,” said Ma.
“Bonga sweetso,” said Frankie. “Night.”

Miluju náhodná čtení. Když se přede mnou zcela nečekaně a neúmyslně objeví kniha, která mě nějak zaujme (i když je to třeba jen obálkou), a já se do ní pustím a nedokážu se od ní vůbec odtrhnout. A přesně takhle to bylo i s (v češtině vydanými) Frankieho otázkami před spaním.

Frankieho otázky před spaním je kniha, u které nechcete, aby nikdy skončila. Je zkrátka tak milá, příjemná a zábavná, že jsem si celou dobu přála, aby prostě pokračovala pořád dál a dál.

„How come,“ she would say, with a bluntness that would make him flinch, „how come your mother never leaves the house?“
Frankie had spent a good deal of time thinking about how he would answer this. He had all manner of imaginary responses lined up.
„She has an allergy to sunlight,“ he would say.
Or, „She´s actually clinically blind, but you can´t really tell.“
Or, „She has this incredible rare foot condition. It stops you walking any distance. Just easier to stay indoors.“
Or, „She´s in a witness protection programme – she gave evidence in a big court case and now she has to stay more or less hidden in case any of them trace here whereabouts.“


Mohl za to jak autorky zajímavý styl psaní, kdy člověk tak nějak splyne s  textem a skoro se do něj až úplně ponoří a prostě jenom čte a je tam s Frankiem, tak i přítomné postavy. Samotný Frankie je velice zábavným vypravěčem, nicméně lidé, kteří se pohybují kolem něj, ho povedeně doplňují. Když zmíním jeho nejlepší kamaráda Gigse, či jeho milé a strašně tlusté tetičky, které milují tai-chi, zahrádkaření a samozřejmě jídlo, nebo i jeho rodiče se sestrou a Sydney, je to přehlídka zajímavých lidí. Nejsou ale rozhodně divní, nebo nijak přehnaní. Jsou výraznější, než většina vedlejších postav kdekoli jidne, ale oni vlastně nejsou tak úplně vedlejší postavy, takže to bude tím. Tohle totiž není kniha jenom o Frankiem, je o celé jeho rodině a jeho nejbližších, a proto jsou propracované a skutečné postavy tím hlavním, o co se celá kniha opírá.

Frankieho otázky před spaním není nijak zvlášť dějová kniha a není napínavá tím klasickým způsobem. Rozhodně je ale ohromně čtivá. Nabízí také možnost alespoň mírného poznání zcela jiné kultury, autorka je totiž novozélandského původu. Frankieho otázky před spaním toho rozhodně nabízí hodně a byla by škoda si knihy nevšimnout!


Knihu vydalo nakladatelství Ikar a můžete se na ni podívat zde

6 komentářů:

 1. Pamatuji si, že jsem na knihu narazila u nějaké booktuberky (možná Regan z PeruseProject?) a dost mě zaujala. Teď už začínám být silně nalomená. ;) Myslíš, že je to spíš taková hlubší Middle Grade Contemporary nebo si ji vnímala jako knihu spíš pro dospělého a pro jiný úhel pohledem dětskýma očima? Jen abych věděla, co čekat. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víš, že nevím? :D Nějak se nedokážu rozhodnout, jestli je to spíš middle grade, nebo ne. Ale asi docházím k závěru, že dospěly čtenář celkově knihu ocení více. :)

   Vymazat
 2. Na recenzi této knížky jsem narazila už jinde a nadchla mě. A ta tvá také a já se jen o to víc nemůžu dočkat, až si ji také přečtu :-D

  www.booklikeadrug.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Jéé to je pěkné, to si najdu :-) Konečně nějaká kniha, kterou nečetlo dalších dvacet lidí a nemá k tomu potřebu říct dvacet stejných věcí! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem tě potěšila! ;) :D

   Vymazat
 4. To zní senzačně! Díky moc za tip (a moc hezkou recenzi), o téhle knížce slyším poprvé :)

  OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři