9. února 2016

Když je vyprávěn příběh několika životů | Vypravěčka - recenze


Sage se vždycky snažila před ostatními schovávat, nikdy neměla ráda, jak na ni lidé koukají, jak si ji prohlížejí a jak se soustředí na jizvu, která se jí táhne přes obličej. Proto si velice oblíbila svoji práci pekařky v jedné malé kavárně, může tak dělat to, co miluje a nikdo si ji při tom nevšímá. Nicméně na schůzce její terapeutické skupiny, kam dochází po matčině smrti, si jí všimne Josef. Ne kvůli její jizvě, ne kvůli tomu, že by nějak vyčuhovala z davu, ale protože ji potřebuje o něco požádat.

Josefovi je přes devadesát let, je to vážený občan města, který na střední škole učil němčinu a kterého místní vnímají jako milého a hodného starého pána. Jenže Josef skrývá ohavnou minulost esesáckého důstojníka a velitele ženského tábora v Osvětimi. Právě proto si vyhlídl Sage, protože Josef od ní něco potřebuje… potřebuje, aby ho zabila. Sage jeho žádost vyděsí, ale i tak si vezme čas na rozmyšlenou. Josef ale netuší, že Sageina rodina pochází z Polska, že má Sage babičku Minku, která byla v Osvětimi ve stejnou dobu jako on a že se Sage rozhodla zkontaktovat FBI, protože přeci jenom je Josef válečný zločinec. Kdo všechno muset bude vyprávět své příběhy, aby se Sage dokázala rozhodnout?

Vypravěčka je další z mnoha mých velice náhodných čtenářských zážitků, kterých nikdy nebudu litovat. Jak už to v případě náhodného čtení bývá, o knize jsem v momentě, kdy jsem ji rozečítala, nevěděla vůbec nic. Věřím svému doporučovateli. A dobře jsem udělala. A hned po dočtení jsem posílala zprávu: "No ty bláho!! To bylo teda něco!"

Vypravěčka je objemná kniha vyprávěná hned z několika pohledů a z několika časových linek. Tou hlavní hrdinkou je Sage, která popisuje svůj příběh ze současnosti, s čímž jí pomáhá agent FBI, to pak doplňuje vyprávění Josefa a její babičky, která ale dostává hned dvojnásobek prostoru. Minka popisuje svůj život za války a k tomu si ještě pročítáme její knihu, kterou v té době napsala. Takže se toho ve Vypravěčce děje opravdu hodně. Nic jiného jsem od Jodi Picoultové zatím nečetla, takže nemůžu posoudit, jakou výstavbu pro své knihy používá, ale rozhodně můžu konstatovat, že tady se jí to povedlo hodně. Ano, používá více postav najednou a více perspektiv, na které je třeba se soustředit, ale když jste jako čtenář pozorný, nic vám neunikne. Samozřejmě se stane, že byste byli často rádi, aby ve vyprávění pokračovala daná postava a nic se v té chvíli neměnilo, protože se zrovna dostala do zajímavé či nebezpečné situace, takže to střídání můžete autorce několikrát vyčítat. Ale ona opravdu ví, co dělá a ví, kam se potřebuje s příběhem dostat. A všechno jí skutečně vychází.

Tohle není jenom kniha plná vyprávění o tom, co se dělo za války. Všechno tohle vyprávění má pomoci Sage s jejím rozhodnutím. A to není vůbec, ale vůbec jednoduché. Jodi Picoultová postavila před hlavní hrdinku a před nás velice záludnou otázku, nad kterou budete přemýšlet ještě hodně, hodně dlouho po dočtení. Co byste na Sageině místě udělali vy? Přemýšleli byste vůbec o tom, že toho milé starouška zabijete? Nebo že toho krutého esesáckého důstojníka nahlásíte FBI?

Vypravěčka je opravdu objemná kniha. To by se jí určitě dalo vyčítat. Jenže ono to ničemu nevadí. Každá z  postav potřebuje svůj prostor pro vyprávění a každá skutečně něco zajímavého na vyprávění má. A dostane se i na velice dobrodružné a napínavé scény a samozřejmě i na ty emočně vypjaté, to by ani jinak u takové knihy nešlo. Pokud se tedy knihu rozhodnete přečíst a já vážně doufám, že ano, protože litovat určitě nebudete, pořádně se připravte a obrňte, bude to tedy skutečně něco.

2 komentáře:

 1. Knihu jsem dostala k loňským (!!!) Vánocům, a od té doby ji úspěšně odkládám. A to mám tuhle autorku fakt ráda. Za sebe mohu z její další tvorby doporučit například Nejsem jako vy nebo Je to i můj život. Snad jediná kniha, která mi od ní nijak zvlášť nesedla, byl Vlk samotář.

  Jestli se ti líbilo střídání pohledů, myslím, že nebudeš zklamaná ani u dalších knih - je to v podstatě takový společný rys veškeré autorčiny tvorby :)

  A já děkuju za připomenutí knižního restu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač! ;)

   Ach, jasně! Je to i můj život jsem viděla a byla z toho paf! Já jsem věděla, že mi jméno Picoultové něco říká! Určitě její další knihy omrknu! ;)

   Vymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři