19. května 2016

Nezvaný tygr | Noční host - recenze

Pětasedmdesátiletá Ruth žije po smrti manžela Harryho v malém domečku na australském pobřeží sama. Se svými syny se vídá o Vánoce, kdy za ní i s rodinami přijedou, jinak si v neděli akorát dlouze zatelefonují. Ruth všechno nějakou dobu zvládá sama, ale přece jenom se schopnost o sebe se postarat zhoršuje. Špatně spí, bolí ji záda a začíná ji trochu zlobit paměť. A co teprve ten tygr, co se objevuje po nocích v jejím domě! Jednoho dne se ale u jejích dveří objeví pečovatelka Frida, kterou poslala vláda, aby se o Ruth starala. A tak se Frida stará a Ruth se daří dobře. Sice začne být na Fridě čím dál tím víc závislá, minimálně vychází z domu a s pamětí je to čím dál tím horší, ale aspoň se o ni někdo stará a není sama… není sama, když se znovu objeví tygr.

Může být kniha dobrodružná, když je její hlavní hrdinkou osamocená pětasedmdesátiletá paní, která skoro vůbec nevychází z vlastního domu? Může se jednat o napínavý příběh? Může vás naprosto dostat? Ano, rozhodně může, když je tak skvěle napsaný, jako Noční host Fiony McFarlaneové.

Harry rád říkával: „Není to zvláštní, jak jsme normální?“  - načež Ruthino srdce vděčně poskočilo.

Ruth je povedená vypravěčka a to, že začíná mít trochu problémy s pamětí, vůbec ničemu nevadí. Vypráví nejen své aktuální zážitky, ale hlavně hodně vzpomíná na své dětství na Fidži a svoji první lásku Richarda, vzpomíná na své setkání s manželem Harry a jejich společný život a samozřejmě také na své syny a jejich dětství. Noční host totiž představuje příjemné vzpomínání na jeden zajímavý život. A dojde při tom dokonce i na dobrodružnost.

Když se to tak ale vezme, vlastně se toho v knize dějově moc nestane. Celé se to vlastně odehrává v Ruthině mysli a to je na knize to nejzajímavější. Dost se jí to všechno prolíná a promíchává, ale nikdy to není natolik zmatené, že byste nevěděli, o čem či o kom je řeč. Ano, dost často Ruth přeskakuje od jedné věci či vzpomínky k další, ale tak přece funguje lidská mysl. A to je to, co je celé knize tak chytlavé. Když už sami nad něčím přemýšlíte, propojují a prolínají se vám informace, vzpomínky a zážitky, až občas určitě ani sami nevíte, jak jste se k něčemu vůbec dostali. A přesně tohle se opravdu McFarlaneové povedlo perfektně zachytit a z Ruth se tak při vašem čtení stane naprosto skutečná osoba, se kterou budete soucítit.

Jenže Frida se nebála. Nevzdala se ani pídě získané půdy a nepouštěla z ruky zbraně. Pak udeřila! A teď tygr vyloudil vysoké zakvílení. Kočky u dveří dočista zešílely a Ruth, s očima stále zavřenýma, jim rychle otevřela dveře a zase je zabouchla. Proběhly kuchyní kolem Fridy a tygra, a ven z domu. Jejich úprk stačil, aby ho rozptýlil, a Frida znovu udeřila. Tygr se dal na útěk.

Noční host představuje zajímavý čtenářský zážitek, který vás rozhodně nenechá chladnými a který určitě neunudí. A už jste si pečlivě prohlédli obálku? Nádhera!

1 komentář:

  1. Kniha mě zaujala už kdysi, ale pak jsem na ni nějak pozapomněla, ale možná si ji nakonec přece jen pořídím ;)

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři