5. září 2016

I knihy mají svou moc | Stránky světa

Kai Meyer nemusí být českým čtenářům vůbec neznámý. Na svém kontě má kolem dvaceti knih a velká většina z nich v češtině skutečně vyšla, například trilogie Piráti z Karibiku (s filmovou sérií má společný akorát ten název), která se mu opravdu povedla. Momentálně mu u nakladatelství CooBoo vychází první díl nové série – Stránky světa – který by pořádnému knihomolovi uniknout vážně neměl. Celá série je o knihách a o tom, jakou moc knihy mohou mít.

Wackford prošel otevřenými dveřmi a nakoukl do úzké chodby. Panoval tam klid jako ve vesmíru a možná přesně tohle ta knihovna byla – celé univerzum světů, které chtějí být objeveny.

Patnáctiletá Furie Salamandra Faerfaxová netrpělivě čeká, až si ji najde její osobní dušekniha, aby mohla být bibliomantkou se vším všudy. Nějakou tu bibliomantskou moc už sice ovládá, ale bez vlastní dušeknihy to není ještě ono. Přece jenom aby pořádně chránila rodinné dědictví a tu ohromnou knihovnu v katakombách jejich sídla, bude na to potřebovat síly dost. Obzvlášť když je dost pravděpodobné, že po ní, její rodině a po jejich knihovně půjde Akademie, která má s jejich dědictvím své vlastní úmysly. A ty nejsou vůbec pěkné…

Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že Stránky světa nejsou žádnou jednoduchou a odpočinkovou četbou. A s takovou myšlenkou je nutné k ní hned od začátku přistupovat. Hned od prvních stránek do vás budou huštěny informace, které je potřeba udržet v hlavě a ne je hned po přečtení zase zapomenout. A budou to tak specifické věci, které občas hned nebudou dávat smysl, že možná až do půlky knihy budete mít pocit, že vám něco uniklo i přestože jste pozor dávali. Přesně taková totiž kniha je: vychrlí na své čtenáře spoustu informací, které mu ale dostatečně propojí až mnohem později. A přesně to je ten důvod, proč ji možná do té půlky budete chtít odložit. Měla jsem to tak stejně.

Nebudete si totiž úplně jistí, jestli to vlastně všechno dává smysl, u některých věcí se nebudete chytat a budete mít asi i pocit, že vás to vlastně tolik nebaví. Jenže pak se to najednou zlomí, začne se vám i hrdinům rozsvěcet a najednou nebudete schopni knihu odložit, protože se všechno obrátí v pořádnou jízdu plnou dobrodružství.

Když Furia vstoupila na prázdnou promenádu ze Swan Lake, vytáhla z kapsy záložku s nápisem Libropolis. Naplocho ji položila mezi své dlaně, sepnula je před sebou jako v modlitbě a zavřela oči. Pak se z hluboka nadechla a oči otevřela.
Oslepily ji stovky světel, plynové lampy ve skleněných klecích. Před ní se uprostřed promenády vztyčila mocná vstupní věž, tři poschodí vysoká a korunovaná rozpadajícím se cimbuřím. Kdo jí chtěl projít, musel přesvědčit čtyři strážné ve staromódních uniformách. Připomínali švýcarskou gardu z Vatikánu – což nebyla náhoda, protože i papežská garda byla podřízena Adamitské akademii a ve skutečnosti nestřežila Svatého otce, ale tajný vatikánský archiv, největší knihovnu křesťanstva.

Problém, který s touto knihou při čtení může nastat, je to, že je toho v ní totiž až moc. Vyprávění se nesoustředí pouze na hlavní hrdinku, ale velkou část prostoru dostanou i další postavy a dokonce i lampa s křeslem. Vyprávění tak často přeskakuje a tím se pak zdržuje hlavní dění. Není se potom čemu divit, že je kniha snadno odložitelná. I když zrovna části s křeslem a lampu jsou naprosto úžasné! Kdy jste naposledy četli o domácím nábytku, které se snaží co nejtišeji plížit výtahem pro služebnictvo?

Stránky světa jsou rozhodně zajímavým rozjezdem nové série. Jen je potřeba být na ně v trochu více přemýšlivé náladě a nenechat se při případném nedorozumění na začátku odradit. Stojí to pak totiž rozhodně za to.


Za poskytnutí recenzního ebooku děkuji mnohokrát CooBoo! 

Název: Stránky světa
Autor: Kai Meyer
Série: Stránky světa
Díl: první
Vydání: 2016
Překlad: Tereza Pecáková
NakladatelstvíCooBoo
Počet stran: 392

1 komentář:

  1. Lampa s křeslem! Kdyby mě už tak nenapínala zvědavost k prasknutí, tak to tenhle útržek informace dokázal. ^▽^ Stránky světa zní moc zajímavě a jako můj šálek čaje. ^.^

    OdpovědětVymazat

Vaše názory mě vždycky potěší, takže rozhodně v komentování neváhejte. Poprosím vás jen o to, abyste nepoužívali profil Anonymní, ale abyste se raději přihlásili pomocí nějaké účtu, nebo zvolili možnost Název/adresa URL, kde napíšete svoje jméno nebo přezdívku. :)

Pravidelní čtenáři

Používá technologii služby Blogger.

Zasílání novinek na email

Prohledejte blog

Očekávejte recenze:


Autoři